Siinähän se kysymys tuli.Minulla alkaa pinna kiristyä.Koirapoikamme (1v)on ruvennut ulvomaan ja vinkumaan viimepäivinä.Tiettävästi on terve ja ruoka maistuu.Lenkille pääsee usein ja aidatulle pihalle.Naapurilla on kyllä narttuja.Voisiko olla juoksut naapurinkoiralla?Tarvitsen kohta korvatulpat.
Miksi koira ulvoo?
Pepita
3305
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tuo tuli minullekkin ekaks mieleen että koirasi on uros, ja lähistöllä on juoksuisia narttuja.
Ulvominenhan on siis koiran luonnollista kommunikointia, niin kuin varmaan tiedätkin. Ulvomalla koirat / sudet kutsuvat laumansa kokoon ja tiedottavat toisille laumoille, että täällä on meidän reviiri, älkää tulko tänne.
Onko koirapoikasi ollut viime aikoina tavallista enemmän yksin? Onko jokin muu olosuhde muuttunut, miksi sitä laumaa pitäisi kokoon kutsua?
Ja kyllä varmasti juoksuinen narttukin voi saada pojan ulvomaan!
Näinhän se on ettei tiikeri juovistaan pääse. Koirasi haistaa nartut kaukaa ja HYVIN! se on vaan luonnon tapa toimia. Leikkaus ehkä auttaisi...(????)