Kyseinen pirssi on vm. -94, ajettu 210.000 km. Syö aikalailla öljyä eli nelisen litraa 10.000 km kohti. Öljyinä olen käyttänyt Mobilin Synt S:ää.
Mikä vaivannee? Ei näy vuotoja ja meni juuri hyvillä tuloksilla katsastuksen pakokaasutestitkin läpi.
Ohjekirjan mukaan litra tuhatta km kohti on "normaalia". Eli vähänhän tuo kuluttaa vielä manuaalin mukaan :)
Riippuuko sitten öljystä vai onko koneessa väljyyttä? Kaverilla on samanlainen audi, ajettu lähes 300.000 km eikä kuluta öljyä.
Millaisia kokemuksia muilla?
Mikä vaivannee? Ei näy vuotoja ja meni juuri hyvillä tuloksilla katsastuksen pakokaasutestitkin läpi.
Ohjekirjan mukaan litra tuhatta km kohti on "normaalia". Eli vähänhän tuo kuluttaa vielä manuaalin mukaan :)
Riippuuko sitten öljystä vai onko koneessa väljyyttä? Kaverilla on samanlainen audi, ajettu lähes 300.000 km eikä kuluta öljyä.
Millaisia kokemuksia muilla?
Vastaukset 18
Vanhimmat
Vaihda venttiilin ohjuri kumit loppuu öljynsyönti.
kaveris...
Noi pitsikannet syövät öljyä suurinpiirtein samanverran öljyä kuin polttoainetta.
Älä viitsi just veljen 80 2.0E tehtiin sama homma ku söi öljyä. Jäi öljynsyönti siihen
Venttiiliohjurin kumit vaihtoon. Itsellä sama auto, öljynkulutus on muutaman desin/10000 km.
koijjaa. Tuo kone syö aina öljyä uudesta asti kuten nämä yleensäkin. Mitään venttiilinkumeja ei kannata ruveta sinne vaihtamaan, ne kestää sen mitä se muukin auto. Öljyrenkaat falskaa sen mitä falskaa, eikä niitäkään vaihtaa kannata jos kone on muuten kunnossa.
Meillä käyttöpeleinä nykyään mm. 1.8S joka vie 3litraa /10tkm. Edellinen sama pannu golffin keulalla, sama kulutus. 1.6D vie 4 litraa, 3.6 vie 5 litraa. Ajettu noin (ainakin) 300, 350 ja 400 tkm. Kaikki moitteettomassa kunnossa eikä ikinä avattu, eikä ole tarvetta.
Öljy on varmaan ainoa asia mikä ei ole kallistunut autoilussa. Päinvastoin, Synt S:ääkin saa parillakympillä kannun.
Jaa no minulla sit yhtäkkiä loppu öljyn syönti ku vaihto kumit (kumit olivat aivan kovia ja hajosivat käsiin ku otti pois)
meillä on sellainen pari milliä noilla takana ja tasan yhteen on vaihdettu kumit. Sillä oli tosin ikää "vasta" 32 vuotta. Kilometrien takia ei ole ikinä tarvinnut vaihtaa. Eli kyllä tuo sun tapaus viittaa johonkin poikkeavaan.
Toiseen audiin (100 2.0E) vaihdatettiin kumit ku kokeilivat jotain öljyn lisäainetta ja kovetti noi kumit ja vaihdolla loppui siitäkin öljyn syönti ja vielä kolmas audi 80 GTE vm.-85 1.8 ruisku vaihdettiin kumit ku söi öljyä 1L/1000km jäi siihen öljyn syönnit ei tarvinnut lisäillä vaihtovälillä öljyä. Itse tehtynä halpa remontti.
tuollaisessa öljynkulutuksessa vielä ongelmaa ole, öljyä ei kannata eikä tarvitsekaan vaihtaa, ainoastaan suodatin, koska öjy vaihtuu itsestään sopivalla matkamäärällä lisäämällä.
Eikös venttiiliohjurin kumien huonous näy startatessa, kun auto on seisonut vaikka yön yli? Silloinhan pitäisi pöläyttää siniset savut.
Paljon muuten remppa maksoi itse tehtynä? Ilmeisesti aika nopea homma korjaamollakin.
siellä öljypohjassa ja sen tulpan ääressä
sitten, kun ei huuhdella = vaihdeta????
nämä nykyöljyt liene sen verran peseviä ettei sinne öljypohjalle jää kuin männän palaset ja kiertokangen mutterit, kyllä se noki kiertää siellä öljyn mukana. Eli ne "raskaat" on siellä suodattimessa.
Jos siellä on jotain raskaampaa, eiköhän se sitten jo tarvitse hylsysarjaa...
Eihän siinä tullut maksamaan kuin ne kumit ku itse teki. Samalla on hyvä vaihtaa toi jakohihna jos on lähelläkään vaihtoväliä.
Juu korjaamolla eivät varmaan pitkään ähellä noitten kimpussa ku on oikeat vehkeet.
Itse vaihdoin sillain että mäntä ala-asentoon saumanarua sylinteri tulpanreiästä täyteen ja mäntä ylös ja sit sai huoletta ottaa jouet venttiileistä irti.
Sillain myös voi kokeilla että kiihdyttää reilusti ja antaa moottorin jarruttaa niin pitäis tulla sinistä savua.
on yksi teoria. En oikein itse usko siihen joten kyllä me öljyt vaihdetaan kaikkiin. Se on niin pieni kustannus kun itse tekee ettei mielestäni kannata kärvistellä.
Voisiko öljyn laadulla olla vaikutusta? Itselläni oli täsmälleen sama juttu Audi 80:n vuoden -90 mallissa ja Mobilin öljyllä. Viimeisimmässä öljynvaihdossa laitoin sisään Shell Helix-öljyt, nyt öljyä ei ole kulunut havaittavasti n. 6000 km:n matkalla. Ihme juttu.
itselä audi söi öljyä, siis mobil rally formulaa.
mutta kun pistin castrollit ine niin eipä kuluttanu enään läheskään niin paljoa ku ennen
mobil ei pysy edes purkissa
Minulla Audi A6 2,4 Multitr, vm2004 ajettu 50tkm ja syö öljyä 0.3-0,7 litraa tuhannelle kilometrille mutta se on kuulemma ihan normaalia. Huolto kyllä tutkii mutta tuo 1 (YKSI) LITRA / 1000KM on normaalia? Koska öljy maksaa n. 15-19€ / lita niin tulee mieleen Lada ajat jolloin tankilla käydessä tankattiin myös moottori.
VAROITUS AUDIAN HANKINTAA SUUNNITTELEVILLE!
Kannattaa miettiä todella tarkasti laittaako uutta AUDIA koska jos se ei ole työsuhde peli niin omasta kukkarosta maksettuna bensan hintakaan ei tunnu missään.