Olenko nettiriippuvainen?

liza|

Olen 15 vuotias neitokainen. Minusta tuntuu sille kuin viettäisin liikaa aikaa netissä. Tavallinen päiväni kuluu nykyisin suunnilleen tähän tapaan:

Herään klo: 10.30. "Oho. Koulu alkoi ajat sitten, ei mun enää kannata mennä." Ajattelen ja jatkan uniani. Herään seuraavan kerran klo: 14.30 ja päätän nousta ylös. Menen nettiin, viivyn siellä parisen tuntia ja sitten painelen harkkoihin. Klo: 21.15 olen kotona ja menen taas nettiin. Kello lyö yksi... kolme... viisi... "Pitäisi mennä nukkumaan" klo: 6.30 sammutan koneen ja päätän valmistautua kouluun. Ja kuinkas käykään? Nukahdan tietenkin!

Eli ei minullakaan kamalan hyvin mene. Minulla on onneksi harrastus, jossa käyn kuusi kertaa viikossa. Toisen rakkaan, pitkäaikaisen harrastukseni äiti lopetti minulta siksi, että minulla menee koulussa liian huonosti. Ei olisi auttanut vaikka kuinka olisin parkunut, siihen se loppui. Ja voin syyttää siitäkin vain itseäni! Netti on pilannut elämäni, kuten moni muukin asia.

3

998

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysymykseesi

      Sinähän vastasit omaan kysymykseesi jo,eli olet liikaa netissä.
      Jos koulu,työ,sosiaalinen elämä ja vanhat harrastukset kärsii sen vuoksi että olet mieluummin netissä,niin on ihan selvää että olet netistä riippuvainen.
      Miltä tuntuisi olla päivä tai viikko ilman nettiä? Jos sinusta tuntuu että on aivan mahdotonta,niin sekin sanoo jo jotain.

    • AinaElleN

      Minun lapsillani on netin käytön
      aikarajoitus.

      • Kakkakana

        Siltä vaikuttaa, jos kerran riiput noin iltayhdeksästä puoli seitsemään verkossa ja olet sen vuoksi suunnilleen joka päivä poissa koulusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3803
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      38
      2598
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      36
      2102
    4. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      23
      1832
    5. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1739
    6. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      100
      1672
    7. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1608
    8. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1496
    9. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1477
    10. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      25
      1464
    Aihe