Heips! Olen tässä pohdiskellut, että hakisinko Kuopioon vai Ouluun kätilön ko:n. Kumpaan on helpompi päästä? Millaisia kokemuksia teillä on?
Ketkä muut ovat aikoneet hakea ensi keväänä ja mitkä on fiilikset sisällepääsystä? :]
Oulu vai Kuopio? Kätilöksi opiskelu...
10
4878
Vastaukset
- Ylioppilas
Mitä minä olen nähnyt kätilön työtä, niin onhan se tosi mielenkiintoista kun vauva tulee ulos sieltä: olla aitiopaikalla seuraamassa ja auttamassa vauvaa ulos emättimestä.
En sitten vain ymmärrä miksi siihen lapsenpäästöön tarvitaan muka niin "korkeaa" koulutusta.- tuleva sh
kätilö väittänyt olevansa korkeakoulututkinnon omaava? Kyllä me tämän alan ihmiset asemamme sairaalahierarkiassa tiedämme.
Koulutuksesta puheen ollen, eikös se lääkärillekin ole mukavampaa työskennellä hyvin koulutettujen kätilöiden kanssa, jos synnytyksessä on jotakin ongelmia?
Ja alkuperäiselle: Ouluun saa olla aika hyvät todistuspisteet ennen kuin pääsee pääsykokeisiin, mutta kannattaa toki yrittää! - Ylioppilaalle
Parahin Ylioppilas.
Jos sinua nyt riepoo se sana "korkea" tätä kyseistä koulutusta antavan oppilaitoksen nimessä, niin ole hyvä ja mene jonnekin muuhun instanssiin mussuttamaan asiasta. Tämän palstan lukijoista kun kovin moni tuskin on ollut nimeä päättämässä tai edes siihen mitenkään vaikuttamassa.
- :))
Mie kirjoitan Oulun pääsykokeesta, Kuopiosta en tiedä. Oulussa on pelkää opettajan haastattelu ja portfolion tekeminen joka mittaa mielenkiintoa ja soveltuvuutta jossan määrin.
Ja tuon ylioppilaan kommenteista ei kannata välittää, kuten käytöksestä näkyy: katkera ja todella lapsellinen tyyppi jonka täytyy täällä provoilla kaikille kun ei ole aikoinaan äidiltään huomiota tarpeeksi saanut.- tyttötavallinen
Mitkä on hyvät pisteet? x) Mulla olis koulumenestyksestä 42 ja työkokemuksesta 5-6 pistettä. Jännittää just aivan hulluna ne haastattelut ja portfolion teko. Miten sitä osaa tehdä oikeanlaisen ja tarpeeksi kattavan?
Paljonko Ouluun otetaan opiskelijoita? Taidan kuitenkin ensimmäiseksi laittaa sen Kuopion, alkaa Oulu kuitenki olemaan sen verran tuttu kaupunki, vaikka en siellä asukkaan. :D Oletko muuten opiskelemassa kätilöksi Oulussa? Kerro ihmeessä jotain, jos olet :) :) - jottai :)
tyttötavallinen kirjoitti:
Mitkä on hyvät pisteet? x) Mulla olis koulumenestyksestä 42 ja työkokemuksesta 5-6 pistettä. Jännittää just aivan hulluna ne haastattelut ja portfolion teko. Miten sitä osaa tehdä oikeanlaisen ja tarpeeksi kattavan?
Paljonko Ouluun otetaan opiskelijoita? Taidan kuitenkin ensimmäiseksi laittaa sen Kuopion, alkaa Oulu kuitenki olemaan sen verran tuttu kaupunki, vaikka en siellä asukkaan. :D Oletko muuten opiskelemassa kätilöksi Oulussa? Kerro ihmeessä jotain, jos olet :) :)No aika hyvät pisteet saat jos koulumenestyksestä 24, työkokemuksesta 5-6 ja sitten jos laitat ekasijalle niin siitä 5 lisäpistettä. Luulis pääsevän haastatteluun. Mutta tosiaan Ouluun näyttää olevan käytäntönä, että jos ei ole toive ekasijalla, ei tule kutsua tuonne sos ja terv.alalle.
Portfoliossa kannattaa perustella hyvin että miksi haluaa juuri sille alalle ja mitä voisi antaa alalla. Se kannattaa tehdä huolella ja jaksotella esim "minä ja harrastukset" "miksi juuri tämä ala" jne jne. Haastattelussa kertoo vaan sen portfolion perusteella itsestään´ja siitä miksi haluaa alalle. Ouluun taidetaan ottaa n.30 opiskelijaa (tarkkaa määrää en tiedä). Minä opiskelen Oulussa sairaanhoitajaksi mutta hain myös kätilöpuolelle varavaihtoehtona (vaikken sine halunnutkaan). - tyttötavallinen
jottai :) kirjoitti:
No aika hyvät pisteet saat jos koulumenestyksestä 24, työkokemuksesta 5-6 ja sitten jos laitat ekasijalle niin siitä 5 lisäpistettä. Luulis pääsevän haastatteluun. Mutta tosiaan Ouluun näyttää olevan käytäntönä, että jos ei ole toive ekasijalla, ei tule kutsua tuonne sos ja terv.alalle.
