erotkaa nyt ihmeessä kirkosta!!!käykää tuola katsomassa paljonko maksatte tyhjästä veroja!!!
WWW.EROAKIRKOSTA.FI
13
3899
Vastaukset
- annette
Helvettiäkö sä täällä käännytät ihmisiä, senkin hihhuli! Suomessa on uskonnonvapaus, ja täällä saa uskoa vaikka mörökölliin. Painu räyhäämään muualle. (On se kumma, ettei uskosta saisi sanoa sanaakaan, mutta uskonnottomuutta saa tyrkyttää niin paljon kuin tykkää.)
- kummat periaatteet
Mielestäni on jotenkin kummallista tuo kirkon harjoittama politiikka. Eikös jossain sanassa sanota, että pitäisi kohdella tasavertaisena yms?
Miksi kirkkoon ei kelpaa töihin, jos ei ole kirkon jäsen? Siinä voisi kummasti mieli muuttua.
Kun Isäni aikoinaan makasi sairaalassa toipumassa jalkaleikkauksesta, tuli pappi perimään senaikaista kirkollisveroa. Olisi perhe tarvinnut ennemmin leipää, mutta kirkollisveroa vain piti maksaa.
Kun isä pääsi sairaalasta, hän meni ensimmäiseksi eroamaan kirkosta. 50 vuoden aikana on kirkko menettänyt muutaman roposen, sillä sekä isä, miljonääriveljeni, että myös minä ollaan erottu kirkosta juuri sen tyhmän politiikan takia.
- totta että
taidanpa erota saman tien,sehän on monta sataa euroa vuodessa menee harakoille!!!
- erosin kirkosta
Samalla erosin pakanoista, kerjäläisistä ja kaikenlaisista luusereista, eikä ole tarvinnut katua, päinvastoin.
- tuollakin
ensimmäisenä edessä! =) Muutama tonni sinne taikka tänne vuosittain ei hetkauta meikäläistä sinne eikä tänne!
- joilla
rahaa on paljon niin ne vasta pihejä on eli älä puhu paskaa että sulla on tonneja sinne tänne laittaa hukkaan!!!
- Asiaa!
Ite erosin jo 15v, eli heti kun itsenäisesti oli mahdollista.
- Paavi
Ette pääse Taivasten valtakuntaan, jos eroatte kirkosta.Synnin palkka on kuolema.
- Mikä synti
Todista, että mitään jumalaa tai taivasta olisi olemassakaan? Mikä on synti? Onko se syötävää?
Eikös maailman vanhin ja huijaavin mainoslause ole: "Kun kolikko kirstuun kilahtaa, niin sielu taivaaseen vilahtaa".
Kukaan ei ole todistanut, että mitään taivasta olisi olemassakaan. - Saku
Et varmaan ole tosissas, mutta eikös se mene niin, että "se, joka minuun USKOO...". Ei sielä raamatussa mun tietääkseni lue, että "jos et kuulu kirkkoon, joudut ikuiseen kadotukseen". Haloo... Oletko sä ikinä edes nähnyt raamattua?
- Mielipide tämäkin
Saku kirjoitti:
Et varmaan ole tosissas, mutta eikös se mene niin, että "se, joka minuun USKOO...". Ei sielä raamatussa mun tietääkseni lue, että "jos et kuulu kirkkoon, joudut ikuiseen kadotukseen". Haloo... Oletko sä ikinä edes nähnyt raamattua?
Itse en usko minkään uskonnon kanssa täysin samalla tavalla. Raamattua jotkut uskovat liiankin tosissaan, mutta mitä loppujen lopuksi voidaan tietää Raamatun kirjoittajista? Siihen aikaan sekaannuttiin lampaisiin, pukeuduttiin lakanoihin ja kaikki mihin nainen kuukautistensa aikana koski, piti polttaa. Eiköhän maailma ole hieman muuttunut niistä ajoista, joten miksi seurata vanhentunutta opusta.
Toki uskon Jeesukseen ja Jumalaan, mutta miksi tarvitsee pelotella Helvetillä ja synnillä? Jokainen uskokoon mihin haluaa ja olkoot itse vastuussaan "pahuudestaan".
Olen samaa mieltä ,että kirkot ovat kaupallisia. Moni pappi on leipäpappi ja jotkut "uskovaiset" ovat uskossa vaan kokeakseen paremmuutta.
- Wagner
Valtio rokottaa kirkkoa enemmän.
Mites siitä pääsisi eroon ?
:8)- kiikkaa
Turkuun.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä2011398Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa463954Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1133140Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie1332447Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin922155Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1991799Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.3071069Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta18855Toisten elämän moralisointi
Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte143785- 53729