Mihinkähän perustuu se, että tuomioistuinharjoittelua tekeviin hovioikeuden auskultantteihin ei sovelleta notaarivuoden harjoitteluluonteen perusteella lainkaan työturvallisuuslainsäädäntöä, jonka pitäisi olla käsittääkseni olla pakottavaa? Lomaa vuoden harjoittelusta saa kaksi viikkoa ja jokainen päivä, jonka sairastaa, otetaan pois lomapäivistä. Mikäli kaikki lomapäivät on käytetty ja sairaus jatkuu, voi jäädä vaille varatuomarin arvoa. Sen vuoksi töihin mennään sairaanakin, oma ja toisten terveys vaarantaen. Kukaan ei ole uskaltanut nostaa asiasta melua siksi, että sen jälkeen kuulemma työnsaanti vaikeutuisi.
Notaarien työturvallisuus
hovioikeuden auskultantti
10350
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Noinhan se on. Notaarin asema ja notaarin tehtävät pitää ymmärtää taustaansa vasten. Siinä tuore kandidaatti tai maisteri saa ensikosketuksensa alan haasteiden kanssa. Myöhemmin ammatissasi tulet huomaamaan, ettei joka nuhan ja kuumeenkaan vuoksi voi jäädä kotiin. Kun kyse on, kuten itsekin totesit, harjoittelujaksosta, ei ole kohtuullistakaan odottaa kaikkia virkasuhteen etuja. Saman mankelin läpi ovat menneet muutkin. Menet nyt vaan kiltisti istumaan käräjäsi niinkuin kaikki muutkin.
Taidat olla niitä katkeria keskinkertaisia juristeja, joita tähän maahan riittää. Mistään kannastasi et osaa luopua ja itket menettämiesi asioiden perään vielä vanhoilla päivilläsikin. Kysehän on nyt siitä, että epätasa-arvoisesta kohtelusta on päästävä eroon. On kumma että oikeuslaitoksen sisällä tällaista vielä esiintyy, vaikka kyseisen laitoksen nimenomaan tulisi edustaa kansalaisten silmissä lain noudattamisen malliesimerkkiä. Olet varmaan niitä, jotka ovat intissä huutaneet kun yksi tekee niin muut tekee... ja täysin ilman suhteellisuden tajua. Se, että itse olet kärsinyt notaroinnistasi ei tarkoita etteikö notaarien asemaa tulisi kehittää lain määräämään suuntaan. Ihme asenne tuollainen muiden huonosta asemasta nauttiminen. Varmaankin asennoidut muihinkin asioihin elitistisesti ja syrjivästi? Sinun katkeruutesi kuvastuu kommenteistasi. Koita kasvaa aikuiseksi ja löytää nyky-yhteiskunnan arvot. Ja tutustupa mm. perustusklakiin. Semmoinen Suomessa on siellä lakikirjan alussa.
Eräällä tuttavallani jäi sairauden vuoksi harjoittelu vajaaksi. Hän joutui "paikkaamaan" rästiin jääneet notaaripäivät vieläpä toisessa käräjäoikeudessa. Moni ei uskoisi todeksi sitä, miten törkeästi notaareilla teetetään töitä, työkykyisinä tai sairaina. Ei ole tuo homma tältä vuosituhannelta!
Niin joutui ja vieläpä vain laamannin "mielivallan" vuoksi?
Ilmankos käräjäoikeudesta saadaan niin vääriä päätöksiä kun "tuomarit" kuumehourusina niitä kirjoittelee.
Ei ne tuomarit kaikkia niitä päätöksiä kirjoita vaan kuumehoureiset notaarit. Tuomari lähtee virka-ajan päätyttyä pelaamaan golfia ja notaari jää puolikuntoisenakin ylitöihin joista ei edes makseta ylityökorvausta.
Tietysti on arveluttavaa nostaa asia julkisella foorumilla esiin, mutta mielestäni tuomioistuinlaitoksessa haisi vahvasti pelon ja katkeruuden ilmapiiri jossa omaa vuottaan istuvan auskultantin oli parempi olla jatkuvasti varpaillaan.
on, itse olen auskultoinut sellaisessa ko:ssa jossa sairauspoissaoloja (jos oli joku parin päivän flunssa) ei kai edes mihinkään kirjattu. Ihan sen takia, että eihän sitä kipeänä tarvi töissä olla.
Sellaisiakin käräjäoikeuksia siis on? Kumma vaan, että sellainen "hyväntahtoisuus" on noin virastokohtainen juttu? Eikö kukaan muka ole noin törkeästä menettelystä valittanut tai kannellut?
Tuo on aika rankka yleistys. Ei kaikissa käräjäoikeuksissa notaareihin noin typerästi suhtauduta, vaikka tiedän useammastakin paikasta tuollaisia juttuja. Hyvänä sääntönä sanoisin, älä mene landelle. Siellä on Suomen typerimmät laamannit.