Valmiusjoukkoihin

Abipoika

Kertokaa millainen kuntotesti on valmiusjoukkojen pääsykokeessa. Tiedän, että siinä juostaan Cooperin-testi ja siihen sisältyy lihaskuntotesti.
Kysymykseni koskeekin juuri tuota lihaskuntotestiä:
-Mitä siihen kuuluu? (punnerruksia, leuanvetoa??)
-Onko englanninkielen testi vaativa?

Haluaisin vastauksia heiltä, jotka ovat olleet kyseisissä testeissä.

-Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista ja hyvää joulua kaikille :)

1

1548

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ellu

      Itse olin pääsykokeissa vuonna 2001 ja silloin ne olivat aika helppo nakki, kun pohjakunto oli ok ja vähän jaksoi treenailla. Viime vuosina pyrkijöiden määrä on tainnut kasvaa paljonkin, eli kriiteeritkin ovat varmasti koventuneet. Lihaskuntotestissä oli ihan perus lihaskuntoliikkeitä, punnerrusta, selkää, vatsoja, vauhditon pituus, en enää muista, oliko muuta. Mutta jos oot vähääkään viittinyt salilla käydä ja pitää kunnostas huolta niin luulis että pärjäät.
      Taidat olla lukiolainen eli enkun kokeessakaan ei pitäisi ongelmaa olla. sanastotehtävä oli, missä piti valita muutamasta vaihtoehdosta oikea käännös, lisäksi oli jotain kielioppitehtäviä. Kuuntelu tuli meidän aikana pienestä radiosta, joka rätisi, niin ettei selvää meinannut saada, mutta kuuntelu oli muuten kyllä helppo(täydennettiin tekstiin puuttuvat sanat).

      Kaikenkaikkiaan koulutus oli mun mielestä aivan hyvä ja mikäli harkitsetkaan ulkomaille lähtöä, on tuo oiva reitti sinne(ite olen jo yhdellä missiolla päässyt käymään) Tsemppiä Tsemppiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      2055
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      709
      1382
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      105
      1132
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      126
      986
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      914
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      805
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      672
    8. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      15
      632
    9. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      76
      563
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      511
    Aihe