Tällä jenkkilääkärillä on mielestäni paljon hyviä neuvoja masenuukseen. Minuun ne ainakin tehosivat hyvin. Kokeilkaapa !
http://www.nealhendrickson.com/mcdougall/2004nl/040300.htm
Irti depressiosta
2
319
Vastaukset
- neuvot
hei
Olipa hyviä ja järkeenkäyviä neuvoja! Olen ihan samaa mieltä. Että yritän ensin selvittää masennukseni syitä ilman mitään lääkityksiä. Ajattelen että mikä tahansa pilleri voi turruttaa minua, ja siten vaikeuttaa asioiden käsittelyä.
Tietenkin on niin, että kukin kykyjensä mukaan pyrkii asioitaan selventämään ja purkamaan tunnesolmuja. Mutta sitä voi tehdä paljon tietoisemminkin. Olen juuri löytänyt aiempaa parempia keinoja.
Artikkelisi mainitsee nuo parhaimmat lääkkeet:
unen kontrollin (epäilemättä nukkuma-aikojen jne 'unihygienian') auringonvalon, ruokavalion ja liikunnan.
Ja itselleni on suuri apu ollut toisaalta päiväkirjan pitäminen ja uusimpana depressiokoulu-työvihko. Sitä súosittelen todella lämpimästi vaikka yksin tehtäväksi, kirjan ohjeen mukaan. Voi tuntua simppeliltä, mutta niinpä ne parhaimmat ja toimivimmat jutut usein ovat.
Valoa pilkottaa tulevaisuudessa, sanon itselleni. En jää 'tuleen makaamaan' vaan toimin itse niin hyvin kuin pystyn. Tsemppiä kaikille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330893Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764215Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972735Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331901Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5911670- 861596
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751570Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591506Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721250