Portfoliossa kannattaa perustella hyvin että miksi haluaa juuri sille alalle ja mitä voisi antaa alalla. Se kannattaa tehdä huolella ja jaksotella esim "minä ja harrastukset" "miksi juuri tämä ala" jne jne. Haastattelussa kertoo vaan sen portfolion perusteella itsestään´ja siitä miksi haluaa alalle. Ouluun taidetaan ottaa n.30 opiskelijaa (tarkkaa määrää en tiedä). Minä opiskelen Oulussa sairaanhoitajaksi mutta hain myös kätilöpuolelle varavaihtoehtona (vaikken sine halunnutkaan).Kiitos paljon vinkeistä :D Siis 42, ei 24 :) No ompa huono homma, jos ei pyydetä edes pääsykokeisiin, jos ei laita ensimmäiseksi Oulua. Kovan mietinnän alla nyt sitten ollaan taas.
Täytyy kai alkaa jo suunnittelemaan sitä portfoliota. Kuinka hienoja niistä yleensä tehdään? Laitetaanko sinne ihan kuvat ja kaikki? Niin ja pääsykokeisiinhan se tuodaan mukana? - mie taas :)
tyttötavallinen kirjoitti:
Kiitos paljon vinkeistä :D Siis 42, ei 24 :) No ompa huono homma, jos ei pyydetä edes pääsykokeisiin, jos ei laita ensimmäiseksi Oulua. Kovan mietinnän alla nyt sitten ollaan taas.
Täytyy kai alkaa jo suunnittelemaan sitä portfoliota. Kuinka hienoja niistä yleensä tehdään? Laitetaanko sinne ihan kuvat ja kaikki? Niin ja pääsykokeisiinhan se tuodaan mukana?Joo, siis 42 PITI kirjottaa mutta näköjään lipsahti numerot väärin päin :D.
Varmaan tänne Ouluun on niin paljon hakijoita, että ne joilla on eka sijalla, niin sitten otetaan pääsykokeeseen. Mutta tänne kyllä sitten melko hyvin pääsee sisälle, kun pääsykokeeseen pääsee, jos tosissaan alalle haluaa.
No, mie tein tietokoneella portfolion, jossa oli kansisivu jossa otsikko ja nimeni ja sitten kirjoitin 4 sivua tekstiä erilaisten otsikoiden alle. Loppupohdintaan on sitten hyvä lopettaa se teksti. Ei sinne kuvia laiteta, pelkkää tekstiä.
Oma kuva laitetaan sellaseen esitietolomakkeeseen mikä täytetään ennen pääsykoetta ja otetaan mukaan haastikseen. Siinä kysytään omia tietoja ja kouluja, joihin on siinä yhteishaussa hakenut ja samoin kysytään, jos on hakenu sos ja terv. alalle aiemmin.
Kannattaa sitten varautua perustelemaan miksi on hakenu muihin kouluihin.. Minulla kävi viime kevään kans niin että hain lääkikseen enkä ollenkaan sairaanhoitajapuolelle (pääsin siis syksyn yhteishaussa sisälle sair.hoitajapuolelle).. Amk:hon hain vaan vähän minne sattuu.. Onneksi sain perusteltua ne hakujutut hyvin niin ei sitten vaikuttanu se että olin hakenu myös tekniikan puolelle ja muualle. Kysyin haastiksen lopussa että vaikuttaako ne aiemmat haut niin se sanoi että ei vaikuta ja minä perustelin hyvin niitä. Mutta kannattaa kuitenki varautua :). Sinulla kyllä varmaan on sikäli hyvin asiat, että jos laitat sen kuopion kätilöpuolen toiseksi vaihtoehdoksi, niin haastattelija näkee, että olet tosissaan tulossa kätilöksi. Ja sehän antaa aina plussaa, kun sanoo että aikoo hakea ens haussa uudelleen jos ei nyt pääse :)
Portfolio ja se esitietolomake tuodaan haastatteluun mukaan. Portfoliota ne ei ainakaan mulla kattonu sen kummemmin siellä, mut sitte myöhemmin kai lukivat kun se piti sinne jättää. Totes vaan siinä lopuksi kun selas sen läpi että "huolella oot ainaki tämän tehny" :)
Niin, ja muistathan että puhun edelleen pelkästään Oulusta, Kuopioonhan voi olla vaikka kirjallinen pääsykoe, ne kun on ihan ammattikorkeasta kiinni, joten kannattaa ottaa ajoissa selvää :).
- harakka
Sen verran kuulin vasta tuon Oulun sosiaali- ja terveysalan yksikön valintaperusteista, että jos sieltä haettua koulutusohjelmaa ei laita ensimmäiseksi hakutoiveeksi, niin ei yleensä kutsuta pääsykokeisiin.
- söpö
No, ei voi olla mahdollista, mistä tuommoista kuulit...
Siksi voi olla ettei pisteet monellakaan riitä jos ei saa niitä viittä lisäpojoo.
Mutta tuskin VAIN siksi ettei se oo ykkösenä, ihan varppina pääsee vaikka kolmostoiveelta jos ne pojot riittää, mutta harvalla tietty riittää jos/kun ne on korkeet jo alun alkaen.
Tai sittenhän siellä toimitaan väärin, jos pitää paikkansa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330893Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764215Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972735Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331901Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5911670- 861596
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751570Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591506Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721250