Niin etupyörän laakeri alkoi pitää ääntä,tietääkö kukaan onko suuritöinen vaihdettava,onnistuuko ilman erikoistyökaluja?Kauanko uskallan ajella risalla laakerilla,vai tapahtuuko helposti muutakin vahinkoa??
Ax :n pyörän laakeri
Juha
2388
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Laakerin vaihto onnistuu helposti, jos sinulla on paineilmatyökalut, nosturi, prässi ja tiedät mitä teet. Muussa tapauksessa teetä ihmeessä homma ammattimiehellä.
Risalla laakerilla voi ajaa niin kauan kuin kestät kuulla pahenevaa jurinaa, pyörä ei vipota eikä laakerit hirtä kiinni. Jos jurina rassaa niin osta tehokkaat stereot (jolla peittää ääni) tai korjauta. Tein 10 vuotta citikan korjauksia, enkä koskaan kuullut tai nähnyt, että laakeri olisi jättänyt tielle. Kyllä kaikki toivat auton korjattavaksi ennen sen totaalista leviämistä. Käytä siis tervettä talonpoikaisjärkeä.
Ax lähteepi korjaamolle.
Kiitos tiedoista.