Olenko nettiriippuvainen?

liza|

Olen 15 vuotias neitokainen. Minusta tuntuu sille kuin viettäisin liikaa aikaa netissä. Tavallinen päiväni kuluu nykyisin suunnilleen tähän tapaan:

Herään klo: 10.30. "Oho. Koulu alkoi ajat sitten, ei mun enää kannata mennä." Ajattelen ja jatkan uniani. Herään seuraavan kerran klo: 14.30 ja päätän nousta ylös. Menen nettiin, viivyn siellä parisen tuntia ja sitten painelen harkkoihin. Klo: 21.15 olen kotona ja menen taas nettiin. Kello lyö yksi... kolme... viisi... "Pitäisi mennä nukkumaan" klo: 6.30 sammutan koneen ja päätän valmistautua kouluun. Ja kuinkas käykään? Nukahdan tietenkin!

Eli ei minullakaan kamalan hyvin mene. Minulla on onneksi harrastus, jossa käyn kuusi kertaa viikossa. Toisen rakkaan, pitkäaikaisen harrastukseni äiti lopetti minulta siksi, että minulla menee koulussa liian huonosti. Ei olisi auttanut vaikka kuinka olisin parkunut, siihen se loppui. Ja voin syyttää siitäkin vain itseäni! Netti on pilannut elämäni, kuten moni muukin asia.

3

1018

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysymykseesi

      Sinähän vastasit omaan kysymykseesi jo,eli olet liikaa netissä.
      Jos koulu,työ,sosiaalinen elämä ja vanhat harrastukset kärsii sen vuoksi että olet mieluummin netissä,niin on ihan selvää että olet netistä riippuvainen.
      Miltä tuntuisi olla päivä tai viikko ilman nettiä? Jos sinusta tuntuu että on aivan mahdotonta,niin sekin sanoo jo jotain.

    • AinaElleN

      Minun lapsillani on netin käytön
      aikarajoitus.

      • Kakkakana

        Siltä vaikuttaa, jos kerran riiput noin iltayhdeksästä puoli seitsemään verkossa ja olet sen vuoksi suunnilleen joka päivä poissa koulusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6319
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      379
      6135
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5930
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2365
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      119
      1403
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1231
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      185
      1077
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe