Eli tietoa korkeakouluista, joissa voi valita Filosofian pääaineeksi ja opiskella professoriksi? Olen tietoinen Helsingin yliopistosta, mutta haluaisin saada tietää onko suomessa muitakin vastaavia ja mitä hakukriteerejä paikkoihin on?
Filosofia
2
278
Vastaukset
- asdfds
Professoriksi ei voi varsinaisesti opiskella. Tohtoriksi voi opiskella ja sitten post-doc tutkimuksen jälkeen tehdä tarpeeksi tutkimusta jotta on pätevä hakemaan professorin virkaa. Kannattaa muistaa, että hyvin harva tutkija lopulta proffaksi päätyy.
Turku ja Tampere ainakin filosofiaa tarjoavat. Todennäköisesti myös Oulu ja Jyväskylä. - Akatee_Mikko
"Eli tietoa korkeakouluista, joissa voi valita Filosofian pääaineeksi ja opiskella professoriksi?"
Ei missaan koska professoriksi ei opiskella. Filosofian tohtori on korkein nimike johon voit opiskella. Nykyaan onnistuu jo 10 vuodessa, ennenvanhaan saattoi menna 15-20 v.
Kun saat tohtorin paperit, kilpailet parin sadan muun kanssa tyopaikoista, eli valmistaudu tyottomyyskortistoon. Katso vaikka www.mol.fi mita on tarjolla FT-tutkinnon opiskelleille.
Professoriksi nimitetaan ansioitunut tutkija. Tallahetkella heista on ylitarjontaa ja erittain hyvally tuurilla ja taidoilla saatat saada professuurin viiskymppisena.
Professorin palkka Suomessa on todella huono. Monessa maassa aloitteleva putkimies tai rakennusmies tienaa paremmin kuin elakeikainen proffa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 865352
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h784714Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1113017Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv872948Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p232514Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.612039Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska251966- 321523
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1141439- 1851328