Mulla menee hermot tähän tietokoneeseen. Mulla on uusi, hyvä, mun tarpeisiin koottu tietokone, jota en millään saa käyttövalmiiksi. Ajattelin, että ostan koneen valmiiksi kasattuna, mutta asentaisin siihen itse xp:n. Vaan eipä käy päinsä.
Tuli mukana emolevyn cd, josta löytyy ajurit. Joo, vanhalla koneellani olen tutkinut cd:n sisällön ja siellähän on sitä sun tätä. Mutta miten helvetissä tää homma tehdään.
Vasta eilen ymmärsin manuaaleista sen että loin vanhalla tietokoneellani jonkin xp:n korpun sillain formatoimalla ja sillä korpulla pääsin vihdoin siihen asti, että tuli a:/>. Ja siihen pitäis sit ilmeisesti kirjottaa jotain. No mitä?
Oon kolunnu koko helvetin netin läpi etsien eri hakusanoilla jotain apua tästä asennusprosessista, mutta kun ei. EI LÖYDY. Sanotaan vaan, et mukana tulleista manuaaleista löytyy kaikki tarvittava. Mutta kun EI LÖYDY.
Oikeesti haluisin ymmärtää tän asian ja ymmärtää tietokoneita ja päästä käyttämään mun hienoa uutta vehjettä, mutta kun en tiedä mitä helvettiä mun pitää vielä tehdä!
Vittu mä lähen kaljalle. Mulla menee hermot.
voi jumalauta!
19
1425
Vastaukset
- vanha'
juo vähemmän, hermot kestää enemmän.
- mary
oikeesti tää on niin turhauttavaa.
- tulee nyt
Eka työ:tarkasta buuttaujärjestys.Kone seis ja takaisin käyntiin.paina del tai f2 tai jotain mitä siinä näkyy pyydettävän.Tämä tapahtuu heti alkuunsa käynnistettäessä.
Kun olet päässyt bois valikkoon etsi boot sequence.Etsi kohta first boot.Se on oltava cdrom.Page up ja down voi vaihtaa.Save and exit.OLE TOSI VAROVAINEN;BOISIN SOTKEMINEN JOHTAA SUURIIN ONGELMIIN.
Siinä se.Xp romppu koneeseen,sammutus ja uudelleen käynnistys ja seuraat ohjeita.Ei voi epäonnistua.Xp: jälkeen emo romppua koneeseen ja muitakin ajureita.Aikaajoin kone buuttaa itsestään,älä tästä häkelly.Anna xp:n vain asentua ihan itsekseen.Käynnistymisen jälkeen voi kysyä mitä teet,anna vain ajan kulua loppuun.Tietysti tuoteavain ynnä muu on kirjoitettava.
Sitten bisseä ja kossua ääntä kohti ja boottaus.Jo loppu ongelmat.- yksi neuvo
mullakin on uusi kone ja käynnistysvaiheessa kun painaa f11,voi buuttausjärjestyksen vaihtaa lennosta.Xp romppu asemassa ja valinta cdrom niin asennus alkaa heti.
- mary
Miljoonasti kiitos sinulle ihana ihminen! :) Kokeilen neuvojasi ja katsotaan pääsenkö mihinkään.
Harmi, että joudun nyt lähtemään täältä kun pitää piuhoja vaihtaa.
Kiitos kiitos kiitos! - xyz
mary kirjoitti:
Miljoonasti kiitos sinulle ihana ihminen! :) Kokeilen neuvojasi ja katsotaan pääsenkö mihinkään.
Harmi, että joudun nyt lähtemään täältä kun pitää piuhoja vaihtaa.
Kiitos kiitos kiitos!Pyydä joku tietävämpi asentamaan, sinulla ei riitä taidot millään jos jo tuossa vaiheessa jumittuu.
- mary
Disk boot error insert system disk and press enter
Nyt ongelma taitaa olla siinä, että en ole yhdistänyt dvd asemaani oikein. Se kyllä ottaa cd:n sisään ja tuntuu toimivan ihan ok, mutta tuo viesti tulee aina uudestaan ja uudestaan.
