Piratismi kuriin!
2
705
Vastaukset
- Kärpänen katossa
että tällainen USA:lainen "terroristijahti" olisi euroopassa mahdollista mutta mitä ilmeisimmin se on. On kuitenkin suurta liioittelua säilyttää teletunnistetietoja mukamas jonkun terroristijahdin perusteella. Taustalla on mitä ilmeisemmin erilaiset tarkoitusperät.
Koska esim. pankkipalvelut siirtyvät nettiin on netistä tulossa lähes pakollinen ihmisille. Minusta ihmisten pitää voida toimia ja asioda yksityisesti.
Tällainen tietojen rekisteröiminen kuvastaa sitä että hallinnot haluavat aina mahdollisimman tarkkaan kontrolloida alaisiaan eli tässä tapauksessa kansalaisiaan. Mitä enemmän asiointi siirtyy digitaaliseen verkkoon sitä helpompi on ihmistä seurata. Tätä kiusausta ei pystytä varmasti vastustamaan.
Tämä johtaa takuuvarmasti näiden rekisteritietojen käyttöön kaupallisiin tarkoituksiin. Isolla teollisuudella on aina rahaa ja sitäkautta keinoja masinoida päättäjiä tekemään heille edukkaita lakeja. Kuten tämä suomen tekijänoikeuslaki on siinä mitä parhain esimerkki. Asiasta päättää vieläpä joukko joista ei osa varmasti ymmärrä koko asiasta mitään, osaakohan kaikki itse edes sähköpostejaan lukea.
Itse leikkasin saksilla poikki kaikki kauppojen etukortit taannoin. Piruuttani silloin tällöin maksan vielä käteisellä. Kiusa se on pienikin kiusa... - kuvottavaa, sairasta
Stoppi kontrollille ja Suomi pois EU:sta, tai sitten EU:n pitäs muuttua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2719647- 766640
- 286296
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni996075Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv435929Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h1015821- 635235
- 454950
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on604290- 503900