Ovatko rihmikset sopeutuneet?

Barbus

Moi! Otin reilu viikko sitten akvaani kolme (1 2) huulirihmakalaa. Epäröin hankintaa, koska akvassani on aika kova pintavirtaus ja kalakavereina kirsikkabarbeja ja pilkkuseeprakaloja (toistaiseksi). Kuitenkin hämmästyksekseni koiras on rakentanut melkein alusta saakka vaahtopesää ja vahtii sitä ahkerasti. Eilen näin omin silmin onnistuneen kutusession ja sen jälkeen koiras vei suussaan pesään munia. Rihmakalat liikkuvat myös ahkerasti ja tutkivat paikkoja. Luulin niitä paljon aremmiksi. Ovatko nämä merkkejä siitä, että rihmikseni viihtyvät? Voinko huokaista helpotuksesta? Kiitos teille vastauksista :)

3

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • patu

      Kannattaisi kasvattajalle ilmoittaa että koiraan geenistö on rauhallinen, toisin kuin yleensä.
      Harrastajat saavat varmasti sinunkin koiras poikasista oivia isä hahmoja haaremeihinsa.

      Eihän akvasi ole muuten yli kansoitettu, kerrotko kalaston määrät ja akvaarion tilavuuden niin voin kertoa sulle rasitus arvon jos haluat. Vaikka hyvinhän tuolla näyttää menevän, toivottavasti barbit ja Seeprakalat eivät tule veroittamaan pahasti Rihamakalojen poikasia joista voisi säilyäkin muutama.

      Voit nyt huokaista, helpotuksesta.

      • Barbus

        No, ihan varmasti on liikaa populaa! Osittain juuri siksi tuumasin, että laitan seeprakalat eteenpäin. Akvaarioni on 120-litrainen. Kalasto on seuraavanlainen: kolme huulirihmaa, kuusi kirsikkabarbia, seitsemän seeprakalaa ja yksi partamonninaaras. Mutta voit vahvistaa epäilyni oikeaksi :/


      • patu
        Barbus kirjoitti:

        No, ihan varmasti on liikaa populaa! Osittain juuri siksi tuumasin, että laitan seeprakalat eteenpäin. Akvaarioni on 120-litrainen. Kalasto on seuraavanlainen: kolme huulirihmaa, kuusi kirsikkabarbia, seitsemän seeprakalaa ja yksi partamonninaaras. Mutta voit vahvistaa epäilyni oikeaksi :/

        Mitä NO3 mitta näyttää juuri ennen veden vaihtoa mitattuna?
        Kuinka usein ja paljonko kerralla vaihdat vettä akvaaasi?

        On tosi että akva on rasitus mittarin mukaan asutettu aivan täyteen mutta se ei ole onkhelma jos pidät veden vaihtovälin sopivana.
        Jos sulla ei ole NO3 mittaria, ehdottaisin vaihtamaan vettä kahdesti viikossa sen 1/3neksen kerralla jopa puoletkin olisi ihan hyvä, no tuolta väliltä jotain, )

        Jos ja kun taasen haluaisit Rihmakaloilta jälki sukupolvea esiin, olisi oikea vaihto ehto, laji akvaario rihmoille ja vielä poikas allas varmistamaan poikasten selviytymisen sillä toi sun rauhallinen koiras tatusti tuottaa vain hyviä geenejä poikasille.

        Tällästä ehrotusta tällä kertaa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      46
      4091
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      282
      4034
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      137
      3535
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      91
      3494
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      27
      2381
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      35
      1849
    7. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      63
      1749
    8. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      37
      1650
    9. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      33
      1578
    10. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      97
      1559
    Aihe