Eli etsin sellaista välinetta joka mittaa matkan kun sitä liikuttaa kartalla. Eli reitti piirretään kartalle ja vehje mittaa matkan. Onko joku kuullut tällaisesta vai onko peräti kokemuksia. Kertokaahan jos tiedätte missä tällaisia myydään. Kiitos.
"matkan mittaus kynä"
6
4892
Vastaukset
... oli joskus 15 vuotta sitten myytävänä.
- temppua.
Villalankaa kartalle, jos matka on pitkä käytä teippiä "mutkissa". Sitten lanka pois, langan mittaus ja suhteutus kartan mittakaavaan. Näin meillä partiossa, myöhemmin sissijoukoissa ja Ruk.ssa etäisyydet setvittiin. Helppo ja hyvä tapa. Muistan kyllä itsekkin tuon kynäjutun, helppohan se varmasti olisi ja hyvä. Mittakaava kynään ja veto kartalta.
Oikeastaan alkaa tuntua tuo villalanka kovasti vanhentuneelta metodilta. Jos saat tietoa mittakynästä, laita informaatiota palstalle. Tuollainen lanka on uskomattoman vittumainen pimeässä tihrustaa. Teippiä, vitut kun märkä lanka kiemurtelee polulla.
Mulla on tälläinen ongelma, että usein muutan mielipiteitäni kesken asian.
- noita
Kirjakaupat myy tarkoittamiasi matkamittareita.
- Mittis
Silvalta löytyy oivallinen mittari:
http://www.silva.se/outdoor/index.htm > Products > Accessories > Electronic Map Measurer. Itse olen ollut tuohon tyytyväinen. löytyi linkki kauppaan metsästyskeskustelun puolelta.http://www.varuste.net/tuotteet/?prodid=839
- jukka koivinen
MOI!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949167Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki564809Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414501Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit532823Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001546- 401336
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641222Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota421202Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1691144