Onko pösöissä vilkun viiksi (kytkin) aina epämääräisen horo?? Oikealle kuku pikkasen koskee, niin vilkuttaa! Odella ikävä volkkarin tukevaa, täsmällistä vipua! Mitähän mahtanee maksaa moinen viiksi uusinta? Harmittaa, kun ei moista vikaa minkänkään autonkanssa 40:een vuoteen aikaisemmin.
miten voi olla
vähänajetussa 406:ssa
41151
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
....
Joo vm 96 polon lasinpesuviikisi meni niin horoksi että pinessäkin montussa lähti pyyhkimään.Eikä pysyny sammuksissa muutakuin viikseä kokoajan eteenpäin työntänmällä.Oli mukava ajella eikä ihan halpa uusittava.Elikkä käytettävä kuluu oli sitten merkki mikä tahansa
Ainakin 307:aan on vilkkuviiksiä vaihdettu takuuseen, Automaan kaverin mukaan tyyppivika jos joku. Omassa autossani oikealle kääntymisen jälkeen viiksi palautti yli, ts. heitti vilkun päälle vasemmalle, vaikka ohjaus suoraan eteenpäin.
Ainakin vm. 2003 406:n viiksiä on vaihdeltu takuuseen. Itseltäni hajosi ensimmäisen kuukauden aikana ja tiedän pari muutakin tapausta. Syynä on mekaanisen palautuksen muovinen kynsi, joka tykkää murtua.