WWW.EROAKIRKOSTA.FI

KIRKKOVERO RYÖSTÖÄ

erotkaa nyt ihmeessä kirkosta!!!käykää tuola katsomassa paljonko maksatte tyhjästä veroja!!!

13

3902

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • annette

      Helvettiäkö sä täällä käännytät ihmisiä, senkin hihhuli! Suomessa on uskonnonvapaus, ja täällä saa uskoa vaikka mörökölliin. Painu räyhäämään muualle. (On se kumma, ettei uskosta saisi sanoa sanaakaan, mutta uskonnottomuutta saa tyrkyttää niin paljon kuin tykkää.)

      • kummat periaatteet

        Mielestäni on jotenkin kummallista tuo kirkon harjoittama politiikka. Eikös jossain sanassa sanota, että pitäisi kohdella tasavertaisena yms?

        Miksi kirkkoon ei kelpaa töihin, jos ei ole kirkon jäsen? Siinä voisi kummasti mieli muuttua.

        Kun Isäni aikoinaan makasi sairaalassa toipumassa jalkaleikkauksesta, tuli pappi perimään senaikaista kirkollisveroa. Olisi perhe tarvinnut ennemmin leipää, mutta kirkollisveroa vain piti maksaa.

        Kun isä pääsi sairaalasta, hän meni ensimmäiseksi eroamaan kirkosta. 50 vuoden aikana on kirkko menettänyt muutaman roposen, sillä sekä isä, miljonääriveljeni, että myös minä ollaan erottu kirkosta juuri sen tyhmän politiikan takia.


    • totta että

      taidanpa erota saman tien,sehän on monta sataa euroa vuodessa menee harakoille!!!

    • erosin kirkosta

      Samalla erosin pakanoista, kerjäläisistä ja kaikenlaisista luusereista, eikä ole tarvinnut katua, päinvastoin.

    • tuollakin

      ensimmäisenä edessä! =) Muutama tonni sinne taikka tänne vuosittain ei hetkauta meikäläistä sinne eikä tänne!

      • joilla

        rahaa on paljon niin ne vasta pihejä on eli älä puhu paskaa että sulla on tonneja sinne tänne laittaa hukkaan!!!


    • Asiaa!

      Ite erosin jo 15v, eli heti kun itsenäisesti oli mahdollista.

    • Paavi

      Ette pääse Taivasten valtakuntaan, jos eroatte kirkosta.Synnin palkka on kuolema.

      • Mikä synti

        Todista, että mitään jumalaa tai taivasta olisi olemassakaan? Mikä on synti? Onko se syötävää?

        Eikös maailman vanhin ja huijaavin mainoslause ole: "Kun kolikko kirstuun kilahtaa, niin sielu taivaaseen vilahtaa".

        Kukaan ei ole todistanut, että mitään taivasta olisi olemassakaan.


      • Saku

        Et varmaan ole tosissas, mutta eikös se mene niin, että "se, joka minuun USKOO...". Ei sielä raamatussa mun tietääkseni lue, että "jos et kuulu kirkkoon, joudut ikuiseen kadotukseen". Haloo... Oletko sä ikinä edes nähnyt raamattua?


      • Mielipide tämäkin
        Saku kirjoitti:

        Et varmaan ole tosissas, mutta eikös se mene niin, että "se, joka minuun USKOO...". Ei sielä raamatussa mun tietääkseni lue, että "jos et kuulu kirkkoon, joudut ikuiseen kadotukseen". Haloo... Oletko sä ikinä edes nähnyt raamattua?

        Itse en usko minkään uskonnon kanssa täysin samalla tavalla. Raamattua jotkut uskovat liiankin tosissaan, mutta mitä loppujen lopuksi voidaan tietää Raamatun kirjoittajista? Siihen aikaan sekaannuttiin lampaisiin, pukeuduttiin lakanoihin ja kaikki mihin nainen kuukautistensa aikana koski, piti polttaa. Eiköhän maailma ole hieman muuttunut niistä ajoista, joten miksi seurata vanhentunutta opusta.

        Toki uskon Jeesukseen ja Jumalaan, mutta miksi tarvitsee pelotella Helvetillä ja synnillä? Jokainen uskokoon mihin haluaa ja olkoot itse vastuussaan "pahuudestaan".

        Olen samaa mieltä ,että kirkot ovat kaupallisia. Moni pappi on leipäpappi ja jotkut "uskovaiset" ovat uskossa vaan kokeakseen paremmuutta.


    • Wagner

      Valtio rokottaa kirkkoa enemmän.
      Mites siitä pääsisi eroon ?
      :8)

      • kiikkaa

        Turkuun.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      121
      2243
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      58
      2187
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1865
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      8
      1417
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      80
      1408
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1377
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1150
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1133
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      69
      1000
    Aihe