Nyt tarvitaan pikaisesti vinkkejä mitä eka vauvaa odottavalle voisi ostaa lahjaksi. Vauvatarvikkeet ovat vielä liian aikaisia, mutta mitä odottavalle äidille sopivaa olisi?
odottavalle
8
7341
Vastaukset
- Tiina S.
Ei vauvanvaatteet ole liian aikaisia! Kuitenkin tuleva äiti hypistelee jo niitä. Tosin jos sukupuolesta ei ole vielä tietoa niin kannattaa rajoittaa niihin unisex-malleihin.
Ja sittenhän löytyy vaikka mitä muuta vauvatavaraa, tuttia (marimekolla aivan ihania!), tuttipulloa, syöttölusikkaa jne. kaikkia niitä tarvitaan jossain vaiheessa.
Mikäli kuitenkin ajattelit ihan vain tulevalle äidille jotain, niin miten olisi esim. hierontalahjakortti, käsihoito, jalkahoito, kasvohoito, kampaamolahjakortti. Toimii varmasti kaikki joka helpottaa oloa ja saa rentoutumaan tai tuntemaan naisen itsensä kauniimmaksi. Vaikka se pyöristyvä masu onkin jo itsessään kaunis..
Olethan kerran itsekin ollut odottava äiti, mikä silloin olisit kaivannut/mistä sait hyvän olon? - Minna H.
Älä ainakaan osta imetysliivejä tai muitakaan mamma-vaatteita, ne on paras jättää hänen henkilökohtaisiksi hankinnoikseen.
- itsekin odottava
Hei!
Aiemmin luetellut hemmotelluhoidot saavat minultakin kannatusta. Noita hemmotteluhoitojan on monia erilaisia, ja niiden lisäksi mm. kirjallisuus, joku kattava kirja esimerkiksi lasten sairauksista, tai kehityksestä, tai hoitovinkeistä (tässä suhteessa arvioisin hyvin varovaisesti että annanko lahjaksi hoitovinkki-kirjan, riippuu paljon millainen suhteenne on, tuleva äiti voi ottaa sen liian tungettelevana kun anoppi antaa kirjan jossa kerrotaan "miten lapset tulee kasvattaa".) Mieliala on tuolloin aika laidasta toiseen, mutta jos suhteenne on avoin ja lämmin niin hoitovinkeistä, mitä parempi jos ne ovat toimivia mutta humoristisessa mielessä annettuja, on hyötyä. Se miten asian esittää vaikuttaa eniten. Samoin kirja, jossa on ohjeita vauvan/lasten vaatteiden ompeluun/neulomiseen voi olla myös toimiva, mikäli tuleva äiti on ompeluihminen (toiset siis voivat tulkita tämänkin tungettelevaksi ja vihjailevaksi ja stressaantua, kaiken tämän rumban lisäksikö pitäisi vielä hyvänä äitinä ommella vaatteetkin lapsilleen?). Kirjoista siis pitäisin perustavarana jonkun äiti-lapsi psyykekirjan, jossa on neuvoja ja vihjeitä miten lapsi kasvaa ja yhteys lapsen ja äidin välillä syvenee = miten saan kasvatettua lapsen niin että siitä ei tule mikään päätään aukova räkänokka joka haistattaa pitkät ja saa raivokohtauksia kun asiat ei suju. Ensi äiti on varmasti hakusessa sen kanssa ja jokainen varmasti toivoo tekevänsä parhaansa, toisilla on siihen vahvempi näkemys kuin toisilla. - itsekin odottava
Itsekin raskaana olevana olen sitä mieltä, ettei vauvajutut voi olla liian aikaisia. Sitä paitsi "vauvalahja" kertoo, että odotat itsekin innolla vauvaa! Eli esimerkiksi rintareppu tms voisi olla mukava. Lastentarvikeliikkeessä saa varmasti hyviä ideoita!
Nuo jo ehdotetut hemmottelujutut on myös varmasti hyviä lahjoja. Tai jos odottaja kerää jotakin astia- tai korusarjaa, niin ne on myös takuulla mieleisiä. Tietääköhän poikasi odottajan tarvetta/mieltymystä näiden korujen ym suhteen?
Yksi vaihtoehto on myös viedä odottava pariskunta hyvään ravintolaan syömään oikein kunnolla! :) - vaatekauppaan
Lahjakortti vaatekauppaan äitiysvaatteiden ostoa varten voisi olla kiva lahja.
- säde
Tilaa hänelle lahjaksi joku vauvalehti ( Vauva, kaksplus, tai odotus).
- itsekin äiti
Ainakin minun mielestäni jos kyseessä on syntymäpäivä tai esim. vaik joululahja olis parempi jos lahja on henkilökohtaisempi, ts. ei vauvaan liittyvä. Kun kaikki muutenkin hössöttää sen raskauden ympärillä. Se on luonollinen tila, eikä mielestäni sit tarvii erityiseti korostaa. Kaikki rintareput, tuttipullot yms kerkee hankkimaan sitten vauvan syntymän jälkeenkin. Joku hemmottelujuttu on takuuvarma. :-P
- Jepulisko1
Hassu paita vauvaa odottavalle :)))
http://dogistylehupipaidat.spreadshirt.fi/1-baby-t-paita-A24575384/customize/color/1
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 265248
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r34647- 1441549
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1551426Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141250- 931104
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike211054viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.177927En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61883- 37819