Miehen lapsi tulee tänne jouluksi,ei siinä mitään.Mies on kuitenkin ilmoittanut päiväkotiinkin että lapsi on lomalla sitten viikon.Itse on kuitenkin töissä eli lapsi jää minun hoidettavakseni koko viikoksi.
Minulta ei ole kysytty mitään että sopiiko se ja hoidanko sen lapsen ja se alkaa päivä päivältä enemmän ärsyttää.
Mies pitää itsestäänsevyytenä sitä että kyllä se minulle sopii.Tämä on toistunut nyt monta kertaa.Olen yrittänyt kauniisti sanoa että olis ihan kiva jos minultakin kysyisit tai että etukäteen ilmoittaisit että olet aikonut pitää lapsesi täällä viikon niin että sinä itse olet töissä ja minä olen täällä kaikki päivät sidottuna lapseen joka ei ole edes omani.
Aamulla sitten totesin että lapsi saa mennä vaikka isovanhemmilleen päiväksi kun olet töissä ja siitäkö sota syttyi.Mies totesi että hänen pitää sitten soitella koko suku läpi sen viikon ajaksi lapselle hoitajia kun se ei saa täällä olla.
Teki mieli sanoa että sinä vaan otat lapsesi tänne miettimättä yhtään että aina on joku muu joka hänet hoitaa ja huolehtii.
Ylipäätään en ymmärrä miksi lapsi pitää tänne tuoda silloin kun mies on töissä.Käsittääkeni tapaamisten tarkoitus on se että isä tapaa lastaan ja viettää tämän kanssa aikaa eikä niin että se on aina minun tehtäväni.
Entäs jos minulle iskeekin yhtäkkiä äkillinen työvuoro,menee nekin rahat sivu suun kun en voi mennä töihin kun sitten kukaan ei hoida tuota lasta.Eikä mies ole sen vuoksi pois omasta työstään että mä saisin muutaman keikkapäivän.
Omat lapseni ovat isänsä luona.
Onko tämä kovinkin yleinen käytäntö että siltä ns. äitipuolelta ei ikinä kysytä mitään?
Sovitaanko teillä mistään yhdessä
6
889
Vastaukset
- äh!
senhän se lapsi on, ei sun. Miksi sun pitäisi sitä vahtia, varsinkin kun ukkos on töissä.
Tuonkin asian takia en ole halunnut sotkeentua "lapsellisiin" isiin. - tota noinnn
hieman tökeröä käytöstä mieheltäsi.... mutta muista se et lapsi ei ole syyllinen mihinkään. Ps. menkää muksun kans vaik si pulkkamäkeen ja heseen syömään ja shoppaileen (mieheltäs pyydät tietty rahaa) nii kivaa o! Mut en joulusta si sopikaa jo hyvis ajoin etukäteen.
- alkup.
vaan heijastuuhan se tietysti lapseenkin väkisin kun joutuu pakosta huolehtimaan vaikka ei halua.
Minähän en ala lasta viihdyttämään,saa luvan touhuta ihan itsekseen.Josko se isäkin jatkossa ymmärtäisi ottaa huomioon tässä perheessä muutkin kuin oman lapsensa.Hän ei koskaan vahdi eikä huolehdi minun lapsistani.Sen vuoksi asiaaan niin pitkin hampain suhtaudunkin. - .....
alkup. kirjoitti:
vaan heijastuuhan se tietysti lapseenkin väkisin kun joutuu pakosta huolehtimaan vaikka ei halua.
Minähän en ala lasta viihdyttämään,saa luvan touhuta ihan itsekseen.Josko se isäkin jatkossa ymmärtäisi ottaa huomioon tässä perheessä muutkin kuin oman lapsensa.Hän ei koskaan vahdi eikä huolehdi minun lapsistani.Sen vuoksi asiaaan niin pitkin hampain suhtaudunkin.Minusta sinun pitää joko kieltäytyä kokonaan hoitamasta lasta ja pitää pääsi tai sitten hoidat lapsen kunnolla. Et voi vaatia, että hän leikkii keskenään, koska sinut on pakotettu hoitajaksi - se EI ole lapsen vika!!!
Miehesi teki aivan kiistatta väärin ja tuosta teidän on syytä puhua, eikä sinun ole mikään pakko hoitajaksi ruveta. Älä kuitenkaan rankaise lasta olemalla kylmä häntä kohtaan, jos hoitajaksi alat. Please. Miehesi on kyllä aika juntti, jos ei myöskään ole valmis vastavuoroisesti sinun lapsiasi katsomaa... ja muutoinkin, kyllä noista asioista on aina sovittava etukäteen, sopivathan jopa biologiset vanhemmat yleensä keskenään työnjaosta, eikä toinen tee päätöksiä yksi (toki heillä vastuu jakautuu tasan toisin kuin teillä, mutta silti...)
- kohmelotoveri
jos se lapsi on siksi ettet pääsisi vieraisiin miehiin siks aikaa kun mies on töissä?
- juu
Ööh..Kauanko ootte asunu yhdessä? Mikäli kauemmin, eikös parisuhteessa siinä vaiheessa ole kaikki jo melkein kuin yhteistä. Minkälaiset välit sinulla on miehesi tenavaan? Ikääkään et tainnut mainita.
Siis sinulla ei ole velvollisuutta hoitaa lasta koska lapsi ei ole sinun?!Mutta onhan se miehesi tenava. Ja olet miehesi kanssa, eikö tenava kuulukaan samaan pakettiin?
Omasta kokemuksesta voin sanoa että oli ilo viettää aikaa äitipuolenkin kanssa.=) Tunnen isääni sen verran ettei hän myöskään kysellyt uudelta puolisoltaan saako hänen tenava tulla vai ei. Ja hoitaisiko hän minua vai ei. Pakkohan se oli hoitaa jomman kumman, kumpi sattui olemaan kotona. Välissä molemmat olivat töissä, ja minä yksin kotona. Sitten taas illalla leikittiin ja pidettiin niitä leffailtoja ja vastaavia.
Lomamatkat oli sellaisia aiheita joista keskusteltiin koko perheen kesken. Ja ei kyllä isäpuoleltakaan koskaan kysytty että saako esim. veli tulla mukaan äitini luo. Veljeni asui silloin jonkin aikaa isän luona.
- Tiedän, kysymys oli enemmänki pareille mutta kuitenkin-
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331925- 69842
Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28812Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259724Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64703Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132670- 10664
- 26639
- 77637
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.200627