Laitoin sisään korpun, jonka loin formatoimalla xp:ssä ja se menee eteenpäin kunnes tulee a:/> ja siihen jää.
Koitan nyt ottaa selville onko tuo dvd asema oikein kytketty vai ei.
Toisin sanoen: EI TÄSTÄ TULE LASTA EI PASKAA- SE KORPPU???
Mitä sä sen korpun kanssa mulaat siellä????? se kone buuttaa suoraan XP:n asennus cd:ltä! nakkaa se disketti jorpakkoo.
Aikoinaan 95,98,me,2000 halusivat buutti diskettiä nykyään koneet buuttaa suoraan asennus cd:ltä! ei tarvita mitään korppuja!
katso vain koneen biosissa että se buuttaa Cd asemlta ei korppu asemalta! sitten vaan asennat sen XP:n - Oletko nainen?
SE KORPPU??? kirjoitti:
Mitä sä sen korpun kanssa mulaat siellä????? se kone buuttaa suoraan XP:n asennus cd:ltä! nakkaa se disketti jorpakkoo.
Aikoinaan 95,98,me,2000 halusivat buutti diskettiä nykyään koneet buuttaa suoraan asennus cd:ltä! ei tarvita mitään korppuja!
katso vain koneen biosissa että se buuttaa Cd asemlta ei korppu asemalta! sitten vaan asennat sen XP:nJospa olet ala-arvoisella kielenkäytölläsi sekoittanut sen koneesi? Älä käytä niin "rumaa kieltä". Saattaapi olla, että nämä uudet koneet jo ymmärtävät.
- boot error
sulla ei ole käytistä.Heitä korppu nyt heti pois!
Usko jo että kone on saatava buuttaamaan cd:ltä.
Vika on just siinä kun et tätä usko!
Kato vielä kaapeleita,niissä on pienet merkit.Nekin voi olla väärin asennettu.Kato että cd asema on masteriksi jumperoitu.
Insert disk ei tarkoita diskettiä enää tänä päivänä.
a:/> tarkoittaa että disketti on buutattu oikein ja odotaa dos käskyä.
Kirjoitapa siihen perään vaikka fdisk niin huomaat joitakin asioita.Mutta älä enää koskaan kun kone on kunnossa,fdisk on pieni ohjelma joka käyttäytyy kuin norsu posliinikaupassa.Ennenkuin osaat oikein varoakaan,on kovalevy tyhjä.Riittää kun tarkastetaan kovalevyn pinta,windows ei enää käynnisty.
- osku
>>Vasta eilen ymmärsin manuaaleista sen että loin vanhalla tietokoneellani jonkin xp:n korpun sillain formatoimalla ja sillä korpulla pääsin vihdoin siihen asti, että tuli a:/>.
Ei onnistu tuolla korpulla. Olet tehnyt system disketin. CD rom ei lähde sillä pyörimään. Sinulla pitää olla win98 starttidisketti, sillä se onnistuu. Toinen mahdollisuus on mennä Biosiin käynnistysvaiheessa ja panna ensimmäiseksi CD käynnistys.
Starttidisketissä on tällainen sisältö:
AUTOEXEC BAT
CONFIG SYS
SETRAMD BAT
VIKTIGT TXT
FINDRAMD EXE
RAMDRIVE SYS
ASPI4DOS SYS
BTCDROM SYS
ASPICD SYS
BTDOSM SYS
ASPI2DOS SYS
ASPI8DOS SYS
ASPI8U2 SYS
FLASHPT SYS
EXTRACT EXE
FDISK EXE
DRVSPACE BIN
COMMAND COM
HIMEM SYS
OAKCDROM SYS
EBD CAB
DISPLAY SYS
COUNTRY SYS
EGA CPI
MODE COM
KEYBOARD SYS
KEYB COM
...................
Täältä ruotsalaiselta sivulta saat toimivan aloituslevykkeen:
http://www.datordoktorn.kojv.net/dokument/guide/partionera.html
Avaa:--> Ladda hem en färdig startdiskett
Pane disketti koneeseen ja se siirtyy disketille.
...................
Tietysti helpointa on käynnistää suoraan CD:ltä, mutta levyke on toinen mahdollisuus.
disketti=levyke=korppu- enää tänä päivänä
nää on dos käskyjä.
Jos jostain käsittämättömästä syystä haluaa pelleillä disketeillä,asennus käynnistyy me käynnistylevykkeellä ja kehoitteella asenna.Muistaakseni.siitä on jo aikaa kun käytin sitä,tais olla vuonna 98 kun susikasi tuli.
Mutta rompulta se toimii niin hyvin että diskettipelleily kannattaa unohtaa.
cd boot on salaisuus.Se pysyykin sellaisena jos et usko neuvoa. - osku
enää tänä päivänä kirjoitti:
nää on dos käskyjä.
Jos jostain käsittämättömästä syystä haluaa pelleillä disketeillä,asennus käynnistyy me käynnistylevykkeellä ja kehoitteella asenna.Muistaakseni.siitä on jo aikaa kun käytin sitä,tais olla vuonna 98 kun susikasi tuli.
Mutta rompulta se toimii niin hyvin että diskettipelleily kannattaa unohtaa.
cd boot on salaisuus.Se pysyykin sellaisena jos et usko neuvoa.Älä kiihdy liikaa. Tuolla käynnistyslevykkeellä lähtee CDrom toimimaan. Marylla on systemdiskett ja sillä ei CDrom pyöri. On aivan yhtä sama käyttääkö diskettiä tai CDrom käynnistystä. Levykettä käytettäessä asennus alkaa C:\asenna.exe komennolla.
- Oskusein
osku kirjoitti:
Älä kiihdy liikaa. Tuolla käynnistyslevykkeellä lähtee CDrom toimimaan. Marylla on systemdiskett ja sillä ei CDrom pyöri. On aivan yhtä sama käyttääkö diskettiä tai CDrom käynnistystä. Levykettä käytettäessä asennus alkaa C:\asenna.exe komennolla.
Ajat on Osku muuttuneet, ei lähde nuo NT-pohjaiset asennukset käyntiin DOS:sin päältä. Niin kaunista ja mukavaa kuin se olisikin.
- osku
Oskusein kirjoitti:
Ajat on Osku muuttuneet, ei lähde nuo NT-pohjaiset asennukset käyntiin DOS:sin päältä. Niin kaunista ja mukavaa kuin se olisikin.
XP:n asennuksen voi valita NTFS tai FAT32 tiedostona.
- neuvot kaikille
Sanon vaan että jotenkin se härveli on saatava käynnistymään siitä DVD-asemalta. Ei mitään korppuja, kun ne 98 korput ei edes pysty käynnistämään XP asennusta.
Mars sinne BIOS:siin katsomaan sitä käynnistysjärjestystä. Jos ei senkään jälkeen lähde niin sitten on siinä DVD-aseman asennuksessa jotakin outoa.- Yksi meistä
Summasin tuossa "maryn" aloitusviestin. Saldoksi viivan alle jäi:
"Voi jumalauta ... helvetissä ... helvetin ... helvettiä ... vittu mä lähden kaljalle."
Helpottiko?
No, kukin taaplaa tyylillään.
- selkeästi
XP asennusohjelma ohjelma käynnistyy suoraan siitä XP:n asennusrompulta.
Käynnistä koneesi ja laita XP:n asennusromppu cd-asemaan, sammuta ja käynnistä koneesi uudelleen siitä Cd-asemalta jossa on XP:n asennusromppu ja XP:n asennus alkaa ja asennuiksen aikana saat formatoitua kiintolevysi tyhjäksi, tehtyä halauumasi osioit ym. toimenpiteet näet selkeät asennusohjeet asennuksen aikana.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330728Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764141Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972714Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1321879Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5901654- 861584
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751561Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591488Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721238