Onko jo ruotsinkielisiä kouluja Imatrassa? Jos ei ole niin mielestäni sinne pitäisi saada yksi, ainakin yksi kielikylpykoulu. Imatrassahan on jo pari sataa ruotsinkielistä mikä on ennemmän kuin monessa pienissä ruotsinkielisissä kunnissa joilla on oma ruotsinkielinen koulu.
Onko ruotsinkielisiä kouluja Imatrassa?
Håkan
5695
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eikös se joskus 60- luvul ollu, rautatehtaal ?
Oli, Tipulaksi sanottiin. Tyttökoulu oli, jos muistan mamman kertomaa oikein.
ImatraLLako paljon ruåttinkielisii? Ei ne mitn kouluu tartte, eihän täällä ruåttilla pärjää. Suomee, karjalaa ja venättä ehkä ja enkkuu tietyst kannattaa hallita ImatraLLA
Jokainen osaa tänä päivänä englantie, nuorilla etenkin homma hanskassa erittäin hyvin.Kielitesteissä vanhemmat 30+ väittivät omaavansa erinomaisen englanninkielen taidon, testin tulos oli peruskoulun 9luokalaiset,enkkua lukeneet haldasi kielen paremmin!!!100%sesti-ruotsinkieltä taas täälläpäin aniharva osaa kunnolla ja se on suuri vaje, suomi on nääs kakskielinen maa ja jos imatralat muualle duuniin halajat, opettele se ruotsi!
Onkohan Imatralla swahilikielen koulua? Mielestäni Imatralla kuuluisi kehittyvänä kulttuurikaupunki ehdottomasti olla sellainen. Miten muuten voimme katsoa itseämme peiliin ja sanoa olevamme monikulttuurin puolesta.
Onhan veli venäläinen astunut kaupunkiin, romaneja on,kuin myöskin muita etnisiä ryhmiä.Eiköhän siinä ole kylliksi tälle kaupungille.