Oli sormet ja varpaat pikkuiset,
sydän sykkivi jo rinnassa mulla.
Oli vakaat mulla aikomukset,
minä maailmaan tahdon tulla.
Tahdon tulla ja nähdä auringon
ja perhosen viljapellolla.
Tahdon kuulla tarinan tuhkimon
ja kuiskeen kissankellon.
Minä pienen aikani uneksin
äidin kohdussa lämpimässä,
ja hetken muutaman iloitsin
mulle suodusta elämästä.
Mutta sitten tuon kaiken kokea sain
kun aikuiset päättäjät keksi.
Minä lapsen vuonna elin vain
kaksitoistaviikkoiseksi.
ABORTTI
10
1131
Vastaukset
- jep
Jus.. säkin varmaan muistat, kun vielä äitis kohdussa elit?
- s
Oli sormet ja varpaat pikkuiset,
sydän sykkivi jo rinnassa mulla. *näin on
Oli vakaat mulla aikomukset,
minä maailmaan tahdon tulla. * jaa no siitä en tiedä.. kovimpa ne vastasyntyneet ovat kiukkuisia, kun tänne maailmaan putkahtavat
Tahdon tulla ja nähdä auringon
ja perhosen viljapellolla. * juu varmaan heillä onkin just tietoa siellä kohdussa perhosista ja auringosta
Tahdon kuulla tarinan tuhkimon
ja kuiskeen kissankellon. * enpä usko
Minä pienen aikani uneksin
äidin kohdussa lämpimässä, *tuskin
ja hetken muutaman iloitsin
mulle suodusta elämästä. * joo siis ehdottomasti näin on..
Mutta sitten tuon kaiken kokea sain
kun aikuiset päättäjät keksi. *hähähäää siitäs sait
Minä lapsen vuonna elin vain
kaksitoistaviikkoiseksi. *itse asiassa et elänyt päivääkään - Juristin tytär
Surullisen kaunista. *nyyh*
- kuiskaus
niin oliko sulla jotain tiettyä ajatuksissa kun valitsit nimimerkin "Juristin tytär" vai onko se pelkkä anagrammi?
- Juristin tytär
kuiskaus kirjoitti:
niin oliko sulla jotain tiettyä ajatuksissa kun valitsit nimimerkin "Juristin tytär" vai onko se pelkkä anagrammi?
Se nyt ei mitenkään liittynyt tähän juttuun.
Ekan kerran kun kirjoittelin näille sivuille niin toi nimimerkki liittyi siihen tekstiin, ja nyt se on sitten jäänyt päälle, en jaksa uutta keksiä.
- lukea
Runon on kirjoittanut joku typerys, joka ei tiedä biologiasta mitään. Kirjoittaja yrittää vain vedota ihmisten tunteisiin tosi säälittävästi ja alkeellisesti.
Jos runon tänne tuoneella todella on tuollainen käsitys 12-viikkoisesta ja sitä nuoremmasta sikiöstä (alkiosta), niin suosittelen kertauskurssia elämän alkeista.
Näkemys siitä, että abortissa muka saatetaan tuhota joku tuleva Einstein, ei ole mitenkään realistinen. Jos näin haluaa ajatella, miksi valita Einstein tms nero. Yhtä hyvin abortoidusta sikiöstä olisi voinut tulla uusi Hitler tai muu ihmiskunnan hirviö.- Vaude Ville
ja itsensäpaljastaja tai mytomaani,luulen.
Tavallinen tyyppi.
- ...
tahdoin elää elämän onnellisen,
se haavetta oli vain,
en voinut valita kohtaloain,
riskijätteeksi jouduin vain.- Äiti
Sniik!Kaunista,sanon näin pikkutytön äitinä!Miulla samoi aatoksii!
- juuti
Ihmiset naina paivina suhtautuu aborttiin niin normaalisti. Tuntuu etta se on itsestaan selvyys etta jos ei halua lasta niin ei muuta ku abortti vaa. Antakaa tulevalle lapsellenne mahdollisuus edes adoptio perheessa. Jos ette ite halua lasta, siela on paljon ihmisia jotka haluaa lapsia mutta ei voi koskaan saada lapsia. Silloin annat lapsellesi mahdollisuuden ja teet myoskin jonkuu perheen iloiseksi. Kiitos vaan muuten runosta, oli tosi hyva!!!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 866338
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303793törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283160Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691716- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46959Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859