Olen tästä samasta aiheesta - siis päiväkodista työharjoittelupaikkana - aloittanut täällä jo yhden keskustelun. Mutta jatkaisin nyt vähän eri näkökulmasta.
Eli kysyisin aivan kaikilta, jotka ovat olleet päiväkodissa työharjoittelussa (tai miksei töissäkin): lähihoitajat, sosionomit jne.
Mitä opitte päiväkotiharjoittelussa? Mitkä asiat jäivät päällimmäisinä mieleen? Mistä oli eniten hyötyä? Jne.
Joku tuolla edellisessä keskustelussa sanoi muistaakseni, että kun kirjailee asioita muistiin, voi sitten harjoittelun jälkeen muistiinpanoja lukemalla saada harjoittelusta tavallaan "rusinat pullasta". Millaisia rusinoita teille jäi käteen pk-harjoittelusta, kun mietitte sitä jälkeenpäin?
Eli kysyisin aivan kaikilta, jotka ovat olleet päiväkodissa työharjoittelussa (tai miksei töissäkin): lähihoitajat, sosionomit jne.
Mitä opitte päiväkotiharjoittelussa? Mitkä asiat jäivät päällimmäisinä mieleen? Mistä oli eniten hyötyä? Jne.
Joku tuolla edellisessä keskustelussa sanoi muistaakseni, että kun kirjailee asioita muistiin, voi sitten harjoittelun jälkeen muistiinpanoja lukemalla saada harjoittelusta tavallaan "rusinat pullasta". Millaisia rusinoita teille jäi käteen pk-harjoittelusta, kun mietitte sitä jälkeenpäin?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Opiskelin sosionomiksi ja olin harjoittelmassa päiväkodissa integroidussa ryhmässä. Eli ryhmässä jossa oli erityislapsia ja ns. terveitälapsia. (Opintoni suuntautuivat vammaistyöhön).
Harjoittelusta jäi mm. päällimäiseksi mieleen se mikä merkitys päiväkodilla oli lasten kasvun tukemisessa ja millä keinoin kasvua ja kehitystä tuettiin. Unohtamatta myöskään vanhempien tukemista.
Voisin jatkaa vielä mutta eiköhän tässä tärkeimmät.
Lisäksi harjoittelussa näki miten arkisten toiminen yhteydessä voitiin harjoitella erilaisia asioita.
Olen lähihoitaja ja olin työssäoppimisjaksolla päiväkodissa, yksityisellä. En oppinut oikeastaan mitään maata mullistavaa ja olinkin ylimääräinen apuri että hoitajat itse pystyivät paremmin toteuttamaan hoidollista työtään kun minä tein siivoukset ym. pipertelyt. Palautetta ei saanut millään vaikka pyysin että voisin omaa toimintaani kehittää ja oppia asioita. Viimeisenä päivänä sitten ennen kotiin lähtöäni minulle sanottiin että minusta aivan näkee etten sovellu alalle!!! Olin aivan järkyttynyt, en kokenut olleeni aivan niin surkea. Paska kokemus!
Lähihoitajaopiskelija kun olet...
Samansuuntaisia kokoemuksia myös...
Työssä en kelvannut edes satuja lukemaan On niin vaativaa työtä ..hohhoijaaaaaaaaaaaa
Kirjoituksesi herätti muististani tapauksen, jossa sosiaalipuolen edustajat kokivat, koulunkäyntiavustaja ole sellaisessa asemassa, että hänen vastuulleen olisi voinut jättää muutamaa eskarilaista varsinaisen eskariopen sairastuessa (KKA vastasi samoissa tiloissa koululaisten iltiksestä). Mikä siinä on takana, ettei sosiaalipuoli koe KKA:ta kykeneväksi kasvatusvastuuseen, kun koulupuolella hänen katsotaan kykenevän iltiksen vetäjäksi, oppitunnin vetäjäksi jne. ?.
Ollessani taannoin päiväkodissa keskustelimme siitä, miten minun ei siellä tarvinnut olla valmiudessa mahdollisesti joutua sijaistamaan vetäjää (kuten koulussa luokan open suhteen), koska minua ei missään tapauksessa pantaisi sijaiseksi.
Vakituiset hoitajat ovat joskus niin kaavoihinsa kangistuneet, että he luulevat, että he ovat ainoita ihmisiä maan päällä, jotka osaavat lapsia hoitaa tai tehdä yleensä mitään. Omivat siis työpaikan ja ovat jopa kateellisia harjoittelijoille ja muille tilapäisille työntekijöille siitä, että hommat sujuu eri mallillakin. Uudet ideatkin ovat myrkkyä joillekin. Siitäpä syntyykin sitten kaikenlaisia ylimielisyyskohtauksia sekä kiusaamis- ja vähättelytilanteita. Nämä euroopanomistajahoitajat kiertoon eri päiväkoteihin, ettei toiminta jämähdä ja hoitajatädit saavat itsekin puhtia työtekoonsa. Monesti puhutaan enemmän työn tekemisestä, kun tehdään sitä. Raskasta raskasta on istuminen, kun harjoittelijat ja laitosapulaiset tekevät työt. Sairaslomatkin alkavat aina sopivasti ennen joulua ja juhannusta ja lomien välipäivinä. Tietenkin lomat on tällätty just niihin päiviin ja kappas vain ne siirtyy, koska on sairastettu. Kaikenlaista ketkuilua näkee päiväkotimaailmassa kunnallisella puolella ainakin.