Elikkäs olisi suunnitelmissa muutto turkuun helsingistä. Kannattaako?
kertokaa hyvät ja huonot puolet turusta ja siellä asumisesta!
olen kuullut turkulaisten pitävän helsinkiläisiä ylpeinä ym. itselläni ei ole mitään turkulaisia vastaan,mutta mitä luulette,vaikeuttaako helsinkiläisyyteni tutustumista ja ystävystymistä turkulaisten kanssa. Entä löytyykö turusta hyviä rokkimestoja?
muutto turkuun?!
6
2710
Vastaukset
- tku10
Helsinkiläisiä pitää ylpeinä puolet Suomesta, mutta Yli puolet Suomesta myös uskoo kaikkea ihmeellistä Turkulaisista.
Tänne vain avoimmin mielin. Et olisi eka Helsingistä Turkuun muuttanut. Jos kerran sinulla ei ole mitään turkulaisia vastaan, miksi meillä olisi sinua vastaan.
Se jo että suostut muuttamaan tänne sulattaa turkulaisen sydämen. Se osoittaa että sinä et ole sellainen ennakkoluulot väittävät.
Itseasiassa Turkulaiset ovat hyvin sallivia, vaikkei sitä näytetäkkään päälle. Ei Turku turhaan ole ollut yli seisemää sataa vuotta kaupunkina.
Turku on ainakin Kesäkaupunkina vailla vertaansa. On tapahtumaa ja festivaaleja riittämiin. DBTL, Ruisrock, Keskiaikaiset markkinat, Silakkamarkkinat, Turun päivät. Tallship race:kin yritetään saada kolmatta kertaa Turkuun.
Niin kuin tiedät Turussa julistetaan joulurauha, Turussa on paljon museoita ja mielenkiitoisia paikkoja. Turunlinnaa ja suomen ainoa keskiaikanen katedraali Turun tuomikirkko on varmaan turha mainita, mutta mainitsen kuitenkin.
Aurajokikin ja sen jokilaivat ovat yksi Turun helmistä, vaikka vesi onkin rusehtavaa on se silti jokseenkin puhdasta. värihän johtuu savipohjasta. Kesäpäivä aurajokirannassa etsii vertaistaan.
Turun saaristokin on upea näin ihan niihin tottuneellekin. Saaristossa on kiva liikkua kesäisin.
Turussa on suomen suurin kaupunkipuisto kupittaa, jossa on paljon urheilu aktiviteetteja ja virkistys toimintaa.
Turulla on ihastuttavia naapuri kaupunkeja kuten Naantali, jossa on mukava silloin tällöin piipahtaa.
Turusta on lentoyhteydet Helsinkiin, Tukholmaan ja kööpenhaminaan.
Lopuista saat itse ottaa selvää :D yöelämääkin Turussa on ja lomat tuntuukin täällä ihmisillä venyvän. - Turkulainen
Tervetuloa vaan. Turkulaisilla on omat ennakkokäsityksensä (joillakin jyrkemmät, toisilla loivemmat) mutta ne murtuvat varmasti samoin kuin muuallakin...
Turussa asumisen plussat ja miinukset ovat usein samoja:
Se, että kaupunki on pieni, takaa sen, että tuttuja näkee jatkuvasti ja se lisää turvallisuutta ja kotoisuutta. Toisaalta tuttuja näkee jatkuvasti ja se lisää myös klaustrofobiaa.
Kaupunki on myös helposti haltuunotettavissa eli tarpeeksi pieni jalan kulkemiseen. Toisaalta kaupunki loppuu heti, kun hiukankin kävelee... Helsinkiin verrattuna siis esimerkiksi kauniiden talojen ihalu jää muutamaan satunnaiseen kokonaisten kaupunginosien sijaan.
Turussa on pienen kaupungin elävä kulttuurielämä, jossa talkoohengellä tuotetaan kaikenlaista hienoa, joka on ehkä pienuutensa vuoksi jossain määrin sisäänpäinlämpeävä. Toisaalta ovet aukeavat helposti, kunhan jalan saa oven väliin.
Rokkia Turussa on jopa enemmän kuin Helsingissä: yhtä Loosea kohtaan ;) meillä on perinteisempää Rokkibaaria, DownTownia ja Whisky Baria. Indien ystäville ja muille rollaajille löytyy Dynamo ja Päiväkodin ja Kertun rokki-dj-illat. Livetilanne on heikompi kuin Helsingissä, mutta Klubilla, Päiväkodissa, DownTownissa, TVOlla ja satunnaisesti myös muualla näkee nousevia ja joskus ihan maailmantähtibändejä.
Tule ottamaan selvää... - kermal.
Kaikkihan arvostavat erilaisia asioita, eivätkä kaikki täällä varmastikaan viihdy. Itse 1,5 vuotta sitten Espoosta Turkuun opiskelupaikan perässä muuttaneena voin sanoa, että Turku on hieno kaupunki. Juuri sopivan kokoinen ja kompakti minun makuuni. En ole myöskään havainnut juurikaan "turkulaista kylmyyttä", vaan suurin osa alkuasukkaista vaikuttaa avoimilta ja mukavilta ihmisiltä.
- yks turkkulaine
Tervetuloa.
Turkulaiset toivottavat sut tervetulleeksi.
Täällä voit olla oma itsesi. Niimmeki olla!!
Hieno kaupunki vaik tänään onkin musta ku lumet häipys.- A. Kivi
Suomen Joutsen, 8 siltaa upean Aurajoen yli, kätevät yhteydet mm. Tukholmaan ja päiväpiknikit Maarianhaminaan, DBTL, Tinis, Rokkibaari, upeet puistot: Samppalinna, Vartiovuori, Tähkä, Kupittaa, Puolala...
Linna, Kirkko, Yliopistoja pilvin pimein ja esim. merikoulu, Teku, ruotsinkieliset koulut alalle ku alalle jne.
Ei ku tän vaan!Kulttuurikaupunkiin, Suomen Ateenaan!
A. Kivi
- Anonyymi
Kotimuutot helposti, vaivattomasti ja ammattitaidolla jo 30 vuotta.
Turun Muuttopalvelu https://turunmuuttopalvelu.fi/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "944233Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293213No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351358
- 10949
- 136936
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124786- 11770