luulis että olis pärjänny edes cliolle : )
http://www.bbc.co.uk/topgear/powerlaps/page_2.shtml
http://www.bbc.co.uk/topgear/powerlaps/page_2.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
sehän oli nopein
http://www.bbc.co.uk/topgear/powerlaps/index.shtml
luuska-corveten paras=uusin mallikin kaukana listalla, buahaaahhhaaaaaa!!!!
Ei ole Hondasta oikeiden urheiluautojen tekijäksi. Maksaakin tuo NSX päälle 200 000e! Siis lambon hinta, mutta vain 260hv!
on NSX-R malli jossa on kierrosherkempi ja muutenkin hiotumpi kone kuin tavallisissa, ja on myös kevyempi, paremmilla ajo-ominaisuuksilla (aivan minkätahansa muun urheiluauton tasoa) ja sehän oli aikojen mukaan nopein. Ja tiedoksi kaikille jotka ei tiedä että japanilaisten määräysten mukaan japanissa valmistetussa autossa ei saa olla enempää kuin 206kw tehoa eli auto pitäis varmaan valmistaa muualla kuin japanissa että siitä voitaisiin tehdä tehokkaampi. Kysymys ei oo kyvystä rakentaa tehokkaampi vaan luultavasti halusta.
NSX:ssä on kyllä enemmän kuin 260hv, se 260 teho löytyy targa mallista jossa on automaatti.
Omaa tyhmyyttään ovat menneet tuon sopimuksen solmimaan, ei siihen voi vedota. Miksi ostaa Honda, jossa on 260hv, kun hieman kalliimalla saa 500hv Ferrarin? Jos todellisen superauton haluaa, niin löytyyhän Ferrari Enzo, Maserati MC12 jne.
se taitaa olla oikein määräys japanin viranomaisilta, eipä oo tainnu olla paljon valmistajan mielipiteillä merkitystä. Vedota mihin??? jos tarkotat sitä miks NSX:ssä on reilusti vähemmän tehoa kuin muissa EUROOPPALAISISSA urheilu autoissa niin se johtuu nimenomaan siitä määräyksestä. Valmistajalle ei oo kannattavaa (ja sen takia ei oo haluakaan) suurin kustannuksin siirtää NSX:än tuotanto vaikka englantiin. Kyllä sitä NSX:ää on myyty ihan hyvin kun on pysynyt tuotannossa lähes muuttumattomana 80 luvun lopusta, ja siinä tehokkaammassa on 290hv. NSX on jo legenda urheiluautojen joukossa ja erittäin edistyksellinen ilmestyessään mm. alumiinikori, VTEC keskimoottori ja erittäin hyvät ajo-ominaisuudet. Kyllähän se on harmi kun ei oo voitu enempää tehoa ottaa mutta teho ei oo kaikille pääasia kun auto muuten on täysi urheiluauto. Huippunopeus NSX:llä on 274km/h, muistaakseni vielä jokin aika sitten Corvette ei pystynyt sen suurempaan.
Mitäköhän Tekoa nsx:llä on Normaalien arkihondien kanssa kun tollanen spekulointi alkoi? Varmaan hondan logo, ei muuta...
muuta kuin hieno tekniikka ja laatu. Laitan vaan faktaa tänne kun nappulat on muuten väärässä käsityksessä ja puhuvat paskaa.
Niin sulla meni vähän laskut sekaisin..
Mietippä kuinka monta NSX:ää saat Enzon hinnalla ?
Missä väitin, että vertaan NSX:sää Enzoon? Enzo oli esimerkkinä super-urheiluautosta. NSX:sää voi verrata F430:een ja Gallardoon sekä halvempaan Porsche 911 S:ään.