Moi!
Löytyisikö teiltä tietoa?
Olen saanut Kelalta jo päätöksen äitiyspäivärahan summasta. Siitä kuitenkin vähennetään vielä verot (veroprosenttini kyllä tiedän).
Kysymys kuuluu: tuleeko Kelalta ennen maksupäivää tarkka tieto summasta jonka he maksavat tililleni? Koitin äsken käydä Kelan nettipalvelusta katsomassa lopullista maksettavaa summaa, mutta sitä ei vielä siellä näkynyt.
Joten onko tarkka tieto odotettavissa koska ennen maksupäivää? Voinhan sen itsekin laskea, mutta... :)
Kiitos!
Äitiyspäivärahan maksu
7
2878
Vastaukset
- äippä
lähettävät vasta jälkikäteen lapun, missä lukee mitä ovat maksaneet. mä oon miettiny kans kaikkia noita rahajuttuja ja mietityttää, et meneekö ekasta äitiyspäivärahasta veroa ollenkaa..?! mulla ei nimittäin oo ainakaa ekan lapsen aikana menny veroa ensimmäisestä rahasta.. ei äprahasta eikä kodinhoidontuesta.. tiiä häntä. loppukuustahan se sit selviää..
- xxxxx
Parista ekasta maksusta tulee ilmoitus. Eka maksu kun on 30 pv ja seuraavat 25 pv tai jos saanut palkkaa, niin eka maksu on esim 8 pv ja seuraavat 25 pv. Maksuilmoitus tulee, jos maksettava määrä muuttuu edellisestä maksusta. Neton voi laskea itsekin. Maksuerät ja päivät näkyy päätöksestä.
Sama iden myös kotihoidontuen maksuilmoituksissa.
Ilmoituksia ei lähetetä joka maksusta, koska postikuluihin menisi mielettömät määrät veroeuroja.
Nettipalvelu näyttää maksetut summat. Tulevia ei voi näyttää, koska verot saattaa muuttua esim. juuri ennen maksupäivää saapuvan muutoverokortin takia.- minä ite
kelassa olet duunissa
- FPA rules
minä ite kirjoitti:
kelassa olet duunissa
Menettely on sama koko maassa. Sillä ei väliä, missä asiakas asuu. Kunnissa on kuntakohtaiset atk-viritykset. Kelan hommista ei tulis mitään ilman samaa atk-systeemiä koko maassa.
- tiedot
Kuten tuossa jo kerrottiin, Kelalta tulee jälkikäteen paperitieto. Kelan sähköisestä asiointipalvelusta se nettosumma on näkyvissä ainakin muutamaa päivää ennen maksua.
Mutta äitiyspäivärahapäätöksen olet varmaan saanut, joten tiedät bruttosumman.
Jos et ole toimittanut uutta verokorttia Kelaan,
laske veroprosenttiisi 2:n prosentin lisäys (naurettava juttu kun tulot putoaa, niin prosentti nousee)- Maria777
Moi taas!
Kun sain bruttotiedot Kelasta, kävin verotoimistossa lasketuttamassa uuden veroprosentin loppuvuodelle (tälle yhdelle maksuerälle). Verotoimistossa sanoivat, että AINA kannattaa käydä laskemassa uusi veroprosentti varsinkin jos ei ole koko vuosi kyseessä. Nyt minulta EI enää oteta sitä Kelan 2%:n lisäystä, koska verotoimisto laski kaikki valmiiksi.
Lisäksi sosiaalietuuksissa maksettavissa oli jotain erityistä... Sanoikohan se verotoimiston täti, että sosiaalietuuksia verotetaan hieman erilailla ja tästä syystä kannattaa käydä lasketuttamassa se uusi vero% koska matkakuluvähennyksiä ei enää tule.
Mutta kiitos kuitenkin vastauksista! Odottelen että loppuvuodesta tulee Kelan sähköiseen palveluun lopulliset summat - 2 prosenttia
Se kaksi prosenttia johtuu verottajan ohjeista. Ja ne ohjeet taas siitä, että palkkatulosta vähennetään erilaisia työttömyys- ja eläkevakuutusmaksuja, joita sosiaalietuuksissa ei vähennetä. Jos sitä kahtaa prossaa ei olisi, niin jälkikäteen tulisi mätkyjä. Ja asiakkaat ovat tietysti sitä mieltä, että se on Kelan syytä.
Olen Kelassa töissä, joten kokemusta on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330893Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764215Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972735Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331901Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5911670- 861596
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751570Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591506Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721250