Hei, mitä sivuvaikutuksia teille on tullut testohoidosta?
Itselläni 5 kk nebido-hoidon jälkeeen: kivesten koon ja sperman määrän väheneminen, ihon lievä rasvoittuminen ja sitkeä ripuli.
Herää kysymys onko järkevä jatkaa hoitoa, vaikka energisyys ja halukkuus onkin kasvanut (näyttää kasvaneen pysyvästi eikä vain alkuhuumassa).
Itselläni 5 kk nebido-hoidon jälkeeen: kivesten koon ja sperman määrän väheneminen, ihon lievä rasvoittuminen ja sitkeä ripuli.
Herää kysymys onko järkevä jatkaa hoitoa, vaikka energisyys ja halukkuus onkin kasvanut (näyttää kasvaneen pysyvästi eikä vain alkuhuumassa).
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei ole ollut kuin positiivisia. Ruiske kolmen neljän vk välein, miltä olo tuntuu. Panohommista aivan riippumaton vireystila alkaa tippua, sitten ruutta pyllyyn. Ja taas kahden päivän päästä menee paremmin.
Niitä on parempiakin, leviävät tasaisemmin ja hitaammin, mutta kun maksavat ianakin kolme kertaa enemmän.
Munat ei ainakaan vielä ole pienentyneet ja liekö silläkään väliä, jos ei niillä muuten mitään tee.
Itselläni ensin Testogel melkein vuosi. Sitten vaihdoin Nebidoon. Kivesten koon pieneneminen ja sperman määrän väheneminen on tullut huomattua, mutta sehän oli jo tiedossa. Mutta en aio lopetaa koska vaikutuksen muun elämän alueella on tosiaankni huomattavat. Jaksaa paahtaa kuin nuori poika. Ripulia ei ole ollut, mutta ihon rasvoittumista kyllä, mutta sekin mainitaan toki tuoteselosteessa. Kysymys on arvostuksesta, kummat painaa enemmän vaakakupissa, ei-toivotut sivuvaikutukset vai ne toivotut vaikutukset.
En suosittelisi vaihtamaan Sustanoniin, koska siinä pistosten välillä testo-arvot laskevat huomattavasti ja tulos on ailahteleva. Nebidolla on kestävämpi ja tasaisempi vaikutus.
Olen ajatellut vielä lääkkeellistä prolaktiiniin määrän vähentämistä, mutta se tuntuu olevan Suomessa vaikea homma, vaikka sitä tarjotaankin esim masennuspotilaille. Tutkimukset jatkuu.
Mainitsit prolaktiinin vähentämisestä. Mulla on hyperprolaktinemia, minkä vuoksi prolaktiinitasot olivat monisatakertaiset, silloin kun asia todettiin. 5 vuotta olen syönyt yhden pillerin illalla ja se pitää prolaktiinitason normaalina. Libido on mulla silti heikko, ja sekundaariset sukupuoliominaisuudetkin vähäiset (siis parrankasvu ja kehon karvoitus). Testosteronitaso on silti normaali 20, enkä saa lääkäriltä testosteronilisää vaikka toivoisin saavani kokeilla. Onko sulla sitten prolaktiinitasoissa jotakin korjaamisenvaraa?
Olen nyt vuoden verran käyttänyt Nebidoa ja ei ole kuin hyvää kerrottavaa. Sitä ennen 3 v Sustanonia. Kivekset on hieman pienentyneet, iho rasvoittuua mutta ihan normaalilla tavalla ,Ennen niin kuiva iho on nyt kuin nuorena miehenä. Vahvat hiukseni ovat ohentuneet aika paljon mutta en koe sitä tässä iässä ongelmana (52 V) sillä niin paljon hyvää tuo Nebido antaa ja todella tasaisesti eli ei ole niitä huippu vaihteluita kun Sustanonin kanssa