miksi digikameralla otettu ja kovalevylle siirretty kuva täyttää sähköpostissa lähetettynä ja edelleen avattuna koko näytön?.Myös sirrettävästä tiedostosta tulee valtava.
Täytyykö ne kuvat jotenkin ensin pakata zipissä?kokoa ei kai kannata lähteä muuttamaan pelkkää mailausta varten?
mitä teen väärin
3
656
Vastaukset
- KPy
Kuvista tulee pitää alkuperäiskopiot ja työkopiot erikseen. Asiasta on keskusteltu täälläkin mm varmuuskopioinnin yhteydessä aikaisemminkin. Periaate on lyhyesti se, että alkperäiset säilytettään .tiff tai vastavassa muodossa ja käyttökopioita esim .jpg muodossa. Käyttökopioita on sitten tarpeen mukaan eri kokoisina.
Sähköpostia ja kotisivuja varten tulee olla melko pieni ja tiukasti pakattu versio. Eri versioiden nimeämislogiikkaan kannattaa vähän panostaa, niin että löytää tarvittaessa oikeista kuvista oikeat versiot. Esimerkiksi alkuperäinen on vaikka kpy1005.tiff, käyttökopio kpy1005.jpg ja sähköpostia varten pienennetty kpy1005p.jpg. Suurilta ammattimaisesti ylläpidetyiltä sivustoilta löytyy hyviä esimekrkkejä käyttökopioiden nimeämisestä.- Huomauttaja
Edellyttäen tietysti, että kamerasi tuottaa jotain muuta kuin jpg-tiedostoa. Monetkaan "tavalliset" digikamerat nimittäin eivät tuota.
Mutta itse asia on juuri niinkuin tuossa edellä on kerrottu: eri tarkoituksiin eri kopiot. Kun haluat lähettää sähköpostissa kuvan kaverille nähtäväksi, riittää yleensä varmaankin joku 600*800 tai 1024*768 pixelin kuvakoko ja jpeg-pakkaus voi huoleti olla jossain mediumissa tai allekin.
Eli tee näin: avaa kameran ottama kuva kuvankäsittelyohjelmassa, muuta sen koko sopivaksi, valitse Tallenna nimellä, valitse tallennusasetuksista sopiva jpeg-pakkaus ja tallenna sitten eri nimellä vaikkapa työpöydälle, josta kuva on helppo liittää sähköpostiin. Kun olet lähettänyt meilin, voi pienennetyn kuvan saman tien deletoida kovalevytilaa syömästä - alkuperäinenhän on tallessa.
Huom: eri kuvankäsittelyohjelmissa menetelmä saattaa vähän vaihdella, mutta eiköhän noilla periaatteilla pitäisi onnistua.
- fotari
Kuvankäsittely ohjelmilla saat muokattua kuvasi halutun kokoisiksi.
Netistä kannattaa imuroida "PIXrezizer" niminen ohjelma jolla saa tosi nopeasti ja yksinkertaisesi muokattua kuvat sopivan kokoisiksi. Se ei ole yhtä täydellinen kuin varsinaiset kuvankäsittely ohjelmat, mutta normaali perushommat se tekee hyvin.
Kun tallennat muokkaamiasi kuvia, muuta hieman niiden tiedostonimiä niin ei mene alkuperäiset pilalle
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330893Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764215Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972735Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331901Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5911670- 861596
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751570Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591506Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721250