Onko kellään tietoa tai kokemusta siitä, onko mahdollista opiskella lääkäriksi USA:ssa? iten käytännössä yliopistoon voi hakea ja entäpä rahoitus? Asuminen? tuntuu niin vaikealta, mutta halu ulkomaille olisi kova...entä onko mahdollista työskennellä lääkärinä Yhdysvalloissa, jos on ensin valmistunut Suomessa? Ilmeisesti täytyy tehdä jotain tenttejä ja muita, mutta miten niihin pääsee osallistumaan? Mistä tietoa?
Lääkäriksi Usassa?
7
1909
Vastaukset
- Lääkikseen, oikikseen tarpe...
Fulbright-keskusksen infossa sanottiin että USA:ssa erityisesti lääkikseen ja oikiksen opinnot rahoitetaan yleensä valtion rahastoista. Niistä ei jaeta niille joilla ei ole kansalaisuutta. Ja ei tähän kyllä ole tarvetaakaan kun tunkua niihin on jo omasta takaa ihan tarpeksi.
- Fil. Maisteri
Yhdysvalloissa lääkikset ja oikikset ovat grad schooleja, eli alla pitäisi olla vähintään kandin paperit ennen kuin on varsinaisesti mahdollista hakea lääkikseen. Eli jotain muita opintoja pitäisi olla alla. Ymmärtääkseni siellä päin monet suuntaavat Bachelor-tutkintonsa ns. pre-med, eli aineyhdistelmillä, jotka tukevat lääkikseen hakeutumista.
- kandihenkilö
Jos haluat raataa itsesi hengiltä, lähde just sinne tehtyäsi täällä ensin vähintään fm-tutkinnon, joka noin about vastaisit premediä.
Suomessa on sentään joku kohtuus lääkiksenkin tahdissa ja työmäärissä, ja Amerikassa ei lääkärinä ole kaksista olla, monella nuorella lääkärillä ei korkeiden malpractice -vakuutusmaksujen takia ole oikeasti varaa tehdä työtä!- MKM
lääkärit myös osaavat sitten jotakin eivätkä ole asioista pihalla kuten Suomessa
- joskus ikävää
MKM kirjoitti:
lääkärit myös osaavat sitten jotakin eivätkä ole asioista pihalla kuten Suomessa
Niin ja sitten noista premediläisistä 50% ei pääse mihinkään lääkiksen, hakeminen perustuu arvosanoihin joten ei voi vain rampata uudestaan pääsykokeissa. Mahtaa siinä olla aikalailla lerssi otsassa jos on neljä vuotta raatanut eikä sitten pääsekään minnekään. Sitten vaan suunnittelemään mitä muuta niillä luonnontiedepainoitteisilla kandin papereilla haluaisi tehdä.
- nuori suomalainen
miten voin saada lääkärin koulutuksen usassa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455140Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1221635Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella151459Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "501386- 141195
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v4110081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171037Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76999Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60827Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?28799