Hei!
Täytin 18-vuotta muutama päivä sitten, ja ajateltiin kavereiden kanssa mennä juhlimaan baariin synttäreitäni. Ensin joimme kotona muutaman lasillisen, ja rupesi päässä vähän tuntumaan.
Kun menimme baariin, (oli eka kertani baarissa) tuli paha olo, rupesi oksettamaan ja päätä särkemään, yritin juoda siideriä ja kossubatteria, mutta nekään ei auttanut pahaan oloon. Sitten rupesi tuntumaan etten ollut enää yhtään kännissä.
En tiedä mistä paha oloni olisi voinut tulla, ensin ajattelin että tuleeko se siitä kun kaikki polttavat baarissa ja on muutenkin tunkkanen ilma..? Olen kyllä itsekkin polttanut, mutta olen jo lopettanut sen.
Mistä paha olo johtui?
Onko minulla seuraavallakin kerralla paha olo baarissa?
Paha olo baarissa!!
13
6850
Vastaukset
- tri Kildrake
vastaus:
on - kokinretale
Alkoholista tulee paha olo...
Miten pitkä matka baariin?
Joko joit liikaa tai liian vähän.
Jos juo muutaman ja odottaa tunnin, iskee laskiainen ja olo heikkenee. Muista pysyä tasaisessa nousussa jos meinaat että homma sutii!
VEIKKAISIN ETTÄ ET JUONUT TARPEEKSI, JA TASAISESTI... Sokeriset liemet kannattaa jättää vähemmälle...
Voi olla että jos olet niitä ihmisiä jotka ei juurikaan syö kunnolla niin sekin vaikuttaa...
Röökin savu tekee monelle myös heikkoa...- uppotukki
miks sokeriset pitäis jättää vähemmälle? polttaako alkoholi jotenki päin persettä sit vai? itse vedän muna kovana minttua täällä enkä tosiaa halua lisätä huonoa oloa ku muutenki aika paskana..
- triBob
selvästikkin olet "valittu" . Älä turhaan mene enään baariin, tulevaisuutesi ei ole siellä. Lähde terveempiin harrastuksiin ja kerää ystävät raittiista seurasta
- enää
enää
- Tyttönen87
Ajattelin koittaa nyt viikonloppuna, että millanen olo on seuraavan kerran baarissa. Vähän kyllä pelottaa että tulee paha olo.
Mietin että menisin baariin selvinpäin ja vasta siellä alkaisin juomaan.
Vai tuleekohan siltikin paha olo?- harjoitus
tekee mestarin!
- ohjeeni:
Ellei ole rahasta kiinni, niin mene baariin selvinpäin. Toinen hyvä vaihtoehto on, että kittaat vielä matkalla baariin, jos matka on pitkä. Yli tunnin taukoa kodin ja baarin välillä ei missään nimessä kannata pitää.
- Rauno..
Voi perkele meikä nauraa tuollaisille pelleille kun juon suomiviinaa pullonsuusta joka päivä
- srr
Joku laittoi tyrmäystippoja sun lasiin. Ne on nykyään toidella yleisiä. Jepjep
- Aloittelijalle
Mä nyt kopsasin sulle tuolta alkoholipuolesta ton yhen vastauksen jossa kerrotaan tosiasiota alkoholista! Se näet ei kaikille sovi ollenkaan.
Voi aiheuttaa jopa vaarallisen myrkytystilan siis jo ihan pienikin määrä alkoholia, etenkin jos käytät jotakin lääkitystä. Tarkista siis aina ensin mitä lääkekättöoheissa sanotaan alkoholista ja jopa e-pilleritkin voivat vaikuttaa alkoholin imeymiseen.
Lainaus alkoholipuoleta:
Aineen vaihduntaa nopeuttaa monetkin tuikitavalliset asiat. Cihili ja muut tuliset paprikakasvit esimerkiksi. Liikunta ei kuitenkaan sovi krapulaiselle kuten ei saunakaan.
Sitten käytetään viineissä ns. sakanpoistamiseksi rikkiä jos sitä jää viiniin niin aiheutta todella pahaa punotusta ja turvotusta, yleensä halvoissa viineissä sitä on.
Osa ihmisistä on oikeasti alkoholiallergikkoja. Heiltä puuttuu tietty alkoholeja polttava ensyymi elimistöstä (maksasta), mutta nämä henkilöt eivät käytäkkään alkoholia ollenkaan, tauti on tappava.
Jos em. ilmiötä esintyy huolestuttavasti kannattaa tutkituttaa maksa-arvot, koska alkoholiallergiaa voi esiintyä myös lievemmissä muodoissa.
Ainiin ja jos tää juttu olikin joku vedätys niin täää vastaus ei ollu. Että ihan tiedoks vaan nuorisolle ennenkun seuraavan kerran vedätte nuppin nurin.- kummestelija..
hyvin kyllä pelottelet siinä :D joo, varmaa kuolen nyt ku seuraavan kerran vähän otan viinaa. tai no ainaki aika todennäkösesti! kunnon pelle.
- etenee
kummestelija.. kirjoitti:
hyvin kyllä pelottelet siinä :D joo, varmaa kuolen nyt ku seuraavan kerran vähän otan viinaa. tai no ainaki aika todennäkösesti! kunnon pelle.
Viinasta tulee paja olo melkein aina.
Joko se tulee samana iltana tai seuraavana aamuna.
Kirkkaat viinat ja viini saattavat useimmin olla syy todella kovaan pääkipuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2076619Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p2844538"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1423595Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1123414Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m673405Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492876Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2582570Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.752427- 252366
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk1011941