Valon määrästä

Elli

Onko 3 x 18 wattia liikaa 40 cm syvään 128 litraseen? (0,47 w/l)
Entäs 2 x 15 wattia 35 korkeeseen 60 litraseen?
(0,42 w/l)

4

462

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harakka

      Jos tykkää kasvatella kasveja niin runsas valo on hyvä. Olen ymmärtänyt että kasviakvaarioissa tuo valon määrä voi olla vaikka n 70% litroista.
      Mulla oli entisessä akvassa tasan puolet valoa (120l ja 60w valoa). Kasvit kasvoi hyvin eikä ollut mitään kummempaa leväongelmaa.
      Nykyisessä akvassa mulla on 1/3 valoa eli 180l ja 60w valoa. kauhulla pelkäsin mitä mun kaikille kasveille käy kun valon määrä tippuu radikaalisti, mutta ei mitään. Kasvavat aivan samaan tahtiin kuin ennenkin. Tosin mulla ei ole mitään spesiaalirehuja, vaan ihan näitä tavallisia.
      Kovasti kyllä himoitsisin yhden putken lisäystä - eli sitten pääsisin taas siihen puolet valoa. Joko ostaa yksiputkinen valaisin lisäksi taikka sitten kolmiputkinen..

    • patu

      Spektrin eri sävyt (paketista tai valmistajan sivuilta) ja luksien määrä putkissa on tärkeämpi! Kerro ne.

      • Elli

        Pystytkö sinä kertomaan minulle, kun on vasta tuo määrän lisääminen suunnitelmissa? Värisävyistä olen vähän kaivellut tietoja, mutta osaatko selittää mitä nuo luksit oikeastaan ovat ja minkä laisia erilaisia niitä on?


      • patu
        Elli kirjoitti:

        Pystytkö sinä kertomaan minulle, kun on vasta tuo määrän lisääminen suunnitelmissa? Värisävyistä olen vähän kaivellut tietoja, mutta osaatko selittää mitä nuo luksit oikeastaan ovat ja minkä laisia erilaisia niitä on?

        Eri spektrin sävyillä on olemassa jos jonkin moisia loisteputikia akvaario tarkoitukseen.

        Putken pakettiin on merkitty mitä spektrin sävyä kukin putki tuottaa valollaan ja kuinka suuri on luksi määrä (valon voimakkuus). Itse olen kerännyt putkia akvani päälle niin että mulla on jokainen putki erilainen spektriltään, eli jokaista valon väriä tulee akvaarion päältä. Voimakkuudet (luksit) ovat sitten valmistajan antamia määriä eri putkille, niihin et voi vaikuttaa muuta kuin hinnan suhteen, mitä enemmän valotehoa yksi putki antaa ja jos sen väri spektri on laaja sitä kalliimpi putki on, mutta rahahan ei ole tässä nyt se pointti.
        Kasvien valon saanti on se tärkein juitsu mitä haetaan. Valmistajia on monia ja hinta taso todella laaja. Kanattaa valita nyt sellaisia putkia esim. aquastar, biolux sekä warm white sävyt tuohon kolmen settiin jne. Näin yksin kertaisesti selitettynä.

        Putken keski ikä on siinä 2-3,5 vuotta jonka aikana se pitää vaihtaa uuteen sillä putki menettää valotehonsa nopeasti vanhetessaan, ite vaihdan tasaisen kahden vuoden välein.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      121
      8454
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      141
      5364
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3745
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      128
      3582
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2624
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1896
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      358
      1552
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      98
      1547
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      71
      1410
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1376
    Aihe