Suihkuseinä vai mikä?

meikä

Uuteen kotiin pitäisi suunnitella kylpyhuonetta. Tila on yhdistettu kp/khh, josta on käynti saunaan. Heti saunan oven viereen on suunniteltu yksi suihku suihkuverholla. Onko tuo verho riittävä vai kannattaisi hankkia jonkinlainen suihkuseinä? Suihkukaappia en tahtoisi, koska se on epäkäytännöllinen, jos suihkussa on samaan aikaan vaikkapa lapsen kanssa.
Minlälainen systeemi olisi hyvä? Suositelkaa jotakin :=)

7

14162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Linda

      Minä laitoun suihkuverhotangon uudistettuun kylppäriini.
      Se kaari on vähän roikollaan,joten vaihdan sen vielä sellaiseen,jossa on myös kulmassa kattoon tuki.Kannattaa kiinnittää huomiota tangon tulkevuuteen.
      Suihkuseinä on epäkäytännöllinen pienissä tiloissa.Verhon saa aina kokonaan sivuun kun tilaa tarvii.Koko kylpyhuone saa paljon avaramman ilmeen.Suihkuseinä on monta kertaa tiellä,kun et ole suihkussa vaan teet siellä muuta,vaikkapa huuhtelet puutarhatuolin noesta.
      Minä ainakin pesen kylpyhuoneessa välillä viherkasveja ja mitä milloinkin.
      Suosittelen suihkuverho käytännöllisyytensä vuoksi.Ja sen voi välillä vaihtaa vaikka eriväriseen,saa vaihtelua halvalla.

    • O.Velin

      ...liian lähellä suihkua. Hintaa en muista, mutta rautakauppojen rakennustarvikeosastoilta niitä saa, eivätkä maksa mansikoita. Käykää katsomassa. Helppo asentaa ja täyttää vaatimukset.

      • pihi

        Voi vitsit että kehtaavat rokottaa moisista seinistä. Siis hirveän useita satoja euroja tai tuhansia mummonmarkkoja. Ja ihan paskoja rimpuloita. Varmaan jotku sokeet lapsiorjat väsää niitä Timpuktussa.

        Ite puuhasin lasitiilistä sen suihkuseinän. Pari euroo kappale rosteriraudat ja muut päälle. Toinen vaihtoehto olis ollu tehä ite karkastusta lasista.


      • Anonyymi

        rumaa puhetta----


    • ei in

      ovat historiaa, ei niitä käytä kuin köyhät opiskelijat yksiöissään. Kunnon suihkuseinää se olla pitää, lasiseinää ja suihkakaapit ovat myös ok, on muuten isojakin suihkukaappeja johon mahtuu vaikka puolison kanssa.

      • Linda

        Minä taas kammoan suihkukoppeja ja muitakin koppeja.Lasiseinät sama juttu pienissä tiloissa.Mutta kukin makunsa mukaan.Voihan pienestä kylpyhuoneesta kerrostalossa tehdä lasikopin jos lystää.Köyhyydellä ei tässä ole mitään tekemistä,ellei sitten järjen-.


    • Meillä näin

      Meillä on IDOn suihkukulma, jossa ovet kääntyvät molempiin suuntiin. Eli ei suihkuallasta, mutta ei kiinteää suihkuseinääkään.

      Tuon tyyppisiä saa käsittääkseni myös vain yhdellä ovella eli suihkuseinän kaltaisina. Liikkumavaran avulla saa lisää tilaa tarvittaessa sekä suihkun puolelle (esim. lapsen kanssa) ja kylppärin puolelle (seinä vaan kiinteää seinää vasten.

      Ehkä toimisi teilläkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      93
      3541
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      5
      1819
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      7
      1610
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      31
      1381
    5. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      54
      948
    6. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      35
      882
    7. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      70
      882
    8. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      47
      820
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      787
    10. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      784
    Aihe