Niin Kertokaas Finnairin tasoasiakkaat mitkä on tän viikon äkkilähdöt??
Finskin äkkilähdöt?
Tervetuloa Finnairin Lennolle
8951
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Helsingistä:
Jyväskylä 92 EUR
Berliini 164 EUR
Amsterdam 200 EUR
Stuttgart 200 EUR
Barcelona 249 EUR
Tässä se nyt nähdään että tässä maassa ei ole vielä lentoyhtiöiden kilpailua ja Finnair on saanut lihoa rauhassa. Finnairin äkkilähdöt ovat melkein aina todella naurettavia, suorastaan vitsi. Hinnat ovat kalliimpia kuin muiden normaalihinnat.
Samoin on finskin "jouluhintojen" kanssa, iso floppi. Tilaamalla 2 yhdensuuntaista matkaa, tekee reissun jopa halvemmalla vaikka maksaa "palvelumaksun" tuplana.
halvemmalla saa nykyään kun varaa liput kuukautta ennen, tai muilta yhtiöiltä vaikka muutamaa päivää aikasemmin..
blue one helsinki-berliini 79e
Kyllä sieltä välillä löytyy ihan helmiäkin, Kiina joskus, NY joskus. Turhan harvoin BKK tai SIN. Toki viikonloppu on vähän turhan lyhyt kaukomatkalle, mutta joskus tullut sellaisiakin kokeiltua.
Vaihtoehtojen "huonous" kuitenkin kuvastaa että "hyvät" kohteet on myynyt hyvin ja halvempia lippuluokkia ei ole enää tarjolla.
Noilla Finnairin tarjoamilla päivillä halvin Blue 1 meno-paluu on 158€ (Toinen vaihtoehto on 261€, Finnairin äkkilähtö on aina menopaluu).
Toisekseen Blue 1 ei lennä lauantaina, ja sunnuntainakin on palattava jo 14:30. Tollasissa lyhyissä reissuissa tuo lentoaikataulu alkaa olla merkittävä tekijä.
Finnairilla on joku oma, kummallinen politiikka äkilähdöissä. Ihmisiä ei haluta totuttaa niihin ja siksi kohteita vaihdelaan. Kyse ei ole useinkaan siitä, että myytäisiin niitä lentoja, joissa on tilaa. Lensin jokin aika sitten vikonloppuna Finnairilla Varsovaan ja isossa koneessa oli max 20 matkustajaa. Silti kohde ei ollut äkilähdöissä. Finnair poikkeaa esim. halpalentoyhtiöistä (esim. Ryanair) siinä, että se kuljetaa yhä edelleen mielummin tyhjiä tuoleja kun myisi niitä halvalla. No, tilanne varmaan muuttuu lähiaikoina. Tervetuloa kipailu!