WWW.EROAKIRKOSTA.FI

KIRKKOVERO RYÖSTÖÄ

erotkaa nyt ihmeessä kirkosta!!!käykää tuola katsomassa paljonko maksatte tyhjästä veroja!!!

13

3913

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • annette

      Helvettiäkö sä täällä käännytät ihmisiä, senkin hihhuli! Suomessa on uskonnonvapaus, ja täällä saa uskoa vaikka mörökölliin. Painu räyhäämään muualle. (On se kumma, ettei uskosta saisi sanoa sanaakaan, mutta uskonnottomuutta saa tyrkyttää niin paljon kuin tykkää.)

      • kummat periaatteet

        Mielestäni on jotenkin kummallista tuo kirkon harjoittama politiikka. Eikös jossain sanassa sanota, että pitäisi kohdella tasavertaisena yms?

        Miksi kirkkoon ei kelpaa töihin, jos ei ole kirkon jäsen? Siinä voisi kummasti mieli muuttua.

        Kun Isäni aikoinaan makasi sairaalassa toipumassa jalkaleikkauksesta, tuli pappi perimään senaikaista kirkollisveroa. Olisi perhe tarvinnut ennemmin leipää, mutta kirkollisveroa vain piti maksaa.

        Kun isä pääsi sairaalasta, hän meni ensimmäiseksi eroamaan kirkosta. 50 vuoden aikana on kirkko menettänyt muutaman roposen, sillä sekä isä, miljonääriveljeni, että myös minä ollaan erottu kirkosta juuri sen tyhmän politiikan takia.


    • totta että

      taidanpa erota saman tien,sehän on monta sataa euroa vuodessa menee harakoille!!!

    • erosin kirkosta

      Samalla erosin pakanoista, kerjäläisistä ja kaikenlaisista luusereista, eikä ole tarvinnut katua, päinvastoin.

    • tuollakin

      ensimmäisenä edessä! =) Muutama tonni sinne taikka tänne vuosittain ei hetkauta meikäläistä sinne eikä tänne!

      • joilla

        rahaa on paljon niin ne vasta pihejä on eli älä puhu paskaa että sulla on tonneja sinne tänne laittaa hukkaan!!!


    • Asiaa!

      Ite erosin jo 15v, eli heti kun itsenäisesti oli mahdollista.

    • Paavi

      Ette pääse Taivasten valtakuntaan, jos eroatte kirkosta.Synnin palkka on kuolema.

      • Mikä synti

        Todista, että mitään jumalaa tai taivasta olisi olemassakaan? Mikä on synti? Onko se syötävää?

        Eikös maailman vanhin ja huijaavin mainoslause ole: "Kun kolikko kirstuun kilahtaa, niin sielu taivaaseen vilahtaa".

        Kukaan ei ole todistanut, että mitään taivasta olisi olemassakaan.


      • Saku

        Et varmaan ole tosissas, mutta eikös se mene niin, että "se, joka minuun USKOO...". Ei sielä raamatussa mun tietääkseni lue, että "jos et kuulu kirkkoon, joudut ikuiseen kadotukseen". Haloo... Oletko sä ikinä edes nähnyt raamattua?


      • Mielipide tämäkin
        Saku kirjoitti:

        Et varmaan ole tosissas, mutta eikös se mene niin, että "se, joka minuun USKOO...". Ei sielä raamatussa mun tietääkseni lue, että "jos et kuulu kirkkoon, joudut ikuiseen kadotukseen". Haloo... Oletko sä ikinä edes nähnyt raamattua?

        Itse en usko minkään uskonnon kanssa täysin samalla tavalla. Raamattua jotkut uskovat liiankin tosissaan, mutta mitä loppujen lopuksi voidaan tietää Raamatun kirjoittajista? Siihen aikaan sekaannuttiin lampaisiin, pukeuduttiin lakanoihin ja kaikki mihin nainen kuukautistensa aikana koski, piti polttaa. Eiköhän maailma ole hieman muuttunut niistä ajoista, joten miksi seurata vanhentunutta opusta.

        Toki uskon Jeesukseen ja Jumalaan, mutta miksi tarvitsee pelotella Helvetillä ja synnillä? Jokainen uskokoon mihin haluaa ja olkoot itse vastuussaan "pahuudestaan".

        Olen samaa mieltä ,että kirkot ovat kaupallisia. Moni pappi on leipäpappi ja jotkut "uskovaiset" ovat uskossa vaan kokeakseen paremmuutta.


    • Wagner

      Valtio rokottaa kirkkoa enemmän.
      Mites siitä pääsisi eroon ?
      :8)

      • kiikkaa

        Turkuun.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      138
      3851
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      68
      2721
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      51
      2713
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      85
      2493
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      33
      2360
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      105
      1478
    7. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      83
      1394
    8. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      640
      1323
    9. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      164
      1167
    10. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      82
      1141
    Aihe