Huomasin, että kun takarenkaat olivat irti maasta (ja vaihde ykkösellä) niin takarenkaat pyörivät yhdessä!
Siis käsin pyörittämällä toista niin toinenkin pyörii mukana!
Onko tämä joku lukkoperän tapainen systeemi?
Kuulin jostain "lamelli-tasauspyörästöstä"...
Mistä sen tietää mikä tasauspyörästö omassa bemarissa on?
Olen ilmeisesti tumpelo näissä asioissa...
Siis käsin pyörittämällä toista niin toinenkin pyörii mukana!
Onko tämä joku lukkoperän tapainen systeemi?
Kuulin jostain "lamelli-tasauspyörästöstä"...
Mistä sen tietää mikä tasauspyörästö omassa bemarissa on?
Olen ilmeisesti tumpelo näissä asioissa...
Vastaukset 6
Vanhimmat
Bemariin sai alta metallivärin hinnan lisukkeena suunnilleen 25% kitkalukon joka todella oli hintansa väärtti.
Mikäli autosi pyörät pyörivät samaan suuntaa ja perä on muuten ehjä, onneksi olkoon. Kitkalukko muuten vaatii erityisen öljynsä, kuten bemarin vetolinjaan yleensäkin on tapana hankkia. Valistuneet myyjät tietävät oikeat laadut.
Lukon olemassaolon huomaa myös liukkaalla pinnalla tai sorapihalla tiukassa käännöksessä. Alkuperäislukosta löytyy tieto myös valmistekoodista.
Kuinka saan varmuuden asiasta?
Lukeeko/näkyykö auton alla jotain..?
...lehmäsi perse vielä ylös, ja katso kumpaan suuntaan toinen rengas pyörii. Samaan suuntaan=lukko ja jos eri suuntaan=normaalilla tasauspyötästöllä varustettu.
Miten se eri suuntaan voisi pyöriä???
laita vielä varmuudeks vaihde päälle. varmistaa ettei kardaani pyöri. jos tutustut tasauspyörästön rakenteeseen ymmärrät hyvin miksi toinen pyörii eri suuntaan. lukko ei sitä tee.. siis kitkalukko.. automaattilukko voi tehdä.
Eikö kitkalukko ole "automaattilukko" siinä kuin palalukkokin? Näistähän on kyse iäkkäämmissä takavetobemareissa, viskot, haldexit ja torsenit ovat sitten asia erikseen puhumattakaan manuaalilukoista.
Toisaalta tämähän on aivan saivartelua näiden ... ööh... no, nuorten autoilijoiden ihmettelyihin suhteutettuna.
Jaa, niin se vaan on, ettäjoka nuori "tietää" madallussarjan autuuden ajo-ominaisuuksiin...
eikä aavistustakaan keskeisten komponenttien, kuten tasauspyörästön toiminnasta. Voi teitä...
Muuten, tuliko mieleen, mitä oikeasti tapahtuu, jos kyseisessä tilanteessa kytkee vaihteen päälle?