koti sinulle messut Töyssässä

tavallisille ihmisille

Hei tulevat rakentajat! Käykääpä katsomassa Koti Sinulle -messut sivuja, www.kotisinulle.fi. Ilmeisesti Suomen asuntomessut on mennyt omille poluille ja unohtanut ns. tavallisen perheen talot joita ei kyllä ole ollut viimeisten vuosien aikana yhtään taloa tarjolla. Ilmeisesti on aika järjestää kahdet talomessut normaali rakentajille joissa yleisesti on eri talotoimittajat mukana sekä erilliset arkkitehtimessut joita luomuksia käydään ihmettelemässä ., elämä on

5

1007

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomi rakentaa

      Lainaus Suomen Asuntomessujen www-sivuilta, tärkeät pointit lihavoitu:

      "Suomen Asuntomessujen toimintaideana on PARANTAA asumisen laatua Suomessa yhteistyössä kumppaniemme kanssa edistämällä ASUMISTIETOUTTA ja alan osaamista sekä järjestämällä vuosittain asunto- ja loma-asuntomessuja.

      Asunto- ja lomaasuntomessuilla tuottajat ja kuluttajat kohtaavat. Messut esittelevät rakentamiseen ja asumiseen liittyvää TUTKIMUSTA, sen TULOKSIA ja käytännön SOVELLUKSIA näyttäen HYVÄÄ esimerkkiä ja konkreettisen VISION hyvästä asumisesta niin alan ammattilaisille kuin kuluttajillekin. Suunnittelijoille ja rakentajille messut tarjoavat mahdollisuuden KOKEILLA UUSIA ratkaisuja käytännössä; mm. arkkitehti- ja muut aiheeseen liittyvät kilpailut tuovat jatkuvasti esiin UUSIA IDEOITA asumiseen."

      Eli tämän voi tulkita toki myös niin, että Asuntomessut hairahtui itse väärille laduille siinä vaiheessa, kun se alkoi esittelemään pääasiallisesti talotoimittajien vakioratkaisuja. Asuntomessujen tehtävähän on nimeenomaan löytää jotain uutta. Itse toivotan mielihyvin tuon normitauhkan tervemenneeksi jonnekin Keskisen selän taakse.

    • Pasi

      ...kun tuo yksi "Suomi rakentaa" -tyyppi nosti sen itsensä tikun nokkaan haisemaan.

      Kyllä messujen tehtävänä pitäisi olla rakentamisen kirjon huomioiminen messutarjonnassa. Mukana olisi hyvä olla kokeiluja, ideoita ja uutta tietoa, jolla koko asuntorakentamisen tasoa nostetaan. Totta kait pitää valtakunnan merkittävimmillä arkkitehdeillä olla foorumi näyttää osaamistaan ja hakea pientalorakentamisen suuntaa tulevaan.

      Pitää kuitenkin muistaa, että melkoinen osa haluaa asua helpossa tyyppitalossa ja tehdä omasta kodistaan itselleen mukavan ja hyvän. Eikös messujen pitäisi olla kehittämässä myös tämän sektorin laatua, osaamista ja tietoa? Onko edelliset messuvoittajat, "Rauhalat" jne. antaneet meille tavallisille rakentajille väärän kuvan ja mallin? Onko väärin, että messuilla esitellään "tyyppitalon" uusia ratkaisuja ja uutta ilmettä?

      Oulun messut olivat fiasko ääripäässään. Suunnittelemme rakennusprojektin aloittamista ensi kesänä, mutta Ouluun ei tehnyt edes mieli lähteä. Koin, etten saa sieltä mitään "tavallista" rakentajaa kiinnostavaa irti. Jo kerran Espoo vetää samaa linjaa ens kesänä, niin täytyy varmaankin käydä Pohjanmaalta katsomassa kunnon talon mallia.

      Olisi mielenkiintoista vetäistä galluppi, kuinka moni nostaa itsensä tikun nokkaan ja kuinka moni haluaa nähdä monenkirjavaa rakentamista avarakatseisesti.

      • suomi rakentaa

        Ensin esitellään rakentamisen bulkkia 15 vuotta putkeen ja sitten tulee yhdet-kahdet messut joissa ei bulkkia esitellä, niin johan se on huutava vääryys. Pakko pystyttää "kilpaileva" pelkästään bulkkiin keskittyvät messut, joihin ei disainia päästetä edes vahingossa. Älkääkä kokonaan menettäkö toivoa Suomen asuntomessujenkaan kanssa, Hämeenlinnassa 2007 on taas talopakettia rivissä.

        Niin, ja asuntomessuilla ei ole todellakaan pakko käydä joka vuosi. Itseänikin kaduttaa, että tuli käytyä esim. Laukaassa ja Kajaanissa. Siellä oli sitä ihteään perustusten päälle väännettynä jööttinä kerrakseen.


      • sinä paska
        suomi rakentaa kirjoitti:

        Ensin esitellään rakentamisen bulkkia 15 vuotta putkeen ja sitten tulee yhdet-kahdet messut joissa ei bulkkia esitellä, niin johan se on huutava vääryys. Pakko pystyttää "kilpaileva" pelkästään bulkkiin keskittyvät messut, joihin ei disainia päästetä edes vahingossa. Älkääkä kokonaan menettäkö toivoa Suomen asuntomessujenkaan kanssa, Hämeenlinnassa 2007 on taas talopakettia rivissä.

        Niin, ja asuntomessuilla ei ole todellakaan pakko käydä joka vuosi. Itseänikin kaduttaa, että tuli käytyä esim. Laukaassa ja Kajaanissa. Siellä oli sitä ihteään perustusten päälle väännettynä jööttinä kerrakseen.

        mitä järkeä on käydä messuilla kun 95% talista ei ole mitään mahdollisuutta(keskituloisen) koko elinikänä ostaa. Eikös niitä voisi kutsua "ökyrikkaiden ökytalomessuiksi"

        Nuole sinä vaan ÖKYrikkaiden persettä.


      • suomi rakentaa
        sinä paska kirjoitti:

        mitä järkeä on käydä messuilla kun 95% talista ei ole mitään mahdollisuutta(keskituloisen) koko elinikänä ostaa. Eikös niitä voisi kutsua "ökyrikkaiden ökytalomessuiksi"

        Nuole sinä vaan ÖKYrikkaiden persettä.

        Ja aina kun mä kävelen stovkalle niin mun on pakko ostaa koko kauppa tyhjäksi...

        Sieltä asuntomessuilta voi poimia ideoita, ei ole pakko ostaa koko vitun taloa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      97
      4309
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3243
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2360
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      979
    6. 141
      958
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      904
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      842
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      780
    Aihe