Vanhankansan lääke on ihan tavallinen hiiva.
Puoli palaa päivässä parantaa aknen. Hiivaa voi liottaa myös veteen ja käyttää naamiona akne-alueille.
Paras ja edullisin hoitokeino. Tepsii!
Puoli palaa päivässä parantaa aknen. Hiivaa voi liottaa myös veteen ja käyttää naamiona akne-alueille.
Paras ja edullisin hoitokeino. Tepsii!
Vastaukset 15
Vanhimmat
Toinen vaihtoehto on lausua noitakirjasta joku loitsu, jolla naamansa saa kauniin tasaiseksi.
Jos on kaikki konstit tullut kokeiltua niin miksi ette kokeilisi?
Hiivassa on valtavat määrät b-vitamiinia ja hiivan teho perustuu siihen.
Miten toi hiiva sitten vaikuttaa arpiin?
Hiiva ei ole pitkään käytettynä kovinkaan terveellistä..Eli ei kannata ainakaan syödä suurina annoksina..
Kaikella on aina hyvät ja huonot puolet.
auttaisko se? Ja ootko ite ees saanu avun siitä vai ootko muuten vaan joku siloposki joka et tiiä aknesta mitään ja jakelee tääl ilmaisia neuvoja!?
Nuorena minulla oli aknea jonka sain pidettyä parhaiten kurissa nimenomaan hiivalla. Totta! Myös veljeni hoiti ERiTTÄIN PAHAA akneaan hiivalla niin sisäisesti kuin ulkoisestikin! Totta sekin!
sitä raakaa hiivaa vai tabletteija? mietin vaan et onks näillä sit sama teho.
En ole kokeillut tabletteja, koska siihen aikaan sellaisia ei ollut. Akneongelmastani on siis jo vuosia. Siihen aikaan oli käytössä vain nämä vanhankansan konstit.
toki mietin nyt, että nykyäänhän puhutaan paljon hiivasyndroomasta ja hiivaa tulee välttää sen vuoksi. En osaa sanoa mitään tähän asiaan!!! tiedän sen siis vain, että hiiva auttoi akneen!
...on erittäin paha akne? Ontelomaisia kipeitä paukamia, jotka eivät parane viikossa tai kuukaudesssa? Sinisävyisiä tulehtuneita, jotka kehittyvät lopuksi veren- ja mädän sekaiseksi tulehtuneeksi....?
Sellaista ei millään hiivalla paranneta, mutta kiitti kuitenkin vinkistä. Ehkä auttaa teini-iän pariin pikkufinniin...?
Veljelläni oli sellaisia ontelomaisia ja tulehtuneita paiseita yläselkä täynnä. Ne olivat todella pahoja. Veljeni vaihtoi vuodevaatteet joka ilta ja söi hiivaa. Muuta lääkettä hänellä ei koskaan ollut. Hän uskoo, että hiiva auttoi. Hän söi hiivaa ikäänkuin kuureittain.
No. Ehkä se on paras luottaa nykyajan lääketieteeseen pahemmissa tapauksissa.
tämä tästä.
Olisi mielenkiintoista tietää millä aikavälillä tulokset alkoivat näkyä ja myös, miten hoidit ihoasi "hiivakuurin" aikana. Ja myös, käyttäytyikö vatsasi ja suolistosi oudosti, sillä eikös noin suurilla määrillä tuorehiivaa vatsan pitäisi turvota tajuttomasti?
Kuinka kauan tuon naamion sitten annetaan vaikuttaa iholla?
(Vähän kyllä epäilyttävät tällaiset konstit, jos aknen hoito olisi noin helppoa, niin miksi tätä keinoa ei sitten käytetä yleisesti?)
Kokeilkaa tätä:
yksi keltuainen
pussillinen kuivahiivaa
ja tilkka haaleaa vettä (jotta seos sekoittuu kunnolla)
Naamio levitetään kasvon ongelma alueillle (eli finneille, EI KOKONAAMA-NAAMIO!) ja annetaan kuivua parisen tuntia.
Sitten naamio pestään pois hellävaraisella kasvonpesunesteellä!
Naamio sisältää runsaasti b-vitamiineja ja hyviä mineraaleja jotka puhdistavat ihon ja samalla kuivattavat finnit!Onnea... ;D
Niin kauan?