Ostanko opaskirjan vai

Satuin saamaan 15-vuotissynttärilahjaksi kameran, enkä tiedä valokuvaamisen perusasioista mitään.
En tarkoita välttämättä kamerankäsittelyn perusohjeita, vaan kuvauksesta yleensä, että välttyisin aloittelevan amatöörin tyypillisiltä kuvilta.
3306
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Linkkejä ja vinkkejä on runsaasti. Hyviä aloitelijansivustoja ovat esimerkiksi nämä:

http://www.saunalahti.fi/~kuvakari/

http://www.mizura.net/

Kuitenkin jokin hyvä perus opas on suositeltava. Valokuvauksessa ei mikään ole muuttunut enemmälti reiluun sataan vuoteen sen jälkeen kun kameroita alettiin myydä kaupallisesti, joten vanhempikin opas käy. Kotimaisista en ole nähnyt painoksia kirjakaupoissa, mutta John Hedgecoe'n oppaasta oli nyt syksyllä hinta-laatu suhteeltaan erinomainen paperikantinen painos myynnissä ainakin Akateemisessa.

Lisäksi kannattaa katsella kuuluisien kuvaajien töitä, joita on paljon netissä.

http://www.anseladams.com/

Äänestä
  • Taisi tulla rimakauhu...

    Äänestä

  • >Valokuvauksessa ei mikään ole muuttunut enemmälti reiluun sataan vuoteen<

    Kyllä valokuvauksessa taiteellisessakin mielessä on tapahtunut paljon sadan vuoden aikana mutta aloittelijan on paras perehtyä alussa kuvataideoppaisiin ennen kuin ottaa valokuvauksen oppaan esille.

    Valokuvan harrastajat menevät yleensä perse edellä puuhun (niin minäkin aikanani). Ensin innostutaan valtavasti kameran teknisestä puolesta, opetellaan ymmärtämään aukon, valotusaja, filmin herkkyyden, objektiivin polttovälin ym. ym. merkitys. Ollaan olevinaan suuria taiteilijoita hienon kameran kanssa. Verrataan kavereiden kanssa kameroiden megapikseleiden määriä. Paras kuvaaja on se, jolla on eniten pikseleitä kamerassaan ja kaverit ihailevat kateellisina vieressä.

    Vähitellen aletaan ihmettelemään miksi ne kuvat ei nyt näytäkään niin hienoilta kuin esim. valokuvanäyttelyiden kuvat.

    Aletaan opiskella valokuvausta. Mutta kuvat eivät parane kuin hiukkasen. Tässä vaiheessa kyllästynyt harrastaja yleensä unohtaa hienon kalliin kameransa piirongin laatikkoon ja rientää uuden harrastuksen pariin.

    Homma oli mennyt väärässä järjestyksessä, perse edellä puuhun.

    Ensiksi pitää perehtyä kuvataiteen perusteisiin, sommittelun alkeisiin, valo- ja värioppiin ym. ym. Tämän jälkeen voi ostaa halvan kameran ja opiskella valokuvausta ja valokuvauksen tekniikkaa vaikkapa valokuvausoppaista. Jos homma lähtee toimimaan niin sitten ehkä kannattaa sijoittaa parempaan valokuvausvälineistöön.

    Setävainaani, Ateneumin taidekoulussa opiskellut taidemaalari (harrastaja), tapasi harvakseltaan ottaa valokuvia ns. cocacola-kameralla (vanhempi väki muistaa, halpa muovinen tusinakamera). Kuitenkin ihmiset ihastelivat hänen valokuviaan ja valokuvaharrastelijoiden ihmetys oli valtava kun setäni kertoi millaisella kameralla kuvat oli otettu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


löytyykö linkkejä ja vinkk... kirjoitti:

Satuin saamaan 15-vuotissynttärilahjaksi kameran, enkä tiedä valokuvaamisen perusasioista mitään.
En tarkoita välttämättä kamerankäsittelyn perusohjeita, vaan kuvauksesta yleensä, että välttyisin aloittelevan amatöörin tyypillisiltä kuvilta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu