Pitkien harkintojen ja koeajojen jälkeen elämäni ensimmäinen Ford, Focus on tulossa Tammikuun puolivälissä työsuhdekäyttööni. 27 vuotta olen eri autoilla ajellut ja vasta nyt Ford. Miksikö: No suurin syy oli tietenkin ulkonäkö, Moondust Silver STW on kertakaikkiaan vastustamattoman näköinen ulkoa, sisältä ei niinkään. Moottoriksi valitsin 1,6 litraisen 90 hp dieselin, laskeskelin tulevan käytössä bensiiniä halvemmaksi ja ihastuin moottorin vääntöominaisuuksiin, ei mikään raketti mutta hyvin kerkeää. Sama auto oli muuten HS koeajossa ja oli pelkkää ylistystä.
Lisävarusteet: vakionopeussäädin, nahkaratti, lämmitettävä tuulilasi, automaattiset pyyhkijät ja sumuvalot.
Olen siis yksi Suomen suosituimman automerkin valinneista, oma panokseni näkyy tammikuun rekisteröintitilastossa.
Lisävarusteet: vakionopeussäädin, nahkaratti, lämmitettävä tuulilasi, automaattiset pyyhkijät ja sumuvalot.
Olen siis yksi Suomen suosituimman automerkin valinneista, oma panokseni näkyy tammikuun rekisteröintitilastossa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
teit hyvän valinnan
Focus on varmaan oiva valinta työsuhdeautoksi. Voi nauttia hyvistä ajo-ominaisuuksista ja ne lukuisat korjaukset menee sitten jonkun muun piikkiin.
Tai no, uuden Focuksen korjauksista ei vielä tiedä, mutta jos sama tahti jatkuu kuin edellisen version kanssa...
Itselle muuten tulossa samanlainen auto, mutta vähän vähemmillä varusteilla.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ite sain omani viikko sitten. STW Ghia Tango red. On kyllä hulppea ajella, ei Focuksen ajo-ominaisuuksia ole turhaan kehuttu. Ja ne kaikki vakioherkut ovat mannaa.... Ahistaa vaan se typerä nykyautojen tapa kertoa merkkivalolla, että ulkona on pakkasta. Focus on pop!!!!
Ostin uuden Focus Sportin ESP:llä toukokuun lopussa. On pelannut kuin enkeli, todella hyvä ajaa liukkaalla ja lumipöperössä. Renkaat Michelin Ivalo. Suosittelen uutta Focusta! Mulla oli aiempi Focus 2002:nen, hyvä peli sekin, mutta tämä on luokkaa isomman tuntuinen. Ainoa huono puoli kulutus, entisellä 6,9, tällä yli 8 keskimäärin sekalaisessa ajossa.
Dieseli... koeajossa kulutus 4,5 - 5,2 litran välillä. Vääntö tekee ajosta helppoa... lieneekö kylmä yllättää (se mietityttää), toisaalta hallit töissä ja kotona.