Hei!
Olisin kiinnostunut kuulemaan kokemuksia niiltä odottajilta, jotka tekevät ns. raskasta fyysistä työtä. Kuinka olette jaksaneet työssä ja miten muut ovat teidät ottaneet huomioon? Oletteko osallistuneet edelleen samalla tavoin työtehtäviin? Itse olen työssä vanhusten parissa ja työ on välillä fyysisesti raskasta. Olen kokenut yhden keskenmenon ja nyt haaveilen uudesta raskaudesta. Jään odottelemaan mielenkiinnolla teidän vastauksianne.
Raskaus ja työ
3
622
Vastaukset
- odottava mamma
teen raskasta työtä. Muut suhtautuu aivan ihanasti asiaa ja auttavat minkä voivat, oon jaksanu todella hyvin töissä. Teen aivan samoja hommia kuin ennen odotusta.
- sinnitellä
Hei
Itse rv 20. Työnantajan kanssa sain sovittua, että ens vuoden alusta en tartte tehdä öitä. Muutoin 2-vuoroa ja työ on raskasta ja nostamista paljon yms. Aion sanoa työkavereille tilastani ja välttää turhia nostoja iltavuorossa. Aamussa pystyy ottamaan helpommin hoidettavia potilaita. Muutoin ei kauheasti voi joustaa, kun työt kuitenkin tehtävä ja hoitajia vähän, aamussa 3 ja illassa 2 ja potilaita melkein 20. Supistuksia tms. jos tulee, niin sairaslomalle. En usko, että ihan loppuun saakka pystyn töissä olemaan, ei ole muutkaan jotka raskaana olleet, vaan jääneet sairaslomalle ennen äippälomaa. Neuvolassa ainakin sanottiin, että ei pidä sinnitellä ja itse ensisynnyttäjä, en halua riskeerata mitään. Raskasta työtä niillekin, jotka ei odota. : ) - rv 38+2
siitä miltä susta itsestä tuntuu. mä tein 3-vuoro työtä ihan loppuun asti, mutta jätin raskaimmat hommat muille. Kaikki olivat todella avuliaita. Kyllä se elimistö kertoo kun työtä on liikaa tai se on liian raskasta. Ja lääkärikin sanoi, että normaali raskaus kestää normaalin elämän kun ottaa vaan vähän rauhallisemmin. Kuuntele itseäsi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1047324
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h985243Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163496Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333422Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352534Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191856Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961511Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3411465Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311346Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?501298