Suihkuseinä vai mikä?

meikä

Uuteen kotiin pitäisi suunnitella kylpyhuonetta. Tila on yhdistettu kp/khh, josta on käynti saunaan. Heti saunan oven viereen on suunniteltu yksi suihku suihkuverholla. Onko tuo verho riittävä vai kannattaisi hankkia jonkinlainen suihkuseinä? Suihkukaappia en tahtoisi, koska se on epäkäytännöllinen, jos suihkussa on samaan aikaan vaikkapa lapsen kanssa.
Minlälainen systeemi olisi hyvä? Suositelkaa jotakin :=)

7

14021

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Linda

      Minä laitoun suihkuverhotangon uudistettuun kylppäriini.
      Se kaari on vähän roikollaan,joten vaihdan sen vielä sellaiseen,jossa on myös kulmassa kattoon tuki.Kannattaa kiinnittää huomiota tangon tulkevuuteen.
      Suihkuseinä on epäkäytännöllinen pienissä tiloissa.Verhon saa aina kokonaan sivuun kun tilaa tarvii.Koko kylpyhuone saa paljon avaramman ilmeen.Suihkuseinä on monta kertaa tiellä,kun et ole suihkussa vaan teet siellä muuta,vaikkapa huuhtelet puutarhatuolin noesta.
      Minä ainakin pesen kylpyhuoneessa välillä viherkasveja ja mitä milloinkin.
      Suosittelen suihkuverho käytännöllisyytensä vuoksi.Ja sen voi välillä vaihtaa vaikka eriväriseen,saa vaihtelua halvalla.

    • O.Velin

      ...liian lähellä suihkua. Hintaa en muista, mutta rautakauppojen rakennustarvikeosastoilta niitä saa, eivätkä maksa mansikoita. Käykää katsomassa. Helppo asentaa ja täyttää vaatimukset.

      • pihi

        Voi vitsit että kehtaavat rokottaa moisista seinistä. Siis hirveän useita satoja euroja tai tuhansia mummonmarkkoja. Ja ihan paskoja rimpuloita. Varmaan jotku sokeet lapsiorjat väsää niitä Timpuktussa.

        Ite puuhasin lasitiilistä sen suihkuseinän. Pari euroo kappale rosteriraudat ja muut päälle. Toinen vaihtoehto olis ollu tehä ite karkastusta lasista.


      • Anonyymi

        rumaa puhetta----


    • ei in

      ovat historiaa, ei niitä käytä kuin köyhät opiskelijat yksiöissään. Kunnon suihkuseinää se olla pitää, lasiseinää ja suihkakaapit ovat myös ok, on muuten isojakin suihkukaappeja johon mahtuu vaikka puolison kanssa.

      • Linda

        Minä taas kammoan suihkukoppeja ja muitakin koppeja.Lasiseinät sama juttu pienissä tiloissa.Mutta kukin makunsa mukaan.Voihan pienestä kylpyhuoneesta kerrostalossa tehdä lasikopin jos lystää.Köyhyydellä ei tässä ole mitään tekemistä,ellei sitten järjen-.


    • Meillä näin

      Meillä on IDOn suihkukulma, jossa ovet kääntyvät molempiin suuntiin. Eli ei suihkuallasta, mutta ei kiinteää suihkuseinääkään.

      Tuon tyyppisiä saa käsittääkseni myös vain yhdellä ovella eli suihkuseinän kaltaisina. Liikkumavaran avulla saa lisää tilaa tarvittaessa sekä suihkun puolelle (esim. lapsen kanssa) ja kylppärin puolelle (seinä vaan kiinteää seinää vasten.

      Ehkä toimisi teilläkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      61
      4187
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3465
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      35
      2994
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2558
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      45
      2177
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1949
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1939
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      186
      1807
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      392
      1511
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1308
    Aihe