Minne on DX kadonnut?

Täällä kirjoittelee 1970-luvun lopulla DX-kuuntelua harrastanut. Vanha suola on alkanut janottamaan taas uudelleen. Olen yrittänyt etsiä netistä dx-aiheista keskustelua, mutta turhaan. Liekö harrastus vaipunut unholaan?
6847
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Uutisryhmissä on mm. ryhmiä jossa sillointällöin aiheeseen liittyvää juttua.
Esim.
sfnet.harrastus.radio.dx-kuuntelu
rec.radio.shortwave

Rick

Äänestä

Netti, Digiradio ja Sateliittijärjestelmät ovat syypäitä DX harrastuksen katoamiseen.

Äänestä
  • DX-kuuntelijoiden tulisi laajemmin hyväksyä digitaalinen todellisuus osaksi harrastusta (DRM, digiradio ym.). Kirjoitin aiheesta toisaalla.
    Kuppikuntaisuus tappaa harrastuksen. Mallia pitäisi ottaa radioamatööreistä, jotka ovat kehtittäneet harrastettaan vastaamaan nykyajan haasteisiin.
    Tämä ei silti oikeuta hameja haukkumaan DX-kuuntelua kuolleeksi harrastukseksi.

    Äänestä

Ei dx ole kuollut, se on vain jalostunut, ottanut monia askeleita kohti uutta tekniikkaa ja pirstaloitunut moniksi erikoisalueiksi. radioharrastajia on nyt varmasti enemmän kuin vuosikymmeniin.

"virallinen dx-kuuntelu" on tosiaan mennyt pienen sisäpiirin puuhasteluksi. on liian kauan panostettu vain ja ainoastaan radiomaailma-lehteen. tosin nettiäkin käytetään, mutta se tapahtuu salasanoilla suojattujen sivujen takana tai postituslistoilla.

dx-kuuntelusta ei ole edes yritetty tehdä kiinnostavaa. esimerkiksi ursa on panostanut näkyvyyteensä aivan toisella tavalla ja tuonut tähtitieteen niin tutuksi suomalaisille, että ursa vaikuttaa jopa instituutiolta. miten voi tehdä silmälle lähes näkymättömästä tähtisumusta ja tähdenlennosta niin kiinnostavan?

Äänestä
  • DX-kuuntelun harrastajien määrä on vähentynyt 80-luvun alusta, mutta pidot ovat kyllä edelleen varsin hyvät...

    Touhu on nykyään sen verran kansainvälistä, että kaikki viisaus ei välttämättä löydy suomenkielisiltä sivuilta. Itse ylläpidän DXing.info -nimistä englanninkielistä sivustoa, joka lienee tällä hetkellä maailman suosituin dx-kuunteluun keskittynyt sivusto, kävijöitä tuhatkunta päivässä. Mainittakoon, että sivusto ei ole suojattu salasanoilla eikä maksullinen, vaan vapaasti kaikkien luettavissa. Tarjolla on mm. satoja artikkeleita, tuhansia ääninäytteitä ja keskustelufoorumi, johon postaaminen tosin vaatii rekisteröitymisen.

    Olen muuten myymässä yhtä monista radioistani, JRC NRD-545 DSP, joita on kertynyt kaksin kappalein. Mukaan tulee kaikenlaista. Ota yhteyttä mika (at) makelainen.com, jos kiinnostaa.

    Jos tietoa haluaa netistä nimenomaan suomeksi, niin Suomen DX-Liiton sivusto löytyy osoitteesta http://www.sdxl.org/ ja sitä kautta voi taas suunnistaa eteenpäin.

    73
    Mika Mäkeläinen

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


DX-miäs kirjoitti:

Täällä kirjoittelee 1970-luvun lopulla DX-kuuntelua harrastanut. Vanha suola on alkanut janottamaan taas uudelleen. Olen yrittänyt etsiä netistä dx-aiheista keskustelua, mutta turhaan. Liekö harrastus vaipunut unholaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu