onko pellettitakka siis toimiva ihan sellaisenaan ilman muuta pellettilämmitysjärjestelmää? Toimiiko, lämmittääkö hyvin esim.jos talossa muutoin on sähkölämmitys ja varaava takka? Vai lämmittääkö vain samoin kuin "ei varaava´" takka? Kertokaa kokemuksianne!!
pellettitakka
3
1752
Vastaukset
- ei omaa
Tarvii se sähköä ja hormin. Lisäksi on hyvä olla ämpäri, jolla kantaa pelletit takkaan.
Pellettitakan ei tarvitse olla varaava, kun niissä on termostaattiohjaus eli polttaa pellettiä huoneen lämpötilan mukaan. Termostaatti se on kattilapolttimen kanssa. Siinä poltin käynnistyy kattilan veden lämmön mukaan ( muut termostaatit pattereissa...).
Jos talossa on muuten sähkölämmitys ja haluu pelletillä normaalilämmityksen, niin eiköhän homma toimi kun laittaa pattereihin vähän matalamman säädön kuin pellettitakan termostaattiin.
Mulla on pellettikattila, mutta samat periaatteet näissä toimii melko pitkälle. Takan puhdistuksesta en osaa sanoa mitään, muuta kuin että kattilaa saa silloin tällöin puhdistella, jotta hyvä hyötysuhde säilyy. Hivenen siinä tulee nokea, mutta leviääkö se huoneeseen riippuu tekniikasta ja puhdistustyylistä. - itseltäsi
Haluatko perustaa "lämpövoimalan" keskelle olohuonettasi. Osta sen jälkeen ILP. Kun sulla kerran on se varaava takka jo. Asenna ilp puhaltamaan siten että se levittää takan lämpöä laajalle. Siinä se.
Niin, ja mainitsinko että se ilp pitää kämpän ihanan viileänä ja kuivana kesällä.- juha h
Jos talossa ei ole koneellista ilmanvaihtoa, niin takasta saa hyvä ilmanvaihtajan. Tuollainen termostaatilla oleva pellettitakka vaihtaa ilmaa säännöllisesti. Klapitakka silloin kun lämmittää uunia. Eli lämmöntalteenotto ilmanvaihdossa ei todennäköisesti kannata, jos sen jäteilman polttaa.
ILP pitää hivenen ääntä ja todennäköisesti pellettitakka myös vähän puhisee. ILP:stä saa melunsa halvemmalla.
Jos kesällä talossa on kuuma, niin yksi ratkaisu on pitää ikkunoihin lämpösäteilyä (IR) heijastava pinta ja tuulettaa yöllä -- kuluu vähiten sähköä.
Asiaa voi myös verrata niin että tykkääkö katsoa takkaa vai ILP:tä olohuoneessa ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1036603
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h875007Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1083258Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p313128Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska272308Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191676Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961301Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391262Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311166- 48944