Minulla on koiranpentu jo varattuna. Kasvattaja sanoi, että rokotukset kuuluvat kauppahintaan. Mutta jos pentu on luovutusvaiheessa 8viikkoinen, voiko sen ikäiselle jo antaa 3-rokotuksen? Saati madotusta ja rabiesta?? Tarkistan kasvattajalta tietenkin asian laidan vielä uudelleen. Normaalistihan matokuuri 11vk:lle, 3-rokotus 12vk:lle ja rabies 16vk:lle. Mitä haittaa aikaisesta rokotuksesta on pennulle?
rokotus 8viikkoiselle?
Lallu
6964
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jospa kasvattaja tarkoittaa tuolla "rokotukset kuuluvat kauppahintaan" sitä, että voit viedä koirasi myöhemmin (12 ja 16vk vanhana)rokotettavaksi hänen laskuunsa?
Parvo virus rokotuksen voi antaa jo noin pienelle hauvalle ja matokuuri on täytynyt antaa jo monesti tuohon ikään tullessa. Varsinaiset rokotukset sitten vasta 3kk ikäisenä!
luovutan pennut rokotettuina 9-10 vko iässä. Saksan reissulla opin, että pennut pitää rokottaa 8 vko iässä. Siellä osa kasvattajista rokotutti jo 7 vko iässä. Samoin tuontikoirani oli rokotettu ensimmäisen kerran jo 6 vko iässä. Samoja rokotteita käyttävät siellä kuin täälläkin.
Sanoisin, että onpa sun tulevalla pennulla fiksu kasvattja.
Madotuksesta sen verran, että pentu tulisi madottaa ensimmäisen kerran viimeisään viikon iässä. Itse madotan viiden päivän ikäiset ensimmäisen kerran ja sen jälkeen kerran viikossa luovutukseen asti. Ennen luovutusta vaihdan matolääkettä.
Otin jokin aikaa sitten pennun toiselta kasvattajalta, joka oli madottanut pentunsa Canex lääkkeen ohjeiden mukaan. Pentu oli täys matoja tullessaan 7 vko iässä. Sen näki jo pennusta. Laitoin sen sitten heti kunnon mato kuurille eli ekalla viikolla annoin kolmena päivänä peräkkäin kunnon Canex kuurin ja pentu tietysti eristyksiin muista. En halunnut pennun tartuttavan matoja muihin koiriini.
Jahasjahas, hyvä kuulla. Tiedot (rokotusiät) hain internetistä, mutta niiden varaan ei siis aina kannata pistää. Nyt voin rauhallisin mielin jäädä odottamaan uutta perheenjäsentä. KIITOS tiedoista ja hyvää joulua!
Noh,nämä on taas näitä makuasioita...
Itse en koskaan, enkä tule koskaan rokottamaan pentuja ennen luovutusikää,ellei ole välttämätöntä. Omia kasvateitani ei myös saa rokottaa ( normaalitapauksissa), ennen 3 kuukautta.Matokuurit saa pennut meillä 2-3 kertaa ja seuraavan kerran sitten ennen rokotuksia.
Itse en halua rasittaa pennun immuniteettiä yhtään sen enempää kuin on pakko. Eli annan vain pakolliset " myrkyt".
Ulkomaan tuontini ovat saaneet rokotuksia aikaisemmin, kun on ollut pakko.
Näin siis meillä...
Madotukset pitää olla siis luovutusikäisellä jo annettu,mutta rokotukset ei ole normaalitapauksissa välttämättömiä...
Täällä ruotsissa rokotetaan ensimmäisen kerran 8 viikon ikäisenä, tavallisesti eläinlääkärin tekemän luovutustarkastuksen yhteydessä, joka täällä kuuluu rutiininomaisiin kasvattajan velvollisuuksiin ennen luovutusta, kuten myös ensimmäiset madotukset. Ja luovutus täällä aikaisintaan 8 viikon ikäisenä. Rabiesrokotetta täällä ei anneta rutiininomaisesti, koska ruotsissa ei esiinny rabiesta, sen saa jokainen koiranomistaja itse järjestää, mikäli aikoo koiransa kanssa matkustaa ulkomaille esim. suomeen.