6x9 kaiuttimet vaisut

Jonse-

Elikkä autossani on tällä hetkellä hattuhyllyllä uudet JVC:n 6x9 kaiuttimet (250W, 3 tie). Kaiuttimet eivät ole vahvistimen päässä, vaan suoraan soittimessa. Liitännät pitäisi olla ok, mutta tuntuu ettei nuo anna kovinkaan matalia ääniä. Soittimena on Sonyn MP3-soitin.

Tavoitteena ei olekaan lähennellä mitään subbarin tai vahvistetun äänen tasoa. Lähinnä ihmetyttää se, että matalat äänet ovat todella onnettomat.

Edellisessä autossani oli myös 6x9 kaiuttimet (Pioneer 120 W), jotka olivat aivan eri luokkaa esim. matalien äänien suhteen.

Miten on siis mahdollista, että kaiuttimet, joiden tehonkesto on huomattavasti suurempi, ovat paljon vaisummat?

Vai mikäköhän mahtaa olla vikana?

PS. En halua kommentteja, että unohda ne 6x9:sit ja laita subbari, vahvari ja kunnon erillisarja.

10

2776

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • :::::::::

      Suurin ongelma on, että sun tehot ei riitä mankassa. Kotelointi auttaa yleensä aika paljon ja tarkistathan, että liitännät ovat oikein päi, koska jos ei ole, niin kaiutin toimii väärinpäin, mikä tarkoittaa, että bassoja ei tule!!!!!

      • Jonse-

        Kiitos nopeasta vastauksesta. Kyllä mankassa pitäis tehot riittää, koska se on tehokkaampi kuin edellinen ja piuhat pitäis olla oikein päin.

        Voisiko tuosta koteloinnista saada hieman lisäinfoa?

        Sori, en ole mikään pro näissä hommissa.


      • metallurg

        6*9 on tarkoitettu yleensä freeair asennukseen ja toisekseen sijoita etupäähän


    • Sony

      Oliko edellinen mankka Sony? Mitä mulla on Soneja ollu, niin Sonystä ei ilman vahvaria, subbaria etc. tahdo saada oikein bassoja irti. Esimerkiksi puuttuu kokonaan loudness....

      • Jonse-

        Ei ollut Sony ja tuosta tosiaan puuttuu loudness kokonaan. Ilmankos siitä on niin vaikea saada bassoja irti, vaikka kuinka säätelee taajuuskorjaimia.

        Mitä mieltä olette, antaisiko joku 2-kanavainen vahvistin toivotun tuloksen?


    • Vesku

      Vastauksesi voi olla hyvinkin yksinkertainen..
      ELI: Niillä Wattilukemilla ei ole hevon helvettiäkään merkitystä soundiin... Siis ne Sonyt vain ei rokkaa, yksinkertaisesti..

      Jos haluat parantaa, niin vaihda kajarit, tai lisää subi.. Soittimen vaihdolla et voita mitään, koska jokainen soitin antaa suurinpiirtein sen saman 4x14w. maximi tehon.. ja noi loudness säädöt yleensä pilaa saundin..

      mitä itse olen kuullut, niin pioneerin 6x9 on ollut aika tumma soundi (enempi bassoa. voin myös suositella macromin 6x9.. mut en tiedä onko tummempisävyiset kuin sonyt???

    • ....

      Laita ennemmin Jensseenin 15-tuumaanen

    • napaisuus

      Koitappa vaihtaa toisen kaiuttimen ja - piuhat toisin päin. Jos piuhat ovat nyt väärinpäin, bassot "kumoutuvat" kun toinen kaiutin pumppaa eri suuntaan kuin toinen.

    • joooo.oaoao

      Juu soitinta vaan vaihtoon sellasee missä on loudness...

    • vaan...

      vanhojen tehonkesto oli 120w ja uusien 240w= vanhat soi siis herkemmin soittimen teholla.

      Napaisuus on tärkeä, tarkista piuhat.

      Uudet 6x9 kaipais tehoa soidakseen.. (vahvaria)

      ja koteloon jos onnistuu.. kyllä matalat toistuu..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1910
    2. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      834
    3. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      787
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      258
      717
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      698
    6. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      669
    7. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      653
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      633
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      633
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      626
    Aihe