Toyvillakoira

Hei!
Onko täällä toyvillakoiran omistajia tai kyseisen rodun hankkimisesta innostuneita ihmisiä? Minä olen erittäin kiinnostunut rodusta ja haluasin kuulla kokemuksia ja juttuja rodusta. (Luonteesta, tavoista jne.) Jos sinulla on tämä rotu niin kerro vähän koirastasi ja mitä yleistä tällä rodulla on. Onko trimmaus hankalaa? Kiitos.
4387
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

mikä paristomerkki kestää leukoirissa parhaiten onko se duracell?

Äänestä
  • Tuota voit kysyä sieltä omasta lelukaupastasi.

    Äänestä

Omistan toyvillakoiran, 2,5v , harmaa tyttö. Pieni on kooltaan(2,5kg ja 25cm), varsinkin pentuna tosi vilkas ja pienen koon takia, oltava tarkkana missä liikkuu, ettei joudu vaaranpaikkaan. On luonteeltaan iloinen, ystävällinen ja seurallinen, kulkee joka paikkaan perässä, tykkää nukkua sylissä. Oppii helposti kaikenlaista, itse harrastan agilitya ja aluksi kävin sen kanssa tottelevaisuuskoulutuksessa penturyhmässä.

Tarvitsee vaatetusta(toppapukuja, takkeja, sadeasuja ja tossuja) talvella, sekä syys- ja kevät viileillä. Turkinhoito vaatii tunnollisuutta , täsmällisyyttä ja aikaa. Kampaus on tehtävä perusteellisesti pari-kolme kertaa viikossa, trimmaus ja pesu ainakin kerran kuukaudessa. Olen opetellut itse trimmaamaan turkin, sen kyllä oppii, mutta se vaatii harjoittelua. Itselläni oli pohjaa(rohkeutta), koska parturoin hiuksia.

Toyvillakoira saattaa olla herkkä vatsainen, ja silloin joutuu pitämään tarkkaa sen syömisistä ja siitä, että se juo tarpeeksi, varsikin kesä kuumalla. Eli toyvillakoira vaatii hoitoa enemmän, kuin koirat keskimäärin, omistan kaksi lapinkoiraa myös. Oppii sisäsiistiksi hieman hitaammin, kuin isompien rotujen edustajat. Mutta se on tosi kiva kavari, on helppo kuljettaa mukana, se tykkää lenkkeillä ja on innokas harrastuskaverikin.

Äänestä
  • kiitos vastauksesta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


feqof kirjoitti:

Hei!
Onko täällä toyvillakoiran omistajia tai kyseisen rodun hankkimisesta innostuneita ihmisiä? Minä olen erittäin kiinnostunut rodusta ja haluasin kuulla kokemuksia ja juttuja rodusta. (Luonteesta, tavoista jne.) Jos sinulla on tämä rotu niin kerro vähän koirastasi ja mitä yleistä tällä rodulla on. Onko trimmaus hankalaa? Kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu