Hei! Tänään aamulla huomasin pyyhkiessäni verta vessapaperissa ja kauhistuin. Sitä oli melko runsaasti mutta loppui suunilleen neljän tunnin kuluessa. Mitään alavatsakipuja ei ollut. Onko minulla keskenmenon uhka vai voisiko tämä olla sitä höpinää että nyt normaalisti niiden kuukautisten pitäisi tulla? Minulla on aina ollut epäsäännöllinen kierto.
Olen 11 rv. Ensi viikolla alkuraskauden ultra, toivottavasti kaikki on hyvin. ottakaa kantaa. Olen todella huolestunut.
Olen 11 rv. Ensi viikolla alkuraskauden ultra, toivottavasti kaikki on hyvin. ottakaa kantaa. Olen todella huolestunut.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Olin rv 11 kun huomasin saman asian kuin sinä. Ei kipuja ei oireita. Sikiön kehitys oli valitettavsti loppunut. Keskenmeno oli keskeytynyt. Otettiin kaavinnalla pois. Tämä on valitettavan yleistä. En halua pelotella, haluan vain kertoa minun kohdalleni sattuneesta tapahtumasta.
Vuoto voi olla normaalia, toiset vuotavat koko alkuraskauden ajan. Toisilla vuotoa ilmenee siihen aikaan, kun kuukautisten pitäisi tulla. Toisilla yhdynnän jälkeen ilmenee ns. kosketusvuotoa. Vaikeaa ennsutaa sinun tilannetta.
Itse huolestuin pienestä vuodosta ja soitin neuvolaan, jossa täti pyysi käymään, jotta voitaisiin kuulla sydänäänet ja näin saada minulle mielenrauha. Niitä ei sitten kuulunut, joten varattiin aika ultraan, jossa todettiin sikiön kehityksen loppuneen.
Huomasin niihin aikoihin, että oireeni (pahoinvointi ja väsymys) olivat kadonneet. Ilmeisesti tämäkin kertoi tapahtuneesta.
Toivottavasti sinun kohdallasi ei ole näin. Tsemppiä. Mene tutkimuksiin, jotta saat mielenrauhan. Voin kuvitella tilanteesi, itse menetin yöunet ja mielenrauhan. Voimia! Kirjoittelehan miten kävi.