aivosähkökäyrä

Lillukka

Onko keneltäkään otettu MS-epäilyjen yhteydessä aivosähkökäyrää vai viittaako johonkin muuhun? Itse olen huomenaamulla menossa kokeeseen. Syy miksi tässä kirjoittelen on se, että koe tehdään 24 tunnin valvomisen jälkeen. Mulla on kiva yö edessä!
Tammikuun alussa on magneettikuvaus. Oireinani on väsymys, silmävaivat sekä huimaus ja sekavuus ajoittain.

6

3725

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lallukka

      Ms tutkimuksissa ei otettu, mutta aikoinaan kun migreeniä tutkittiin-otettiin kyllä.
      Miksi joudut valvomaan koetta varten???

      • Lillukka

        Hoitsu sanoi, että tuon valvomisen jälkeen aivot ovat niin rasittuneessa tilassa, että häiriöiden rekisteröiminen on todennäköisempää kuin normaaliolosuhteissa. Jonkilaista lievää epileptistä kohtausta ne multa etsi. Luulen, että magnettikuvaus on lasten leikkiä tämän jutun jälkeen.
        Olipahan kurja yö! Onneksi on nyt takanapäin. Hoitajan mukaan ei mitään kovin ihmeellistä tullut ilmi, mutta lääkärihän tietysti sanoo lopullisen sanansa.


      • Jani**
        Lillukka kirjoitti:

        Hoitsu sanoi, että tuon valvomisen jälkeen aivot ovat niin rasittuneessa tilassa, että häiriöiden rekisteröiminen on todennäköisempää kuin normaaliolosuhteissa. Jonkilaista lievää epileptistä kohtausta ne multa etsi. Luulen, että magnettikuvaus on lasten leikkiä tämän jutun jälkeen.
        Olipahan kurja yö! Onneksi on nyt takanapäin. Hoitajan mukaan ei mitään kovin ihmeellistä tullut ilmi, mutta lääkärihän tietysti sanoo lopullisen sanansa.

        Multa otettiin aivosähkökäyrä, ja mielestäni se oli melko helppo tutkimus... Kivuton, ja saa vielä maata avoimessa huoneessa, eikä liikkumattomuuden kanssakaan ole niin tarkkaa kuin MRI:ssä. :)


      • Lillukka
        Jani** kirjoitti:

        Multa otettiin aivosähkökäyrä, ja mielestäni se oli melko helppo tutkimus... Kivuton, ja saa vielä maata avoimessa huoneessa, eikä liikkumattomuuden kanssakaan ole niin tarkkaa kuin MRI:ssä. :)

        Niin, eihän tutkimuksessa itsessään mitään kamalaa ollut, mutta se koko yön valvominen otti koville. Koepäivänä oli ihan pihalla ja unirytmit sekaisin. Seuraavana päivänä iski sitten migreeni!


    • merituuli

      Oireesi voisivat viitata jonkinlaiseen epileptiseen kohtaukseen (joita on siis monenlaisia), aivojen sähköiseen toiminnan häiriöön. Usein tehdään unideprivaatio EEG, eli otetaan aivosähkökäyrä valvomisen jälkeen. Mahdolliset aivojen sähköisen toiminnan muutokset tulevat helpommin valvomisen jälkeen juuri nukahtaessa. MS-tautia se hyvin epätodennäköisesti on. Sitäpaitsi se todetaan MRI:ssä eli aivojen magneettikuvauksessa, mistä havaitaan mahdolliset plakit...

      • Lillukka

        Kyllä ne kai MS-tautia eniten epäilee, luulen. Magneettikuvaus on seuraavana vuorossa (4.1.). Sinne lääkäri halusi mut kiireellisenä. Sinne oli vaan vähän hankalampi saada aikaa, mutta katsotaan nyt. Toivottavasti siinä kuvauksessa ei mitään ihan järisyttävää paljastu, sillä olen siitä parin päivän päästä lähdössä lomalle. Ei olisi kiva saada mitään kurjaa diagnoosia "matkakaveriksi". Pahinta on kuitenkin, jollei näistä kaikista tutkimuksista mitään löydy, kun kuitenkin itse tietää, ettei ole kunnossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      146
      2912
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      367
      2047
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1777
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      37
      1742
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1421
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1221
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1173
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      328
      965
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      110
      948
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      782
    Aihe