Nortonin poisto???

niihqu

Miten ihmeessä saan poistettua symantecin norton antivirus 2005 paketin koneelta? Lisää-poista- ohjelmaa neuvoo käyttöohje --> ei toimi (ei löydy edes listasta) eikä laajakaistan oma poisto-ohjelma kykene poistamaan, en myöskään saa yksitellen kaikkia tiedostoja veke. Mitä ihmettä siis pitäisi tehdä kun ohjelma herjaa joka välissä toimimattomuuttaan kun en suostu ottamaan sitä käyttöön ja toisaalta se häiritsee toisen palomuuri/virustorjuntaohjelman toimintaa...

Kunnia ja kiitos sille joka tämän ratkaisee!

8

853

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pikkunainen

      Minä tappelin saman asian kanssa päivätolkulla, poisto onnistui lopulta kyseisin liikkeen ohjeilla mistä olin koneeni ostanut männä kesänä. Ei riitä pelkästään se lisää/poista ohjelmat vaan sain poistotyökalun (ohjelman) ko.liikkeen ohjeen mukaisesti ladattua tietsikkavalmistajan sivuilta jolla sen lopulta poistin.

      Kuinka ollakaan uuden virustorjunnan asentaminen ei sitten onnistunutkaan enää vaan koko masiina meni täysin solmuun. Huom! hetkeäkään ei ollut kaksi virustorjuntaohjelmaa päällekkäin (ei saa olla, se sotkee lopullisesti). Joten lopputuloksena oli, että käyttöjärjestelmä "kaatui" ja jouduttiin asentamaan kokonaan uudestaan. Samalla asennettiin myös uusi virustorjuntaohjelma ja sen jälkeen kaikki on toiminut.

      Eli nyt vaan lataamaan Nortonin poisto-ohjelmaa (itse sain sen PackardBelllin sivuilta). Sitten vasta lisää/poista ym. Tarkempaan osaavat varmaankin "nörtit" neuvoa. Good luck!

    • norman bates
    • ekker

      Minulla on koneella norton internet control ja
      se poistuu seuaavasti:
      Mene nettiin ja kopioi:
      www.normanohje.info/delnvc5.exe
      Sillä poistuu entinen.Uuden asentamiseen on taas
      uusi ohje.

      • norman bates

        Sulla on Norman, ei Norton.


    • Anti norton

      Itse poistin Nortonin näin: Aloitustiedostoista ruksi Nortonin ja Symantecin kohdalta pois (koska mikään ohjelma ei suostu poistumaan jos ne ovat käynnissä): Buuttaus. Sen jälkeen yksikertaisesti deletoin kaikki Nortonin ja Symantecin fiilut. Loput rippeet poistin Rec. Cleanerilla.

    • niihqu

      Ongelmani ratkesi tuollaisen poisto-ohjelman avulla.Kiitos linkittäneille ja neuvojille...taas yksi päänsärky vähemmän ;)

      Hauskaa joulunodotusta kaikille!

      • ace

        Norton AV poistetaan helposti sen asennuslevyllä. CD vain sisälle ja valitse 'poista'. Sinne jää vielä tyhjä kansio, jonka voi poistaa käsin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1910
    2. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      834
    3. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      787
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      258
      717
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      698
    6. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      669
    7. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      653
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      633
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      633
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      626
    Aihe