vauvakuumeinen olen ja haluaisin kysyä noista hampaista.... muistaakseni olen kuullut jotakin hampaiden kuntoon huollosta ennen raskautta/sen aikana tai jotain... kuinka hampaat liittyvät raskauteen? ja miksi ne olisi syytä saada kuntoon..? -tyhmäkö-??
hampaat?!
....
4618
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ei voi kaikkia hammashoitoja suorittaa..muistaakseni juurihoitoa ei ainakaan. Joten hampaat kannattaa laittaa kuntoon ennen raskautta jos mahdollista.
juurihoitoa suorittaa raskauden aikana? Minä olen raskaana ja juurihoito on kesken ja sitä pitäisi parinpäivän päästä jatkaa kun on väliaikainen paikka ja lääke juurissa... Pakkohan se on jatkaa kun se lääke pois on otettava parinviikon sisällä!
juurihoidolle ei ole raskauden aikana mitään estettä
Raskauden aikana (hormoonien takia) ikenet tulehtuu helpommin ja syljen koostumus muuttuu sellaiseksi, että se huuhtelee huonommin hampaita. Siitä seuraa se, että reikiä tulee helpommin. Oksentelu ja tiheät välipalat eivät myöskään tee hyvää hampaille. Ja kun se pikkuinen sitten on pullahtanut, niin jos äidillä tai isällä on paljon kariesbakteereja suussa ja tuttia nuollaan puhtaaksi ja nuolaistaan samaa lusikkaa, millä syötetään vauvaa, niin ne bakteerit siirtyvät lapsen suuhun. Ainoa asia, mitä hammaslääkärillä ei voi tehdä raskauden aikana on röntgenkuvien otto.