Onko kellään tietoa tai kokemusta siitä, onko mahdollista opiskella lääkäriksi USA:ssa? iten käytännössä yliopistoon voi hakea ja entäpä rahoitus? Asuminen? tuntuu niin vaikealta, mutta halu ulkomaille olisi kova...entä onko mahdollista työskennellä lääkärinä Yhdysvalloissa, jos on ensin valmistunut Suomessa? Ilmeisesti täytyy tehdä jotain tenttejä ja muita, mutta miten niihin pääsee osallistumaan? Mistä tietoa?
Lääkäriksi Usassa?
7
1876
Vastaukset
- Lääkikseen, oikikseen tarpe...
Fulbright-keskusksen infossa sanottiin että USA:ssa erityisesti lääkikseen ja oikiksen opinnot rahoitetaan yleensä valtion rahastoista. Niistä ei jaeta niille joilla ei ole kansalaisuutta. Ja ei tähän kyllä ole tarvetaakaan kun tunkua niihin on jo omasta takaa ihan tarpeksi.
- Fil. Maisteri
Yhdysvalloissa lääkikset ja oikikset ovat grad schooleja, eli alla pitäisi olla vähintään kandin paperit ennen kuin on varsinaisesti mahdollista hakea lääkikseen. Eli jotain muita opintoja pitäisi olla alla. Ymmärtääkseni siellä päin monet suuntaavat Bachelor-tutkintonsa ns. pre-med, eli aineyhdistelmillä, jotka tukevat lääkikseen hakeutumista.
- kandihenkilö
Jos haluat raataa itsesi hengiltä, lähde just sinne tehtyäsi täällä ensin vähintään fm-tutkinnon, joka noin about vastaisit premediä.
Suomessa on sentään joku kohtuus lääkiksenkin tahdissa ja työmäärissä, ja Amerikassa ei lääkärinä ole kaksista olla, monella nuorella lääkärillä ei korkeiden malpractice -vakuutusmaksujen takia ole oikeasti varaa tehdä työtä!- MKM
lääkärit myös osaavat sitten jotakin eivätkä ole asioista pihalla kuten Suomessa
- joskus ikävää
MKM kirjoitti:
lääkärit myös osaavat sitten jotakin eivätkä ole asioista pihalla kuten Suomessa
Niin ja sitten noista premediläisistä 50% ei pääse mihinkään lääkiksen, hakeminen perustuu arvosanoihin joten ei voi vain rampata uudestaan pääsykokeissa. Mahtaa siinä olla aikalailla lerssi otsassa jos on neljä vuotta raatanut eikä sitten pääsekään minnekään. Sitten vaan suunnittelemään mitä muuta niillä luonnontiedepainoitteisilla kandin papereilla haluaisi tehdä.
- nuori suomalainen
miten voin saada lääkärin koulutuksen usassa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1762155
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo391517Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1321184Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56942Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol255899- 55876
Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20832Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S18745Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis233745Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58743