Roaccutan ja b-vitamiinit

Tiedättekö voiko roan kanssa syödä b-vitamiini valmistetta?? Tässä valmisteessa ei ole yhtään a-vitamiinia. Ainakaan selosteessa (roan) ei sanota ettei saisi syödä b-vitamiineja..Syön valmistetta muuhun vaivaan kuin akneen.
21283
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

jos se tuote EI varmasti sisällä myös A-vitamiinia!
B-vitamiinit ovat pääasiassa vesiliukoisia.

Äänestä

Roaccutanin kanssa ei saa syödä A-vitamiinia, koska vaikuttava aine isotretinoiini on A-vitamiinijohdannainen. Suuret annokset A-vitamiinia Roaccutan kuurin aikana johtaisivat A-vitamiinimyrkytykseen.

B-vitamiinien käyttö on sallittua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minski85 kirjoitti:

Tiedättekö voiko roan kanssa syödä b-vitamiini valmistetta?? Tässä valmisteessa ei ole yhtään a-vitamiinia. Ainakaan selosteessa (roan) ei sanota ettei saisi syödä b-vitamiineja..Syön valmistetta muuhun vaivaan kuin akneen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu