odottavalle

anoppi

Nyt tarvitaan pikaisesti vinkkejä mitä eka vauvaa odottavalle voisi ostaa lahjaksi. Vauvatarvikkeet ovat vielä liian aikaisia, mutta mitä odottavalle äidille sopivaa olisi?

8

7394

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiina S.

      Ei vauvanvaatteet ole liian aikaisia! Kuitenkin tuleva äiti hypistelee jo niitä. Tosin jos sukupuolesta ei ole vielä tietoa niin kannattaa rajoittaa niihin unisex-malleihin.
      Ja sittenhän löytyy vaikka mitä muuta vauvatavaraa, tuttia (marimekolla aivan ihania!), tuttipulloa, syöttölusikkaa jne. kaikkia niitä tarvitaan jossain vaiheessa.

      Mikäli kuitenkin ajattelit ihan vain tulevalle äidille jotain, niin miten olisi esim. hierontalahjakortti, käsihoito, jalkahoito, kasvohoito, kampaamolahjakortti. Toimii varmasti kaikki joka helpottaa oloa ja saa rentoutumaan tai tuntemaan naisen itsensä kauniimmaksi. Vaikka se pyöristyvä masu onkin jo itsessään kaunis..

      Olethan kerran itsekin ollut odottava äiti, mikä silloin olisit kaivannut/mistä sait hyvän olon?

    • Minna H.

      Älä ainakaan osta imetysliivejä tai muitakaan mamma-vaatteita, ne on paras jättää hänen henkilökohtaisiksi hankinnoikseen.

    • itsekin odottava

      Hei!

      Aiemmin luetellut hemmotelluhoidot saavat minultakin kannatusta. Noita hemmotteluhoitojan on monia erilaisia, ja niiden lisäksi mm. kirjallisuus, joku kattava kirja esimerkiksi lasten sairauksista, tai kehityksestä, tai hoitovinkeistä (tässä suhteessa arvioisin hyvin varovaisesti että annanko lahjaksi hoitovinkki-kirjan, riippuu paljon millainen suhteenne on, tuleva äiti voi ottaa sen liian tungettelevana kun anoppi antaa kirjan jossa kerrotaan "miten lapset tulee kasvattaa".) Mieliala on tuolloin aika laidasta toiseen, mutta jos suhteenne on avoin ja lämmin niin hoitovinkeistä, mitä parempi jos ne ovat toimivia mutta humoristisessa mielessä annettuja, on hyötyä. Se miten asian esittää vaikuttaa eniten. Samoin kirja, jossa on ohjeita vauvan/lasten vaatteiden ompeluun/neulomiseen voi olla myös toimiva, mikäli tuleva äiti on ompeluihminen (toiset siis voivat tulkita tämänkin tungettelevaksi ja vihjailevaksi ja stressaantua, kaiken tämän rumban lisäksikö pitäisi vielä hyvänä äitinä ommella vaatteetkin lapsilleen?). Kirjoista siis pitäisin perustavarana jonkun äiti-lapsi psyykekirjan, jossa on neuvoja ja vihjeitä miten lapsi kasvaa ja yhteys lapsen ja äidin välillä syvenee = miten saan kasvatettua lapsen niin että siitä ei tule mikään päätään aukova räkänokka joka haistattaa pitkät ja saa raivokohtauksia kun asiat ei suju. Ensi äiti on varmasti hakusessa sen kanssa ja jokainen varmasti toivoo tekevänsä parhaansa, toisilla on siihen vahvempi näkemys kuin toisilla.

    • itsekin odottava

      Itsekin raskaana olevana olen sitä mieltä, ettei vauvajutut voi olla liian aikaisia. Sitä paitsi "vauvalahja" kertoo, että odotat itsekin innolla vauvaa! Eli esimerkiksi rintareppu tms voisi olla mukava. Lastentarvikeliikkeessä saa varmasti hyviä ideoita!

      Nuo jo ehdotetut hemmottelujutut on myös varmasti hyviä lahjoja. Tai jos odottaja kerää jotakin astia- tai korusarjaa, niin ne on myös takuulla mieleisiä. Tietääköhän poikasi odottajan tarvetta/mieltymystä näiden korujen ym suhteen?

      Yksi vaihtoehto on myös viedä odottava pariskunta hyvään ravintolaan syömään oikein kunnolla! :)

    • vaatekauppaan

      Lahjakortti vaatekauppaan äitiysvaatteiden ostoa varten voisi olla kiva lahja.

    • säde

      Tilaa hänelle lahjaksi joku vauvalehti ( Vauva, kaksplus, tai odotus).

      • itsekin äiti

        Ainakin minun mielestäni jos kyseessä on syntymäpäivä tai esim. vaik joululahja olis parempi jos lahja on henkilökohtaisempi, ts. ei vauvaan liittyvä. Kun kaikki muutenkin hössöttää sen raskauden ympärillä. Se on luonollinen tila, eikä mielestäni sit tarvii erityiseti korostaa. Kaikki rintareput, tuttipullot yms kerkee hankkimaan sitten vauvan syntymän jälkeenkin. Joku hemmottelujuttu on takuuvarma. :-P


    • Jepulisko1

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      74
      3710
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2906
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      173
      2898
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2391
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      361
      2162
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      160
      1860
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1545
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1378
    9. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      28
      1360
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1342
    Aihe