e39 touring

e39 touringin omistajat, kertokaa käyttö kokemuksia, hyvät ja huonot puolet, luotettavuus, viat...... provoilijat ja muut 20v lippispellet älkää vaivautuko koska teillä ei ole varaa koskaan hankkia e39 mallia saatikka ylläpitää sitä !!
3971
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kaveri oli käynyt ajamassa tota e39-540i:tä (sama konehan tekniikkahan siinä on kun vaikka e43 540issä) ja totesi että mallinvaihdolla ei saa kun pyöreämmät etuvalot ja vähän erinäköiset tuuletinpuhallussäleiköt, siis kuulema ajossa aivan identtiset alustan käytöstä myöten nuo 2 autoa.

Onko noin? Itsellä käynyt mielessä nimittäin toi diesel-farkku,niissähän vissiin ainakin on e39:ssä uudemmat koneet verrattuna e34:sen dieseleihin?

Äänestä
  • E39 525td(s) on vielä sama kone kuin e34 525tds:ssä. Vasta 525d, 530d ja 520d ovat uudempaa koneperhettä. 2,5 ja 3,0 koneet ovat commonrail ja alkupään 520d on vielä "perinteinen" (136hv) diisseli, joka sekin muuttui commonrail (150hv) koneeksi myöhemmin.

    Äänestä

Moi!

Meikäläisellä on ´97 vuoden keksintö malliltaan 523i Touring ja manuaaliaskilla. Oon nyt ite rullaillu autolla vasta n. 50tkm, mutta jotain sanottavaa silti:

Mahtava peli! Toi kone riittää aivan mainiosti liikuttamaan sitä koria, eikä kulutuskaan ole mikään hirvittävä. Keskimäärin olen mittaillut 8,3 - 8,6 litran keskikulutuksia. Toki löytyy paljon sähäkämpiä bulevardisportteja, mutta normiajoon kone on aivan riittävä.

Verrattuna 520i Touringiin, niin eron konetilavuudessa jo huomaa. Ihan hyvä perusmylly toi kakslitranen toki on, mutta silti 2,5 on parempi valinta tuohon koriin. Mitä sitten tulee 2,8 litraseen, niin aina vaan paranee. Suorituskyvyssä ei nyt mitään merkittävää eroa ole, mutta aina vähän kumminkin ja bensiininkulutus taitaa seka-ajossa olla aika lailla samaa luokkaa. Kaupungissa toi 2,8 taitaa viedä pari litraa enemmän. (Itsellä "pahin" noteeraus 2,5litrasella pelkässä kaupunkiajossa tasan 11 litraa. Ja ihan reippaalla kaasujalalla)

Miinuksia? Hmm. Vaikea sanoa. Toki autossani on ollu pari harmittavaa pikkuvikaa (johon tietysti kaikki riisipussikuskit takertuvat ;) esim. Kuskin oven sisäkahva jäi käteen viime talvena. Noh, vaihto 90euroa. Ja sitten tää tyyppivika ABS-anturi. Motonetistä tilasin hintaan 78euroa ja vaihtotyö onnistui paikallisella pajalla 20euron hintaan. Nyt tosin kun näki miten se tehtiin, niin osais kyllä vaihtaa itsekin :) Toi anturijuttu voidaan lukea tyyppiviaksi.
Toinen harmillinen anturijuttu on ollut kampiakselin asentotunnistin. Siinä loppui kyllä hetkeksi huumorintaju, kun auto tuntui 1,6 litraiselta ´88 vuoden datsunilta. Noh, merkkiliike vaihtoi tunnistimen 178euron hintaan.

Loppujen lopuksi. Oma yksilöni on kaikin puolin mukava peli, mitä nyt vähän vikaherkkä tuntuu olevan. Tai sitten olen taas turhan kriittinen. Joka tapauksessa, vaikka auto on pian kymmenen vuotta vanha, niin voin kertoa, että parempaa autoa inhimillisessä hintaluokassa saa hakea. On riittävästi kokoa ja näköä, loistava ajaa, esimerkillisen hiljainen, sopivasti voimaa. Kaikkea löytyy.

Toivottavasti teksti auttoi edes jonkin verran, pääasiassa kopioin tämän tekstin, kun joku joskus aiemminkin kyseli kokemuksia tästä mallista.

Voin suositella varauksetta! Ja vaikka pieniä vikoja siellä täällä onkin ollut, niin se mitä meikäläisellä on kokemuksia esim. ´05 2,0 D4D Avesta, niin en vaihtais omaani, vaikka välirahaakin saisin ;) Jokainen vetäkööt siitä omat johtopäätöksensä.

T. -Masa- Ex. E36 nyk. E39

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kollira kirjoitti:

e39 touringin omistajat, kertokaa käyttö kokemuksia, hyvät ja huonot puolet, luotettavuus, viat...... provoilijat ja muut 20v lippispellet älkää vaivautuko koska teillä ei ole varaa koskaan hankkia e39 mallia saatikka ylläpitää sitä !!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu