Harjoittelu päiväkodissa

Sosionomiksi?

Olen tästä samasta aiheesta - siis päiväkodista työharjoittelupaikkana - aloittanut täällä jo yhden keskustelun. Mutta jatkaisin nyt vähän eri näkökulmasta.

Eli kysyisin aivan kaikilta, jotka ovat olleet päiväkodissa työharjoittelussa (tai miksei töissäkin): lähihoitajat, sosionomit jne.

Mitä opitte päiväkotiharjoittelussa? Mitkä asiat jäivät päällimmäisinä mieleen? Mistä oli eniten hyötyä? Jne.

Joku tuolla edellisessä keskustelussa sanoi muistaakseni, että kun kirjailee asioita muistiin, voi sitten harjoittelun jälkeen muistiinpanoja lukemalla saada harjoittelusta tavallaan "rusinat pullasta". Millaisia rusinoita teille jäi käteen pk-harjoittelusta, kun mietitte sitä jälkeenpäin?

5

659

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viiru

      Opiskelin sosionomiksi ja olin harjoittelmassa päiväkodissa integroidussa ryhmässä. Eli ryhmässä jossa oli erityislapsia ja ns. terveitälapsia. (Opintoni suuntautuivat vammaistyöhön).

      Harjoittelusta jäi mm. päällimäiseksi mieleen se mikä merkitys päiväkodilla oli lasten kasvun tukemisessa ja millä keinoin kasvua ja kehitystä tuettiin. Unohtamatta myöskään vanhempien tukemista.

      Voisin jatkaa vielä mutta eiköhän tässä tärkeimmät.

      Lisäksi harjoittelussa näki miten arkisten toiminen yhteydessä voitiin harjoitella erilaisia asioita.

    • Annetar

      Olen lähihoitaja ja olin työssäoppimisjaksolla päiväkodissa, yksityisellä. En oppinut oikeastaan mitään maata mullistavaa ja olinkin ylimääräinen apuri että hoitajat itse pystyivät paremmin toteuttamaan hoidollista työtään kun minä tein siivoukset ym. pipertelyt. Palautetta ei saanut millään vaikka pyysin että voisin omaa toimintaani kehittää ja oppia asioita. Viimeisenä päivänä sitten ennen kotiin lähtöäni minulle sanottiin että minusta aivan näkee etten sovellu alalle!!! Olin aivan järkyttynyt, en kokenut olleeni aivan niin surkea. Paska kokemus!

      • outoa

        Lähihoitajaopiskelija kun olet...
        Samansuuntaisia kokoemuksia myös...
        Työssä en kelvannut edes satuja lukemaan On niin vaativaa työtä ..hohhoijaaaaaaaaaaaa


      • KKA
        outoa kirjoitti:

        Lähihoitajaopiskelija kun olet...
        Samansuuntaisia kokoemuksia myös...
        Työssä en kelvannut edes satuja lukemaan On niin vaativaa työtä ..hohhoijaaaaaaaaaaaa

        Kirjoituksesi herätti muististani tapauksen, jossa sosiaalipuolen edustajat kokivat, koulunkäyntiavustaja ole sellaisessa asemassa, että hänen vastuulleen olisi voinut jättää muutamaa eskarilaista varsinaisen eskariopen sairastuessa (KKA vastasi samoissa tiloissa koululaisten iltiksestä). Mikä siinä on takana, ettei sosiaalipuoli koe KKA:ta kykeneväksi kasvatusvastuuseen, kun koulupuolella hänen katsotaan kykenevän iltiksen vetäjäksi, oppitunnin vetäjäksi jne. ?.
        Ollessani taannoin päiväkodissa keskustelimme siitä, miten minun ei siellä tarvinnut olla valmiudessa mahdollisesti joutua sijaistamaan vetäjää (kuten koulussa luokan open suhteen), koska minua ei missään tapauksessa pantaisi sijaiseksi.


    • hoitajat

      Vakituiset hoitajat ovat joskus niin kaavoihinsa kangistuneet, että he luulevat, että he ovat ainoita ihmisiä maan päällä, jotka osaavat lapsia hoitaa tai tehdä yleensä mitään. Omivat siis työpaikan ja ovat jopa kateellisia harjoittelijoille ja muille tilapäisille työntekijöille siitä, että hommat sujuu eri mallillakin. Uudet ideatkin ovat myrkkyä joillekin. Siitäpä syntyykin sitten kaikenlaisia ylimielisyyskohtauksia sekä kiusaamis- ja vähättelytilanteita. Nämä euroopanomistajahoitajat kiertoon eri päiväkoteihin, ettei toiminta jämähdä ja hoitajatädit saavat itsekin puhtia työtekoonsa. Monesti puhutaan enemmän työn tekemisestä, kun tehdään sitä. Raskasta raskasta on istuminen, kun harjoittelijat ja laitosapulaiset tekevät työt. Sairaslomatkin alkavat aina sopivasti ennen joulua ja juhannusta ja lomien välipäivinä. Tietenkin lomat on tällätty just niihin päiviin ja kappas vain ne siirtyy, koska on sairastettu. Kaikenlaista ketkuilua näkee päiväkotimaailmassa kunnallisella puolella ainakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      94
      4233
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3213
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      949
    6. 136
      936
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe