Kertokaas millainen on hyvä työnjohtaja rakennustyömaalla? Ja kertokaa sekin millainen ei ole hyvä?
No työnsä hoitaminen asiallisesti tietysti, niin että kaikilla on mestat ja materiaalit oikeassa paikassa oikeaan aikaan. Siinäpä sitä onkin, päällekkäin pyörii 15-20 asiaa hoideltavana ja järjesteltävänä yhtä aikaa. Jokaista nippelitietoa ei voi ihan kaikesta tietää, mutta pitää vaan koettaa saada kaikki rullaamaan kohdilleen.
Mulla on amk-insinöörin opinnot loppusuoralla, mitä ilmeisimmin tulen työllistymään työmaamesuksi ensi kesänä. Onhan toki työmaat jo tuttuja mulle, kolme kesää olen työmaamesuharjoittelijana ollut, ja ennen koulua jo pitempään rakennustyömailla.
Ihme ja kumma, en ole työmaamesuna vielä törmännyt ilmiöön, että vanhemmat jermut yrittäisivät nussia silmään nuorta kokelasta. Johtuu ehkä siitä, että olen pyrkinyt olemaan miesten kanssa hieman tuttavallisempi ja juttelemaan työn lisäksi myös muusta meiningistä.
Nauroin makeasti tuolla alemmassa ketjussa olevalle jutulle, kuinka työmiehet olivat hieman "kouluttaneet" vittuilevaa pomoa blandaamalla kusta hänen kahviinsa...:-)
En tosiaankaan usko olevani tuollaisessa riskiryhmässä, mutta pankaas kommentteja tulemaan.
Millainen on hyvä pomo?
2
585
Vastaukset
- Timpuri
Mulla on 10 vuoden ajalta kokemusta 6 eri firmasta,2 miehen vahvuisesta aliurakoitsijasta suomen isoimpiin rakennusyrityksiin ja nämä asiat olen pistänyt korvan taakse:
-Niskaan hengittämisellä ja kyttäämällä duunarien mahdollisesti tekemiä virheitä(kukaan kun ei ole täydellinen) saa aikaiseksi ainoastaan vihaa.
-kun menet tarkastuskäynnille työkohteeseen,niin tarkastamalla tehdyt työt saat todellisen kuvan työpanoksesta paremmin,kuin vittuilemalla jos joku sattuu juuri silloin olemaan röökillä.
-älä ota ketään silmätikuksi(ainakaan näkyvästi),äläkä nosta ketään duunaria muita korkeammalle.
-hyvät välit työmiehiin pitää työilon yllä ja sitä kautta homma toimii.se vanhan ajan "herranpelko-teoria" kannattaa unohtaa jos ei halua itselleen vatsahaavaa ja paskaa käteen.Lojaalisuus kun ei synny kauluslaattoja vilauttelemalla. :)
-Vanhat viisaat: "Metsä vastaa niinkuin sinne huudetaan ja halvalla ei hyvää saa".
-ENNEN KAIKKEA: Kun on oma ittensä,eikä vedä mitään armeijasta tuttua kapiaisroolia,niin sillä yleensä tulee toimeen.
Siinä "pikku" litania mun mielipiteitä ja olen pari kertaa ollut noita yllä olevia soveltavan mestarin työmaalla ja siellä viihdytään ja vaihtuvuus on vähäistä.Tietenkin pitää muistaa että niitä isojen herrojen aikatauluja ei ole laskettu tavallisten kaksikätisten nisäkkäiden työtahdin mukaan,niihin ei ole laskettu yllätyksiä,virheitä,tavarantoimituksen viivästymistä y.m. mukaan, eikä niissä ole otettu huomioon,että kun juosten kustaan niin jälki on sen mukaista.Mutta se on sitä rahanahneutta,mikä monesti aiheuttaa ilmapiirin kiristymistä täällä alimmallakin tasolla eikä sille voi mitään.
p.s. Joskus kannattaa myös sanoa ääneen jos hommat on menny hyvin ;) - joo
ite inti johtaja koulutuksista saapumis erän parhaat pisteet joka sektorilla, olin jk varapäällikkönä siel. nyt ollu raksafirmassa omistaja/työn johtaja ja ite otan sillä linjalla että ollaan samaa sakkia ja hoidetaan hommat kerral kuntoo... ainakin jätkät on tykänny olla mulla duunis ja ollaan vähä niinku urakkaporukka jossa pomoa ei ole olemassakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874108Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242921No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760