Minulla on noin puolitoista metriä korkea kahvipuu, mutta sen juurella kasvaa vaalean keltaisia sieniä. Vaikka otan ne heti pois, uusia tulee "kuin sieniä sateella." Voisiko kukaan neuvoa miten pääsisin eroon näistä sienistä. Pintamullan vaihto ja lannoitus ei ole auttanut. Koko multaa on vaikea vaihtaa, kun juuripaakku on aika tiheä. Kertokaa jos tiedätte keinon. En haluaisi heittää koko puuta menemään.
Kahvipuu
Poropeukalo
3384
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
tapa olisi kai siirtyä altakasteluruukkuun ja kastella vain alakautta, jolloin pintamulta pysyy kuivana, eikä 'sieniä' enää tulisi.
Lisäksi voisit peittää mullanpinnan esmes kevyt soralla, jolloin sienet eivät ainakaan näy.
En ole tullutkaan ajatelleksi että voisin laittaa kahvipuun altakastelevaan ruukkuun. Se vaikuttaa järkevältä neuvolta, ja sorakerroksen alla sienet varmaan tukehtuvat. Kokeilen neuvoasi. Multa ei ole liian märkää, kun annan sen kuivaa sieniä ei tule, mutta heti kun kastelen alkavat sienet kasvaa.
Luultavasti multasi on liian märkää,anna kuivahtaa kunnolla.