Vaikea uskoa itsekkään.

Sinetöidyt huulet

Tyttö on viisitoista vuotta. Kesän lapsia, 1990 syntynyt. Seurustelee samanikäisen pojan kanssa. Tyttö on elänyt lähes tulkoon yksin elämänsä, hän on hakenut äitiänsä kolmannella luokalla baareista yöllä, katsellut ryyppäämistä ja taluttanut äidin sänkyyn pienten kyynelten valuessa poskelle. Isä on pahoinpidellyt. Onneksi he ovat eronneet. Tyttö on sosiaalinen ja positiivinen ihminen, joka yrittää olla katsomatta menneisyyteen ja elää tässä hetkessä. Hän on ottanut vastuuta ja tietää mitä tahtoo.
Tytöllä ja pojalla on seksisuhde. Poika on allerginen kondomeille, ja äiti ei suostu maksamaan ehkäisyä koituvien kulujen vuoksi "TURHAA.", hän tuhahtaa, rahojen pitää mennä viinaan.
Poika on kertonut olevansa tytön tukena, oli tilanne mikä hyvänsä. Isällensä tyttö ei voi puhua mistään, hän ei ole nähnyt edes isäänsä puoleenvuoteen, koska hän pelkää.
JOS raskaus tapahtuisi, niin tyttö ei olisi sitä vastaan. Hän saisi rakastaa koko sydämestään jotain, hän yrittäisi kaikkensa.
Mutta äiti ei hyväksyisi lasta. Tyttö on puhunut äitinsä kanssa tästä.
Ja tytöllä ei olisi rahaa, eikä paikkaa, hän ei tiedä minne lähtee opiskelemaan, joutuuko hän jättämään poikansa tänne ja lähtee elämään yksinäisyyteen, ehkä vatsassa kasvavan enkelin kanssa, ehkä sinne ei ilmaannu mitään.
Mutta mitä JOS ilmaantuisi?
Miten tyttö pärjäisi teiniäitiytensä kanssa?

Ja se tyttö olen minä itse.

7

1126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nitta-22

      Tyttö on hyvä ja soittaa neuvolaan ja sosiaalitoimistoon, jos tulee raskaaksi. Niistä saa apuja.
      Sosiaaliin saa soittaa muutenkin.
      Apua on tarjolla, jos sen viitsii ottaa vastaan.

      • on olemassa

        myös lateksittomia kondomeja, sillä sille lateksillehan se poika luultavasti on allerginen?? Ja jos pojalla olisi, jollei olisi allerginen sen verran rahaa, että voisi ostaa kondomit, niin poika voi varmaankin osallistua pillereiden kustannuksiin. Ei ne maksa kuin vajaan kympin kuussa. Taikka tyttö ja poika voivat jakaa pillereiden kustannukset. Ja monesti myös sosiaalitoimisto maksaa nuorten pillerit. Että tyttö voisi nyt mennä terveydenhoitajalle hakemaan pillerit (niin ja usein eka kerran kun saa pillerit, niin muutaman eka kuukauden saa ilmaiseksi, ainakin koulujen terkkareilta) Sitten voitte varata ajan sosiaalitoimistoon ja keskustella pillerien maksamisesta.


    • Puliniia

      Heippa!

      Ota yhteys kuntasi terveysasemalle, ja siten saat ajan ehkäisyneuvolaan. Siellä sinut tutkii lääkäri. Hän juttelee sinun kanssasi ja kertoo sinulle ehkäisyjen vaihtoehdoista.
      Saat ensimmäisen kolmen kuukauden pillerit ilmaiseksi.

      Ota heti huomenna vaikka. Lääkärillä on vaito-olovelvollisuus, joten hän ei saa kertoa äidillesi, että hait pillerit.

      Minulla pillerit aiheuttivat kylläkin halujen menetystä, mutta tulinkin raskaaksi ja nyt käymme miehen kanssa vaihtoehtoja läpi, jottei halut synnytyksen jälkeisen ehkäisyn takia menisi!

    • Emilia22v.

      Kondomeja tehdään myös allergikoille, joten ottakaa selvää mistä niitä saa, esim. apteekista voit kysyä!

      Ei ehkäisyn hoitaminen tuossa tilanteessa enää ole "mikään pikku juttu", vaan yksi tärkeimmistä jutuista joita voit nyt ottaa hoitaaksesi!

    • Minna

      Miks pitää harrastaa seksiä periaatteella
      "Jos tulen raskaaksi niin sitten tulen...Ehkäisyä en käytä"
      Tää on ihan naurettavaa...
      Miks se sun poikaystävä ei voi maksaa puolia?Onhan seki muutenkin mukana...Tai osta kondomeja joille se ei oo allerginen.
      Riippuu merkistä mutta mulla melianet maksaa n.25e/3kk.

    • Milla

      Aloita vaikka terveydenhoitajalta kyselemään sitä ehkäisyä ja tosiaan pillerit ei maksa kovin paljoa. Olkaa sen aikaa harrastamatta että saatte rahaa kokoon, joohan?

    • Äiti40v

      ..olet joutunut todella kovia kokemaan ja kun luin tarinasi ymmärsin että yksin olet pieni joutunut kärsimään.
      MLL:lla on oma lasten ja nuorten puhelin ja netti.Sieltä voisi nimettömänä kysellä vähän neuvoja.
      Oman kuntasi sosiaalitoimeen et ehkä ole rohjennut ottaa yhteyttä koska lapsihan suojelee aina vanhempiaan, tekivät nämä mitä vaan.
      Itse pienenä tyttönä hain omaa äitiäni baareista veljeni kanssa yömyöhällä. Tiedän mitä on kasvaa viinahuuruisessa ja väkivaltaisessa perheessä.
      Jospa vielä malttaisit sen vauvan kanssa. Itse tulin raskaaksi 17-vuotiaana ja tyttäreni on nyt 21 v.
      Ei ole ollut helppoa ja niinkuin usein käy, myös tämä "teinisuhteeni" kariutui pojan ja myös omaan kypsymättömyyteeni.
      Uskon että pärjäisit äitiytesi kanssa, kunhan perusasiat olisivat kunnossa, asunto ym.
      Myös ensi- ja turvakotien liiton sivuilta saat paljon tietoa!
      Ota rohkeasti selvää elämästäsi..olet jo nyt joutunut kamppailemaan joten en pätkääkään vähättele ettetkö selviytyisi:-)
      Meistä lasisen lapsuuden läpikäyneistä kasvaa uskomattoman sinnikkäitä puurtajia, useimmiten.
      Voimia sinulle! Syli ja hali.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      46
      5269
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      51
      1730
    3. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      133
      1700
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      15
      1619
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1335
    6. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1230
    7. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      24
      1160
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1077
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1028
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      60
      877
    Aihe